LINUX podrska?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Hafizovic, Jan 15, 2007.

  1. Hafizovic

    Hafizovic Novi član

    Vec duze vremena zelim da predjem na LINUX medjutim zadrzava me to jer svi govore da vecinu aplikacija necu moci instalirati

    pa me zanima da li bih mogao instalirati slijedece aplikacije

    Dreamweaver
    Flash
    Photoshop

    Svi kazu ma imas dobrih programa na linuxu koji rade iste stvari kao i navedeni programižžmedjutim, ko ce sada ponovo sve uciti
     
  2. BoLa

    BoLa Aktivista

    Re: LINUX podrsla?

    Uf. Linuxasi ce me vjerovatno popljuvat al da probam spasit jedan um. NE PRELAZI! STA CE TI?? Linux nije(jos?) OS koji je dovoljno jednostavan, praktican i upotrebljiv na DESKTOP racunarima.

    Svi koji ti kazu da IMA sofvera: ima, al znas kakvog - open source/poludovrseni proizvodi koji su puni bugova i uglavnom donose vise frustracije nego koristi. KOnkretno:
    1. Dreamweavera NEMA
    2. Flash - plug in ima, ostalo vjerovatno ima neki free shit za editing ,ne znam
    3. Photoshopa naravno nema. Ako ti neko kaze: IMA GIMP - pljuni ga u celo

    Dakle rezime: LInux = slab softver, slabo drivera, slabo KVALITETNOG sofvera. Namjena: serveri, kostumizacija(kreiranje costum cluster distribucija, kreiranje costum distribucija ko da ih nema dosta cccc), eksperimentisanje dakle sve napredne stvari koje jednom prosjecnom desktop korisniku NE TREBAJU.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

  4. Emx

    Emx Aktivista

    Re: LINUX podrsla?

    Tvoje znanje što se tiče Linuxa je primjetno na veoma niskom nivou. Linux je odavno jednostavniji od Windowsa, o upotrebljivosti i zajednici da ne govorim. Da, baš na dekstopu.
    Probaj Ubuntu Linux - to je ujedno i LiveCD kojeg ne moraš instalirati, možeš ga probati i vidjeti da li odgovara tvojim potrebama. Već duže vrijeme je dokazano najbolja Linux distribucija u cijelom svijetu, sa najvećim brojem korisnika, najširom zajednicom i kompanijom Canonical Ltd. iza sebe. Probaj pa reci šta misliš (skoči pa reci hop).
    Open source proizvodi definitivno nisu poluproizvodi - zajednica otvorenog i slobodnog koda je na mnogim poljima (opet dokazano) jača od komercijalnih rješenja. Magazin INFO, jedini (ali najbolji) IT magazin na našim prostorima (BiH) redovno sadrži recenzije kvalitetnih open source proizvoda na koje se korisnici mogu osloniti.
    Prije nego što novog korisnika otjeraš, razmisli o tome šta ćeš mu reći, da ga ne bi otjerao zbog svog mišljenja o Linuxu.
    Nabrojane aplikacije, kao i većinu ostalih Windows aplikacija možeš pokrenuti uz program wine (Wine's not an Emulator), koji simulira Windows API okruženje.

    Tu su i direktni Linux "pandani" ovim aplikacijama:
    NVU kao editor HTMLa/CSSa i štošta još
    GIMP kao lightweight Photoshop

    Učiti svakako moraš, zavisi kako si ti to zamislio. Na linux.org.ba se nalazi ogromna zajednica korisnika koji su voljni pomoći tebi, ali i drugim korisnicima. Već dostupni howto-i i rješenja različitih problema će ti sigurno pomoći.

    A driveri... pa dovoljno je reći da je Ubuntu baziran na Debian distribuciji (i pročitaj recenziju Debiana 4.0 u INFO decembarskom broju 2006. godine), pa je hardverska podržanost odlična čak i za starije i manje korištenije komponente i arhitekture.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma dobar je linux al eto konkretno na ubuntu-u samo se ja da prostite izjebo dok sam se konektovao na net...

    u glavnom moje misljenje je da je linux danas sasvim konkretan i konkurentan OS koji ne zaostaje ni malo za windowsom.
     
