Linux vs. Windows

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by iskusni, Dec 25, 2004.

  1. iskusni

    iskusni Komšija

    Hajd šta mislite o linuxu šta je dobro šta je loše,a šta valja u windows-ima a šta ne valja.
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    nema igranja na linuxu i ako imaš neki specifičan hardver (čitaj: jeftinjak) nema ni drajvera.
     
  3. Shenron

    Shenron Komšija

    Linux - nije jos zreo za desktop. Za servere je, al za dekstop racunala nije. Podrska za hardware je jadna. Igre nemoj ni pomisljati igrat.

    Windows - ako jos dodas neki dobar antivirus (NOD32) i dobar firewall (ZoneAlarm) neces imati nikakvih problema. Igrat ces, podrska za hardware je jako dobra, a sigurnost je takodjer jako visoka.
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    ma vraga je ta sigurnost visoka, kaže frend da te ni firewall ni nikaj nemre spasit ak dođeš na zub malo obučenijem linux-ašu... ulazi ti na komp bez pardona.
     
  5. djambo

    djambo Aktivista

    normalan korisnik se zato i netreba brinut jer njega nece direktno napadat nego automatski koji traze rupu u sistemu da mu mogu nabacit neki dialer a za to se pobrinu ovi komercijalni firewali. vise se moraju pazit vece firme sa strogim tajnama koje cesto napadaju direktno sa vise smjerova
     
  6. Shenron

    Shenron Komšija

    Ni Linux nije siguran. I on ima pun qrac rupa. Al ovdje govorimo o nama. "Obicnim" korisnicima. A ne znam koliko ce neki obuceniji hacker upadati nama na komp jer ne vjerujem da ce ista zanimljivog naci.
    A nema te zastite koja se ne moze zaobic.
     
  7. iskusni

    iskusni Komšija

    Danas svi istraživači problema u softveru su se najviše naoštrili za windows-e a za linux prijave dvje-tri greške i to je to.
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    zato kaj puno manje ljudi linux koristi... to ti je ko kad meni dođu kompjuterski guru-i i pričaju kak sam ja seljak jer sam na iexplore, dok su oni uber kul na firefox-u, operi i sl. a neki dan čitam firefox ima 10 mil. downloada... pa samo je pitanje vremena kad će krenuti hajka na njega, još će iexplore postat najsigurniji :D

    xp sa dobrim av porgramom, ad-awareom i firewall i nema problema.
     
  9. Guest

    Guest Guest

    Bravo za Microsoft ! :smt038
     
  10. iskusni

    iskusni Komšija

    Imali još ko da šta kaže, prigovori
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    najveci problem M$ proizvoda je u tome sto zderu resurse maximalno i i to im je malo
     
  12. Sleeper

    Sleeper Komšija

    samo kad vidim onu kamaru procesa u task menageru(24 kad dignem win[​IMG],ako se ne varam,sad 19/sa antivirusom i firewall-om!)!!!
     
  13. Shenron

    Shenron Komšija

    Ja ih imam oko 29 :) . Al to je sa winampom, msn, icq, UD, firewall. AV, firefox :)
     
  14. iskusni

    iskusni Komšija

    Ja bogme 31 kad se logujem
     
  15. Lamagician

    Lamagician Komšija

    26 sa za, nod, msn, refresh lock...
     
  16. Spider

    Spider Aktivista

    Tako mi alaha ja 39 :shock:
     
  17. djambo

    djambo Aktivista

    hm 33 komada sve je to ok ali 273 mege popunjena memorija to je malo previse
     
  18. Sleeper

    Sleeper Komšija

    e pa vi sa kamarom procesa na start-apu pravac services i isljucite sve nepotrebne gluposti.
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    prestao sam brojat procese. :mrgreen:
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    @sleep... naravno, ajde vi što manje procesa i progutanog rama sa što više otvorenih aplikacija.

    u google upišite alwaysunloaddll, pa onda to napravite... zhvalit ćete poslije :wink:

    kod mene 3 mreže dignute, dsl, icq, outlook, 4 ie prozora, zone alarm, avast, strokeit, speedfan i ostatak... sve skupa 30 procesa i slobodnih 330mb rama.