LINUX podrska?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Hafizovic, Jan 15, 2007.

  1. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Raspravili smo to jednom. Recovery konzola i fixmbr. :mrgreen:

    Tako jednom pricam sa Stevie-jem, i kaze on: "moras bit tele pa da nesto sje*es."

    Al sto ljudina ima sig za ROFLMAO sekcije. :mrgreen:

    Edit: Ma nije tvoj sig.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Neko me zvao? :mrgreen: ne diraj mi sig, jes' cuo!

    Da, tad se jos nismo ni znali kad je bila spika o linuxu.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Evo danasnji primjer.

    Pala instalacija ubuntu 6.06 i nema sistem sta da boota.
    Posto je kod mene specificna situacija da mi je systemski disk wd 80gb pata na silicon image ide kontroleru koji nije nativno podrzan od strane xp-a jedini nacin da vratim xp je da nabacim prilikom bootanja sa f6 ide drivere i uradim recovery.
    Posto naravno nemam drivere uradio sam sljedece prebacio disk na standardni ide port bootao win xp
    izabrao r kao repair konzolu
    ukucao
    fixboot (jer se mjenja sada putanja do c:\winblows)
    fixmbr (da u disk 0 tj primary master upise master boot record)

    Ako imate via plocu sa sata diskom ili disk na nekom kontroleru koji nije nativno podrzan u xp-u prije instalacije pripremite drivere u slucaju da morate raditi ono gore navedeno.

    Poz...
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Svaka ploca danas ima nativno podrzan Sata, jedino ako ganjas RAID varijante. Proslo je vrijeme K7 ploca, Granitebaya i kompanije :D
     
  5. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    evo i ja sam od juce poceo malo na lixu vremena prvodit.. znaci imam ubuntu i kubuntu al mi nekako gnome vise lezi pa sam se tu fokusiro... uglavnom bolje da ovo slobodno vrijeme potrosim na nesto novo, sto ce mi mozda nekad trebat, nego da se igram Luminesa i Dawn of War: Dark Crusade-a po citav dan... ima i dobar forum, domaci, pa ima i tamo dosta linuxasa... uglavnom community je super
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Vecina da ...ali Asus A8V,-vm,-se npr ne podrzavaju
    vecina ploca sa silicon image ide kontrolerom,neke ploce sa jmicron (msi 965 npr)...
     
  7. ihti

    ihti Novi član

    Windows aplikacije je moguce pokrenuti na Linuxu preko programa Wine-a ili CrossOver Linux-a (placa se).

    http://www.codeweavers.com/products/cxoffice
    http://www.winehq.com

    primjer Photoshop-a na Linuxu:
    http://www.codeweavers.com/bin/img?id=560;size=full


    Najbolje ti je da uzmes Ubuntu koji mozes besplatno narucit sa ubuntu.com i za par dana ti ga donese postar. Ubacis CD, bootas ga i pokrenut ce se Live verzija ako ti se svidi na desktopu klikni na ikonu Install i za 20 min. imas instaliran Linux.
    Na forumu neces dobit pravi odgovor dok sam ne probas i vidis o cemu se radi. Poznavanje rada na Linuxu ti samo moze dobro doci ako se mislis bavit IT strukom.
     
  8. [tota]

    [tota] Aktivista

    @ihti
    Moguće ih je dobiti i free, ali držati ćemo se pravila :)
     
  9. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    POTPISUJEM...

    a sto se tice cdova... nedonese ih postar za par dana nego za par sedmica (dva do tri para :D)
     
  10. Emx

    Emx Aktivista

    Zbog previše zahtjeva za Ubuntu CDovima. Poznavanje rada na Linuxu ti omogućava izlazak iz mogućih problema kada Microsoft krene sa ozbiljnijim potezima u našoj zemlji i kada se donese zakon o legalnom i ilegalnom softveru. Slobodni i otvoreni softver će tada doći do ogromnog izražaja.
     