  6. BoLa

    BoLa Aktivista

    Ubuntu :mrgreen: :mrgreen:

    O jeeeee.

    Ma, ko voli da trosi svoje vrijeme citanjem FAQ, HOWTO, MANUAL i slicnih sranja, bujrum.

    BTW. Ubuntu zadnji put nije imo podrske za mp3 vec se morala naknadno instalirat.

    A Emx nemam namjeru da se s tobom raspravljam iako ti nijedan argument ne drzi vodu, jednostavno nemam ni vremena ni zivaca stvarno.
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Koliko je raje unistilo particije instalirajuci linux? Sve govori koliko je jednostavan :lol:
     
  8. Emx

    Emx Aktivista

    Ubuntu nema podršku za MP3 nakon instalacije iz filozofskih pitanja otvorenog softvera. MP3 i drugi audio codeci su dostupni u universe repozitoriju.
    Particije je očito lagano uništiti neispravnim rukovanjem particionerskim programom (GParted) :)
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja koliko znam linux shebe mbr i onda se nakon brisanja istog mozes pozdraviti i sa windozama... ako se ne varam...


    jednom sam i sam tako shebo komp...
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    Pa onda kompajliranje, trebas program nabacit, prvo predigra pa svjece romantika.... samo da ga instaliras.

    Sulu i Linux zdraaavo :arrow:
     
  11. BoLa

    BoLa Aktivista

    Meni je SuSE uredno sjebo MBR. :D Neam pojma kako. Od tad linuxove loadere drzim na disketi.
     
  12. Hafizovic

    Hafizovic Novi član

    ja mogu povjerovat da je jednostavniji ali samo (koliko se sjecam zove se Enterprise Edition tako sam cuo) jedina verzija linuxa koja se placa

    jedino zbog cega sam htio preci jeste zato jer mnogi govori da vrlo rijetko zastopa

    a sto se tice igrica cuo sam da ima losu podrsku ali to mi u svakom slucaju ne treba jer sam se toga davnih dana "otarasio"

    koliko ja znam Windows je 10 puta vise User Friendly
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    al' ti sig rula :D
     
  14. Emx

    Emx Aktivista

    Šanse za to su opet jako male. Dosad sam više puta instalirao GRUB, pa i LILO Loader koji su radili 100 % na mom i drugim računarima. Možete sad govoriti šta hoćete, ja sam svoje rekao i korisnika sa početka posta uputio na pravo mjesto. :smt002
    Sulu: kompajliranje nije nužno. Ubuntu, kao i Debian, koristi predkompajlirane pakete u .deb formatu. Instaliraju se za čas posla ;)
    P.S. http://bs.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_%28 ... ibucija%29

    Jesi ikada probao Linux? Koji? Odakle poznaješ Linux? Jesi posjetio stranice lokalnog Udruženja Linux korisnika?...
    Enterprise Edition ne postoji. Valjda misliš na komercijalne Linux distribucije poput SUSE itd. ?
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Mah necu da laprdam znaci kad brisete linux i linux loader nakon toga je potrebno samo pogrenuti xp recovery konzolu i ukucati fixmbr.

    Sto se tice particija i meni je skrshio mandrake 3 particije i nakon toga linux samo u microsoft virtual pc-u.
    Znam da je malo kinky ali fercera
    :D
     
  16. zilo

    zilo Komšija

    Virtual PC rulez. 8)
     
  17. Moncho

    Moncho Komšija

    taj sam :? :? :oops:
     
  18. Emx

    Emx Aktivista

    Može i sa VMWare-om ;)
     
  19. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Jednostavno LINUX RULEZ ... :D
     
  20. BoLa

    BoLa Aktivista

    sreca da je jednostavniji od windowsa