Linux News&Tips'n'Tricks

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Reznor, Aug 13, 2007.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Evo za one korisnike koji vec koriste linux i zele da prenesu svoja iskustva i za one koji zele postati buduci linux korisnici:
    Pocnimo s kubuntu-om:
    http://kubuntu.blogger.ba/
    Na tom blogu (koji sam napravio) stoji postupak instalacije Kubuntua putem live cd-a. Iako je za obicne pocetnike, moze svakome posluziti, te da i sam vidi screenshotove, pa procijeni da li ce da ga snimi ili ne. Takodjer je potpuno free i ima na ftp serveru.
     
  2. tux_

    tux_ Aktivista

    Malo mi smjesno da po linux.org.ba trazis pomoc oko osnovnih stvari a pises "howto's" blog :roll: .Ali dobro je to ako izdrzis 3+ mjeseci na Linuxu bice nesto..
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    druze, ovo je tema za nas. ja sam koristio sve kubuntu i ubuntu distribucije osim 7.04 i s njom imam nekih konflikata. i dosad sam sve napravio na suse, xgl i sve sto se dalo napraviti, koristim linux vec godinu dana, pored xp, za svaki slucaj (iako rijetko sam na win)
    a how to blog-ipak sam koristio neke informacije, ali priznaj da ipak i za to treba truda. otvorio sam temu, jer vidim da se ne pise bas o linuxu. eto, ako ti ne bude mrsko, napisi i ti stogod nekad, i ne zamjeri na sitnicama ;)
     
  4. Ice32

    Ice32 Novi član

    Oooo,Ico,znam ja tebe.
    Sta je to,ides redom po forumima i otvaras teme o Linuxu :lol:

    neka,neka... :D
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Kako instalirati Beryl na Kubuntu i sta je Beryl zapravo?

    Beryl je Window Manager ili upravljac prozorima. Instalacijom dobivate potpuno 3D radno okruzenje koje vam olaksava rad s aplikacijama.
    Instalacija:
    K menu>Run>utipkajte Konsole>u Advanced Options odaberite Run as other user: Root i dolje utipkajte vasu sifru.
    Kada se otvori prozor onda utipkajte slijedece komande
    sudo apt-get beryl beryl-manager emerald emerald-themes
    Ovo je osnovna instalacija bez koristenja grafickih drivera. Na Ubuntu i Kubuntu bar meni nije bilo neophodno snimati drivere, koji jos stvaraju konflikte.
    Screenshotovi:

    [​IMG]
    [​IMG]