LANParty JR 790GX-M3H5 @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Jun 5, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    #1: Specifikacije, bundle i layout
    #2: BIOS, testiranje i overclocking
    #3: 3DMark06 i Vantage
    #4: Company of Heroes
    #5: Call of Juarez
    #6: CineBench R10
    #7: Everest Ultimate 4.50
    #8: HD Tach
    #9: PCMark 05
    #10: PCMark Vantage
    #11: SiSoft Sandra 2009
    #12: ScienceMark 2.0 i SuperPI 1.5
    #13: WinRAR 3.71
    #14: Zaključak
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Usput, obicno kukamo na overclocking ovog testnog Phenom II X4 810 AM3 procesora sa vecinom AM3 ploca koje smo imali, ali da to ne mora biti tako, potvrdit ce test nove AM3 ploce (recenzija naredne sedmice).

    Druga stvar, pogledajte malo dijagrame u ovoj recenziji i napisite kako vam se svidjaju da znamo sta da radimo, mijenjamo itd. Hvala.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    odlicna recenzija, nema sta :wink: grafikoni su ok, sasvim jednostavni i citljivi sto je najbitnije.
     
  4. Shenron

    Shenron Komšija

    Nikako mi nije jasna stvar na ovako male ploce stavljati 2 16x PCI-E utora. Ali to je boljka na vecini danasnjih maticnih, premal broj PCI utora. Obicno stave 3x PCI a od toga je jedva moguce iskoristiti 2 :? . Od DFI-a jedino DK 790X-M2RS ima super rjeseno da se mogu iskoristiti 3x PCI bez problema.
    Ispada da su sve ploce pravljene za OC-ere :| (ne mislim samo na DFI)
    U grafikonima sa prikazom rezultata FPS-a igrama bi mozda trebalo napisati sta koji rezultat predstavlja, min fps i average fps (ili max fps).
     
  5. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ma ovo je gamerska ploca. :D DFI ne pravi ploce za obicnu raju, nego ciljaju malo visu korisnicku grupu entuzijasta. Cinjenica je da Intel jedva ceka da otjera PCI, kao i neke druge standarde koji se njima cine kao zastarjeli.

    Da li bi bolje bilo da min FPS bude unutar ovog grafika za avg FPS? Ne znam kako to drugacije oznaciti u "legendi" grafika - "svijetlo je minimalni FPS, tamno je prosjecni FPS" se cini predugo i nezgodno za smjestiti. Hvala.
     
  6. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ja mislim da je sasvim logicno da svijetlo plava(recimo) predstavlja min, dok samo plava predstavlja avg fps. A sto se tice max fps-a to je totalno nebitno.
     
  7. GW

    GW Moderator

    Ostavite samo prosječni fps.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    IMHO, minimalni fps je i bitniji od prosjecnog, ali bi naravno bilo glupo benchat minimalne. :mrgreen:
     
  9. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Lol. Minimalni FPS je prikazan u svim benchmarcima (i CoH i CoJ u ovoj recenziji), a inace minimalni FPS imaju prikazan CoH, CoJ, Crysis DX9/DX10, WiC DX9/DX10, a jedini koji nemaju su UT3 i Stalker. :|
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisi me skonto. Minimalni su po meni jako bitni, ali kao sto rekoh bilo bi glupo benchat samo minimalne, naustrb prosjecnih.

    Ispustio sam gore "samo". :D
     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    To "samo" pravi ogromnu razliku.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Min fps moze samo da sluzi kao referenca jer je vrlo moguce da je kao informacija beskoristan. U situaciji kada igra ne ispod recimo 35fps oism u jednom jedinom trenutku se desi outlier na 15fps, to ne znaci da je igra manje igriva nego na drugoj grafickoj koja ima avg 30 a min 25. To moze a i ne mora biti do same kartice. A i jedini razlog uzeti ga kao neku referencu su ovakvi slucajevi kada je min fps ispod igrivog. U slucaju da je min fps 40, kao informacija je bitan jednako kao i maxfps od 140. Po meni je puno bolji prikaz kao recimo na hardocp gdje se vidi kriva i koliko cesto dolazi blizu minfps-a i sta se generalno moze ocekivati. Takodje, oni navode i koliko je 'po njima' bilo igrivo na nekoj rezoluciji i detaljima, i za to testiranje postave rezultat a imaju i direktno poredjenje sa istim postavkama.
    [​IMG]

    Ono o cemu pricam moze se donekle vidjeti na ovoj slici. U slucaju da je 10fps igrivo, ovaj siljak na frame16 koji pravi kartica (sto je ujedno njen minfps) bi bio u jednu ruku beskoristan jer se 'desio samo jednom'. Takodje, u ovom konkretnom slucaju je isto tako beskoristan jer nijedna graficka ne moze odrzati igrivost na 25fps nego se moze svako nekoliko ocekivati 'stucanje'. Da li ce ti u pola sata igre ista stucnuti 7 ili 8 puta je po meni nevazno. To znaci da ce sa svakom kartom biti neigrivo, u ovom slucaju kako sa msi kartom, tako i sa xfx, bez obzira sto msi ima najmanji minfps.
     
  13. GW

    GW Moderator

    Čemu uopće ova rasprava o min, average i max fps-u? Average sadrži i min i max tako da je dovoljan.
     
  14. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ssve graficke na grafiku iznad imaju na slicnim tackama peak i low, tako da se i ovo moze iskoristiti za direktnu usporedbu izmedju kartica. Kako god, tu je i avg FPS.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, to je vec problem kod benchanja, pa se ti podaci ne mogu uzeti zdravo za gotovo (prosjecan fps je mjerodavniji, nema sumnje), ali bi u uvjetima gdje bench 100% oslikava neku sekvencu tokom igranja minimalni framerate bio bitniji. Hocu da kazem, radije cu imat "zakovanih" 60fps nego 100 koji tu i tamo padne na 25, jer upravo to daje osjecaj neigrivosti, velike varijacije frameratea.

    Ali odosmo u OT s ovim. :D
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sadrzi, ali nije nimalo svejedno koji je algoritam iskoristen za racunanje average fps-a.
     
  17. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Nema ništa gore nego kad igraš sa vrlo igrivim FPS-om a igra štuca svakih 10 sekundi.
    Min. FPS je itekako važan pored prosjecnog FPS-a.
    Ovaj dijargram što je mobsterc postavio odlicno pokazuje kad će igra štucati i najdetaljniji je.
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Naravno da se moze iskoristiti i upravo je ovo najmjerodavnije. U konkretnom slucaju minfps i nije toliko bitan kako sam obrazlozio. Medjutim, da je na jednoj od kartica, isti se desio jos nekiliko puta i na mjestaima gdje ostale kartice nemaju pad fps, onda bi bio korisna informacija i znao bi da je sa tom grafickom igra vise choppy nego na ostalim. Isto tako, od tih vise puta tj vise tacaka, zamisli da je na svakoj najmanje 20 (isto toliko puta udara u maxfps koji veci od konkurencije), a na drugoj grafickoj ima samo jedna tacka gdje je 10 a nigdje vise ne pada ispod 25. U slucaju ovako postavljenog grafikona bilo bi jasno koja je graficka bolja, a u slucaju samo navedenog min i avg ne bi.