  11. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    ma znam... ovo nikako nije na odmet... eto i ja sam pocetnik skroz i nisam jos cak ni instaliro linux (akoBogda sace i do doc nared) al eto polagano se upoznajem sa tim... jer mene fakticki nista ovjde ne drzi... ni photoshop, ni dw ni nista... jedino malo te igre al OGame bez ikakvih problema fercera i na linuxu tako da se ja mogu i potpuno prebacit... al polahko cemo to... step by step :D
     
  12. Emx

    Emx Aktivista

    OGame je browser-based igra i radi i na HP-UXu :)
     
  13. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ev meni je trebalo 6h da odglavim ubuntu 6.10 nakon instalacije i podesim dma -mod na cd-u,instaliram ati drivere,podesim cable konekciju...
    i upravo skidam avast za linux.... :)

    ako imas zivaca i vremena bujrum
     
  14. Emx

    Emx Aktivista

    Avast antivirus ti nije potreban, niti je preporučljiv jer je nepotreban. Svejedno.
     
  15. Guest

    Guest Guest

    Linux definitivno ima buducnost i na desktop-u, samo nisam siguran da je Ubuntu pravi izbor za nekog pocetnika. Postoje neke druge distribucije koje su ipak osjetno vise user friendly (npr. mandriva ili suse) i koje tranziciju na FOSS mogu uciniti bezbolnijom.

    Ne znam zasto ljudi toliko potenciraju nedostatak profesionalnih aplikacija kao sto su Photoshop, Dreamweaver, ili Flash. Ne bave se svi grafickim dizajnom :p
     
  16. tux_

    tux_ Aktivista

    Ako vam je Ubuntu tesko instalirati.. hmm.Probajte Suse onda,on sami napravi neku particiju (jedini "problem" kod instalacije Ubuntu-a moze prestavljati to particionisanje).A ako bas hocete da vam se zgadi Linux Gentoo minimal+stage :mrgreen:
     
  17. Emx

    Emx Aktivista

    Probao sam minimal Gentoo, odlično iskustvo fakat :)
     
  18. Tomo

    Tomo Novi član

    netko me zvao?

    Prva razlika:

    winblowsi su idiot frendly
    Linux distre su user frendly

    Druga razlika:

    winblowsi kostaju 150€ na vise i dobijes sa njima, hmm ... nista ...
    Linux Distre su besplatne, opcije su neogranicene, kosta oko 3 sata Downloada i jedan prazan CD (cca 0,20€)

    Treca Razlika:

    winblowsi su spori tesko se daju optimizirat i cesto ih trebas odrzavat
    Linux distre sredis, i zaboravis

    Cetvrta razlika:

    Na winblowsima se bolje igra
    Na linux distrama se ne igra!

    Peta razlika:

    winblowsi se moraju formatirat svakih 12 mjeseci
    linux distre se ne formatiraju!

    Sesta razlika:

    winblowsi imaju bolji helpdesk (ali kosta 150€)
    Linux distre imaju helpdesk od "vremena_utrosenog_na_google" + Profesionalne koje se dodatno naplacuju.

    Sedma Razlika

    winblowsi se razvijaju preko 5 godina, i kada dodu u prodaju zahtjevaju: novi komp (cca 100% jaci), novac $$$, 1kg zivaca, i jos su spori, losi (BSoD), moras ih optimizirat,...
    linux distre nicu kao marihuana u povoljnim uvjetima i svakom verzijom su sve bolje i bolje!

    Nikada necu prezaliti dan kada sam stavio Windowse 2k u CD ROM i instalirao ih umjesto Red Hat 9 :kill


    Pusa!
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    vidim Tomo da si pronasao svoju temu. :D
     
  20. Tomo

    Tomo Novi član

    morao sam, imao sam namjeru kvotat svakog ko je pisao pizdarije, al ono, fakat nemam toliko vremena :D