Laptop Fujitsu S904 paljenje problem

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by zippoo, Mar 23, 2020.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pozdrav

    Imam laptop fujitsu siemens s904 i radilo sve normalno,danas hocu da ga upalim,nema sanse...samo blinka plava lampica na power dugmetu i lampica od wifi i dole isto neke blinkaju

    Ne mogu ga ugasiti ni drzanjem dugo power dugmeta...tancije prestanu blinkati lampice ali ne cuje se onaj klik i kada ponovo pritisnem power dugme,ne pokrene ventilator ni nista,samo opet blinkaju lampice ,kao da nije nikada ni ugasen a ne mogu ga upaliti.

    Vadio sam i bateriju i palio na punjacu,sve isto se desava

    Da li neko ima ideju sta bi moglo biti i kako da ga upalim uopste ?
    Zadnja opcija mi je da ga rasklapam pa vaidm HDD,CMOS bateriju i tako

    Evo i kratki video,da se vidi kako blinka
    https://photos.app.goo.gl/qWE86AiHY1xGeQLB9
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ipak sam ga morao rasklopiti

    probao izvaditi RAM (jedna plocica se moze izvaditi,druga je zalemljena) i nije pomoglo...gledao na youtube
    probao otpojiti tastaturu od maticne,nije ni to pomoglo
    vadio CMOS i HDD...ni to nije pomoglo

    i dalje blinka plava lampica i lampica of wifija
    takodjer sam i wifi karticu vadio

    ne znam sta mu bi odjednom...radio sve normalno i odjednom ne moze da upali
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    99% vrisnula ploča, tipični Fujitsu problem
     
  4. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Izvadi ploču na sto i uključi punjač u nju.

    Nakon 2-3min provjeri da li se neki dio ploče grije pretjerano, tipa da prst moraš sklanjati nakon 2-3sec..
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ma cudno mi je ovo sve...jer je radio normalno prije 2-3 dana,kada sam ga zadnji puta palio i koliko se sjecam,ugasio sam ga
    ima i5 cetvrte gen.4300u...nista se u njemu ne grije pretjerano
    znaci on ne baca sliku na ekran i ne pali se ni ventilator ni nista,samo blinkaju lampice
    jedino sto sam radio je da sam sa njegovim punjacem punio drugi laptop a danas kada sam ga pokusao upaliti,bio je na bateriji i nije moglo,ustekao sam i punjac i ista situacija
    onda sam probao sve moguce cake sa YT,sa neta...bio ga rastavio cijelog,samo plocu nisam skidao,zbog konektora,da ne vadim sve bezveze ...nista nije pomoglo
    cak i kada izvadim CMOS bateriju,kada ga ustekam u struju i upalim,isto blinka plavo svjetlo a blinka i wifi ledica,sto mi je cudno
    takodjer blinka i ona kao strelica napona a na netu sam naletio da to znaci da je u "suspend modu",mada ne znam kako ga ga vratim

    laptop je kod mene 3-4 mjeseca,uzeo ga od jednog prodavca sto naveliko radi laptope i opremu,navodno je prethodno testiran a vjerujem da jeste,jer sam bio licno u firmi i vidio kako sve rade
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Da je nov iz fabrike, moze krepati ploca nakon 3 dana a ne staro 6-7 godina.
    Razumijem da bi ti volio da se nesto 'zabagovalo' ali sansa za to je minimalna, 1% a preostalih 99 kako stihoklpac odmah rece.
    Zao mi je sto se tebi desilo, ali desava se.
    Jedino sta jos mozes probati je da iskopcanom izvadis bateriju i cmos, drzis tipku za paljenje 15ak sec, vratis cmos pa.opet 15sec pa direktno na punjac (bez stavljene baterije) i probas upaliti.
    Ako ne zavrti vent, ploca crkla (kratki spoj ili napojna sekcija na njoj)
     
