Linux vs. Windows

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by iskusni, Dec 25, 2004.

  1. ming

    ming Veteran foruma

    E hajd nabavi igre za linux.
     
  2. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    Linux je dobar OS jeste da je komplikovaniji nego windows ali zašto postoje knjige, a uz KDE se brzo privikve. Ako planiraš nabavku linuxa potraži sebi za početak kakvu jednostavniju distribuciju kao što je Mandrake. Na računaru možeš da vrtiš i linux i windows (tak ja radim) i ako hočeš igrice bootuješ winXP a za ostalo linux. Neke igrice možeš igrati i na linuxu npr. ut2004,Soldier.Of.Fortune, America's Army, Civilization, Medal Of Honor Alied Assault itd. Postoji još i wine program pomoču kojeg možeš da instaliraš windows aplikacije (i win igre) na linux , znachi možeš igrati warcrafta i koristiti Photoshop na linuxu. Ako te još nešto zanima vezano za linux reci :)
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Koja je najbolja distribucija? Nije bitno jel tesko i komplikovano. Sta kazu ljudi na netu?
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Od komercijalnih SUSE ja mislim.
     
  5. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    Za početak Suse predstavlja dobar odabir; jednostavna instalacija tipa next-next, opširan paket sa dosta programa, jednostavan u upotrebi. A koja je najbolja distribucija nemože se lahko reći. Najednostavnija ti je Mandrake (Suse) a najkomlikovanija ali (ali izuzetno stabilna) Slackware. Tu imaš i domaću distribuciju koja se zove BHLD. Prvo ideš polahko uzmeš kakvu jednostavniju a onda kasnije kad je zaista savladaš (kad saznaš detaljno svaku komandu i svaki fajl) možeš preci na Slack - najstarija aktivno održavana distribucija, postoji još od 93'. Ako budeš skakao odmah u ledenu vodu (kao što sam ja), morat češ sve ručno konifigurirati jer nema nikavi čarobnjaka več sve fino iz prompta, iako se sada isporučuje KDE- desktop okruženje slično Windowsu, koje dolazi uz disribuciju i uz koju dobiješ hrpu programa koji zamjenjuju čarobnjake.
    Ako te više o linuxu zanima posjeti ovaj sajt:
    http://start.linux.org.ba/ ----------------->Stranica za prve korake sa linuxom
    Tu možeš pronači sve o instalaciji te osnovno o linuxu (komande, riječnik i tak). A ima i dobar forum gdje možeš postaviti sva pitanja vezana za linux (igre,drajveri, programiranje,mreže) sve na http://forum.lugbih.org/
    Nadam se da sam ti pomogao. :)
     
  6. [tota]

    [tota] Aktivista

    Mandrake je kako sam čuo da je odličan za početnika.
    Samo moram backupirati ovih 8GB i linux here i come :)
     
  7. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    Mandrake je dobar za početnike, samo pri kraju instalacije pripazi gdje/kako ćeš staviti da se sistem boota da imaš i windows.
     
  8. Dzahdo

    Dzahdo Aktivista

    imao sam ja red hat 8.0 lijepo izgleda :arrow: a i malo sam se ustelio, iako mi je malo tesko radit u command lineu.
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    Linux je ozbiljan alat (ono mislim nije americki) hardcore nema onih glupih izleta tipa ''kad instalirash modem a nema drivera on savjetuje da skoknesh odmah do intereta da potrazish rijeshenje''... Monty Python
     
  10. d0ga

    d0ga Aktivista

    SuSEEEEEEEE
     
  11. Vucko

    Vucko Novi član

    WIndows XP Pro SP1 (ne 2 - bar po meni vise problema nego koristi, pokrpa stare rupe i napravi nove) od antivirusa Kaspersky i njegow Firewall i to je ubitacna kombinacija... :twisted:
    A sad price o rupama i sigurnosti, heh, to je duboka tema jer pogledajte sta se dogadja sa Mozillom, predobra ovo ono ali kad ljudi sjedu i malo prokopaju kod nadje se sepet rupa, mada je u svakom slucaju bolja od IE 6... :twisted:
    Vidjecemo sigurnost Linuxa ako ikad dodje u pravu primjenu na desktop racunarima... :twisted:
    P.S. Koliko se tvrdilo da MAC OS nema rupa, a sad izdaju zakrpe... :twisted:
     
  12. Esh

    Esh HWB

    mrzim se ponavljat, ali kad je rijec o softveru, broj korisnika je gotovo direktno propercionalan sa brojem otkrivenih problema 8)
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Zasad WinXP na desktop PC-u, a Linux za laptop - odlicna kombinacija.