Linux Ubuntu problem

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Benq, Jun 29, 2006.

  1. Benq

    Benq Komšija

    Upravo sam instalirao Linux Ubuntu ali me sad interesuju dvije stvari.

    1. Kako da se konektujem vidio sam tamo u mrezama prepoznao mi je sve kako treba i modem sve odlicno fercera al kako da se konektujem?

    2. Kako da promijenim na onom cudu rezoluciju ekrana jer mi je suvise sitno sve? Isao sam ono desni klik ko na standardnom windowsu al tamo mogu samo teme mijenjat :).

    Eto ako moze neko pomoc bio bih zahvalan.
     
  2. iPlay

    iPlay Komšija

    I ja sam se sa tim zezo, ima neka komanda koja se ukuca, i onda on to sredi... sada koja je... :roll:
     
  3. GV

    GV Komšija

    Na Suse-u ima nekakva aplikacija Yast kojom možeš sve podešavati, pogledaj da i Ubuntu nema neku sličnu, ili pronađi manual na netu, ili si ga već dobio instaliranog, malo prokopaj. Obično koliko sam primjetio linuxi daju osnovnu rezoluciju 1024x780, što je za 15 kao kod mene sitno, a za 17 normalno
     
  4. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    1. Uh uh... vjerovatno si vidio da ti se je, pri instalaciji ili kada gledas instalirane pakete uz Ubuntu, instalirala podrška za PPOE konekciju. Ja sam se dugo oko toga mučio, mislio sam da je to neki programčić, da ima slikicu te da se jednostavno pokrene i koristi.

    Pošto sam davno to radio ovako ćeš, odi i pregledaj koje pakete imaš instalirane (Synaptic Package Manager), odeš u sekciju za mrežu i tu bi trebao da nadješ paket zadužen za kreiranje konekcije. Pogledaj gdje su sve fajlovi snimljeni. Morat ćeš putanju upamtiti, pokrenuti konzolu, biti logovan kao root i pokrenuti skriptu... kasnije ti je "DOS" GUI okruženje i lahko je odatle podesiti konekciju. Izvini, bolje ti ne znam objasniti, jedva sam to bio našao.

    2. Ne moze na desni klik, ideš u konfiguraciju sistema. (Mozda si to vec provalio)
     
  5. Benq

    Benq Komšija

    Ok hvala probat cu to pa javim rezultate ;)
     
  6. tux_

    tux_ Aktivista

    Eh natjera me da se registrujem i ovdje :)

    1. U konzoli kucaj 'sudo pppoeconf' na sve odgovaraj sa yes(ako bude problema kao kod mene dalje cemo rjesavati, u biti kod svijuh ovo radi :) )

    2. System>administration>screen resolution ( to ti je onaj meni na vrhu :) ) . Ali ako mislis na ono da ti je desktop 'pomjeren' udesno to uradi sa onim tipkicama na monitoru, pomjeri lijevo , desno kako ti vec odgovara

    Ubuntu je prava stvar ;)
     
  7. Benq

    Benq Komšija

    tux_ hvala ti rezoluciju sam sredio bas kako si i napisao super je sad bas kako treba a sad cu provjerit to za konekciju pa javim ;)
     
  8. Benq

    Benq Komšija

    Eh ta prva stavka me malo koci, ne mogu/neznam da nadjem konzolu gdje treba to kucat, mozes li mi dat putanju do nje jer sam se zajebo pri instalaciji sam podesio da sve bude "Hrvatski" :S
     
  9. Benq

    Benq Komšija

    Evo javljam se sa Linux-a problem rijesen konektujem se normalno:). Hvala!

    EDIT: Jos samo jedno pitanje , mogu li ja iz linuxa ikako pristupit drugom HDD-u jer na jednoj particiji imam dosta filmova i muzike pa bih to rado pokretao preko linuxa, ako je moguce tako nesto molio bih da mi objasnite. Hvala vam svima na odgovorima!
     
  10. tux_

    tux_ Aktivista

    Naravno. Ides gore na Places pa Computer i udjes u koju hoces particiju.Doduse ja nikad nisam radio sa NTFS win particijom a koliko znam sadasnji Linux kerneli jos nisu na 'ti' sa NTFS-om. Kod mene sa FAT32 particijama radi super.A za pokretanje mp3 , avi , wmv itd.. preporucujem ti ovaj jako dobar wiki http://wiki.ubuntu.com/RestrictedFormats

    Ukratko: u konzoli kucaj sudo apt-get install gstreamer0.8-plugins

    te za avi , wmv ... wget -c http://www.debian-multimedia.org/pool/m ... 0_i386.deb
    sudo dpkg -i w32codecs_20060611-0.0_i386.deb

    Jako dobar(meni najbolji) video player: sudo apt-get install mplayer

    Audio player(isti kao i winamp): sudo apt-get install xmms
     
  11. Benq

    Benq Komšija

    Kod mene tamo ima samo jedna particija i to ona koju je linux sebi napravio nemam vise nista :S kako da pristupim toj particiji al ko na klinac je bas NTFS nije se hdd dao formatirat u neku drugu samo NTFS i NTFS (Quick)..
     