    Last edited: Mar 23, 2020
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nisam ni vidio sta je stihoklepac napisao :D
    nisam znao da su im maticne tako lose,da crkavaju olako
    ovo je prvi put da mi nesto crkne na laptopima a i meni sve vuce na plocu,ali sam se potajno nadao da nije poloca

    znaci crkla je bez ikakvog upozorenja ili neke greske...samo da upalim i eto ne radi
    javiti cu se ovom liku sto sam od njega kupio,da vidim ima li plocu i koliko bi kostala
     
  8. nivla

    nivla Komšija

    ma i nisu lose, staro 5-6 godina, ne mogu se tu cuda ocekivati, moguce i da je to vec neko skrpio prije prodaje
     
  9. Decerto

    Decerto Komšija

    slicno se i meni desilo,ali na totalno drugacijem laptopu (gt73vr). Nije se moga upalit (jer sam ja nesto cackao sa biosom,undervoltingom,itd,itd),i rijesio sam to ovom metodom sto je @mobsterc spomenuo (mada nisam rastavljao laptop niti vadio cmos). Istekao punjac,cuvao power dugme 15-ak sekundi,spojio punjac nazad i laptop bootao normalno. Nakon 3 dana pokusavanja svega zivog,cak mi je msi support rekao da ga posaljem nazad za RMA,a bio takav jednostavan fix.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne vjerujem da je ista 'skrpljeno' jer ti se laptopi uvoze naveliko kod otpisa opreme vecih firmi. Takodjer, ne mora nista reci ni o kvalitetu nekog brenda. Desava se, nije zivo bice pa da upozorava :D
    Meni je nedavno napojna sekcija na tv-u crkla dok sam gledao film. Nema mjesta iscudjavanju pa da kazem e prije 1 sekundu normalno radio, sad ne radi.. nego nazalost trk po novcanik :D
     
  11. Decerto

    Decerto Komšija

    desi se pa i na "kvalitetnijim" proizvodima. Imao iMac late 2013 koji je radio sasvim normalno,sutra se upali a nece da boota. Ispostavilo se da je crka logicka ploca preko noci,sama od sebe :D . Tako da je itekako moguce ;D
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Nema pravila to stoji meni je nedavno Probook G1 470 umro nakon vađenja ploče na stolu. Iz čista mira vrisnuo naponski dio oko procesora, a u BiH imate možda 3-4 čovjeka koja to znaju popraviti naplaćuju 100km + shiping u oba smijera 20 km, jeftinije kupiti refurbished ploču iz Kine.

    Evo ti i konkretan savjet, traži rashodovan S904 i ganjaj ploču
    https://www.olx.ba/artikal/37490546/dijelovi-fujitsu-lifebook-u904-i5-4-te-generacije/
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kod mene je S904,nije U904 i nema dijelova bas za njega

    znam ja kako funkcionise sa eletkronikom,nekada budu upotorenja neka a nekada nista,samo prestane raditi...kao u ovom mom slucaju

    sto se tice ovog drzanja power dugmeta i ostalog...sve sam isprobao i nista...one lampice svjetlucaju i to su kao neki kodovi a nema sanse da zavrti ventilator

    kontaktirao sam ovog sto sam kupio od njega,imaju oni i servis...pa cu poslati njima da vide o cemu se radi,pa ako bude popravak ekonomski isplativ,popraviti cu ako ne,vidjeti cu sta drugo
    imam sada jos jedan laptop,kojeg sam uzeo neispravnog i popravio ali je glomazan,17 inca...pa na njemu se igram
    zbog ovog velikog ovaj fujitsu nisam ni palio ovih dana
     
    Last edited: Mar 24, 2020
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kao sto sam se i bojao,stradala je maticna ploca
    javili mi danas iz firme gdje sam ga i kupio,tacnije iz njihovog servisa
    ako neko naleti gdje na maticnu za fujitsu s904 na olxu ili negdje vani,javite ovdje...ako ne nadjem nista povoljno,prodati cu ga u dijelove
    ima display odlican,kuciste bez ogrebotine,4 GB rama i jos 4 propadose na maticnoj,jer je zalemljeno
    ima ssd 128 GB ali njega mozda necu ni prodavati,ima tastatura itd
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    daj ovog uklonite i zakljucajte temu...laptop sam prodao djuture u dijelove
     
Thread Status:
Not open for further replies.