  12. tux_

    tux_ Aktivista

    Eh bice onda da je to to :).Ne 'voli' Linux NTFS bas.. Ako bas imas volju koristiti Linux blati se win-a i formatiraj sve u FAT32 ( ja ga drzim samo radi neki igrica koje nekad igram :) )

    Usput ukucaj u konzoli df -h pa vidi ima li particija.. Ako ima probaj cd /media zatil ls pa onda cd hdb1 hdb2 ... zvisi kako ti vec pise ( to ces vidjeti sa 'ls' komandom)
     
  13. Benq

    Benq Komšija

    Izvinjavam se malo sam se zbunio nemoj mi zamjerit jer ipak ovo je prvi put da se susrecem sa linuxom al posto nisam gamer a ni ne igram igrice samo filmovi muzika i tako to odlucio sam da koristim linux malo za promjenu. Ovako imam dva hdd-a jedan je 40GB (na njemu je XP i ima dvije particije C: sistemsku i D: na ovoj particiji su filmovi pjesme i sl) i taj HDD je kompletan na FAT32, a ovaj drugi 80GB mi je na NTFS sistemu i na njemu mi je instaliran Linux Ubuntu. Negdje sam nasao u opcijama linuxa (malo cackao) sve hdd-ove i sve particije al mi je ovaj HDD od 40GB tamo na disable i kad krenem kliknut na ENABLE nista se ne dogadja jednostavno odbija mi prikaz te D: particije. Moze li se to nekako sredit?

    Izvinjavam se ako sam malo dosadan al imam zelju da naucim radit i na tom linuxu barem neke osnovne stvari al mi nista vise ne treba samo da mogu slusat muziku i gledat filmove na njemu nista vise.
     
  14. tux_

    tux_ Aktivista

    A na tom od 80GB jeli preko citavog diska instaliran Linux?Jel mozes pristupiti C: i D: koji je na FAT32?Mislim da bi trebao moci.. ali da iskren budem nikad nisam imao dva diska ( imacu uskoro :D) tako da ako ne moze to preporucujem ti da se preselis na http://www.linux.org.ba , ljudi ce ti rijestiti problem jako brzo
     
  15. Benq

    Benq Komšija

    Da znaci nije bilo particija na tom disku nego je linux sam sebi pravio neke particije. Neznam proguglat cu malo valjda nadjem rjesenje :). Hvala ti puno.
     
  16. tux_

    tux_ Aktivista

    Pa ubuntu ti pravi / /home i swap .. to je normalno. Ovako ti kod mene izgleda disk: ,

    amar@playboy:~$ df -ha
    Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
    /dev/hdb7 15G 1.9G 13G 13% /
    proc 0 0 0 - /proc
    /sys 0 0 0 - /sys
    varrun 252M 100K 252M 1% /var/run
    varlock 252M 4.0K 252M 1% /var/lock
    procbususb 0 0 0 - /proc/bus/usb
    udev 252M 108K 252M 1% /dev
    devpts 0 0 0 - /dev/pts
    devshm 252M 0 252M 0% /dev/shm
    lrm 252M 19M 234M 8% /lib/modules/2.6.15-23-386/volatile
    /dev/hdb8 22G 1.2G 21G 6% /home
    /dev/hdb1 16G 14G 2.0G 88% /media/hdb1
    /dev/hdb10 2.0G 2.0G 46M 98% /media/hdb10
    /dev/hdb5 18G 16G 1.7G 91% /media/hdb5
    /dev/hdb9 2.0G 2.0G 65M 97% /media/hdb9

    Ovi /media diskovi su 'win' u FAT32 ostalo je od Linuxa
     
  17. GV

    GV Komšija

    Kod mene na Suseu je bilo ovako, ima ikonica kao my computer na desk topu tamo mi pokaže ha1 i ha2 ili slično. Ja imam 2 harda i onaj sa win tako i obilježi. klikneš normalno na njega i otvori ga kao i svaki drugi (NTFS) mogao sam normalno pristupati podacima, slušat muziku jedino je za video bil problema zbog codeca koji nisu open source. Ja mislim da se nije moglo brisati i pisati po win particiji iz linuxa ali je prepoznavao usb bez problema pa sam tako mogao prebaciti podatke. Meni se čini da kod linuxa naredba mount znači ono enable kod win.
     
  18. Benq

    Benq Komšija

    Ma neznam da mi je samo da skontam kako da uradim enable drugih particija tako da mogu iz linuxa pristupit drugom hdd-u.
     
  19. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Kolko se sjecam kad sam se ja s tim mucio ima opcija mount partition.
     
  20. Benq

    Benq Komšija

    Auuu drug ti bas volis da ozivljavas stare teme :D