LINUX???

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Guest, Jan 23, 2006.

  1. Guest

    Guest Guest

    pozdrav svima

    zalio bih da postavim jedno pitanje u vezi linuxa koji zelim da instaliram a vec imam WINDOWS XP

    pa sada pitanje je : koji linux da izaberem

    cuo sam da je za takve situaicje najbolja MANDRIVA, ali eto pitam vas
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    SUSE se ubio za početnike. Instalacija je (po meni) jednostavnija i od Windowsa. Ima odličan i automatski podešen boot loader za početnike...

    Meni se čini da je SUSE 10 posljednja verzija, more se nać na ftp://ftp.bih.net.ba/pub/linux/
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Za pocetak probaj neku od live-cd distribucija.

    Knoppix je meni dobar, a sve mi komponente prepozna sam bez dodatnih podesenja. Mislim da je sad aktuelna verzija 3.10
     
  4. GV

    GV Komšija

    Ja koristim SUSE 9, na Celeronu 700, MB Asus Cuple (ako si ikada čuo za nju), jeftinjak (15 KM) zvučna iz Plusa, prepoznato sve OK jedino sam se malo zezao da ovu jeftinjak zvučnu stavim kao default, Dobra strana kod mene je što imam dva HD 20 GB za Widowse i manji 4 GB za linuks tako da nisam morao ništa particionisati, tj. po defaultu ti loader, program koji ti omogućava da izabereš šta da buta Win ili Linux, instalira na C (ili hda1 kako se obilježava u Linuxu), a sam linux na drugi hard (hda2 kako se obilježava u linuxu) Probao sam i Knoppix, SimpleMepis, DSL (50 - tak MB), ova tri mi ne prepoznau zvučnu automatski, imam driver za istu ali pravo da ti kažem pojma nemam kako ga instalirati jer nije kao u win samo klikaš već treba nešto i ''kompajlirati'' ali do tog nivoa nisam došao (a vjerovatno i neću)
    Uglavnom savjet je ako imaš neki egzotičan (čitaj star, no name i sl.) hardver može se desiti da bude problema sa driverima. Ukoliko ti je hardver nov i brandiran onda uzmi najnoviju distribuciju koju možeš naći i trebalo bi da bude ok. Na netu imaš negdje udruženje korisnika linuxa u BiH, pogledaj, kod njih možeš sve distribucije dobiti besplatno (doneseš prazan CD ili više njih)
    Moj ti je savjet zbavi kakav mali jeftini HD za linuxe da se ne zezaš sa particionisanjem iako je ono u principu automatsko ali ko ne zna o čemu se radi ili ako pritisneš nešto pogrešno odoše i windowsi.
    Da iskoristim ovu priliku da dam oglas:
    Prodajem ili mijenjam Maxtor 2 GB, Seagate 1,3 i još jedan, zaboravih marku (Fujitsu?) također ispod 2 GB, ispravni bez bad sektora, formatirani u NTFS (ne igra nikavu ulogu), ubili se za probanje Linuxa :wink:
     
  5. wacko

    wacko Aktivista

    Slackware 10.2 :mrgreen:
     
  6. Guest

    Guest Guest

    ovaj kaze suse
    ovaj kaze knopix
    ovaj kaze slackware

    sa obzirom da sam skinuo vec 92% od ona 3,7GB SUSE-a mislim da cu izabrati njega
     
  7. wacko

    wacko Aktivista

    cuj ja sam ti korisito suse 2 godine i pravo sam zadovoljan sa njim. Ali kako sam se ustelio na linuxu presao sam na Slackware.Istina on je mnogo komplikovaniji od suse-a(sve se stima rucno - preko konzole) ali je mnogo bri i stabilniji 8)
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    To ti je to. Svatko ce ti reci da je dobar onaj koji on koristi.

    "Svaki cigo svoga konja hvali"
     
  9. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ako si ozbiljan i imas elana uciti linux onda nabavljaj ozbiljne distribucije... ako zelis da vidis "kako to linux radi" onda pokreni neku live-CD distribuciju.. sve ti je isto i kod isnatliranog... vidis da mnogi, iako koriste linux, ne mogu ni drajvere ili kakav software na njega instalirati tako da im ne znaci nesto mnogo sto ga imaju instaliranog. Probaj Knoppix, Ubuntu, Lindows... nesto od toga samo da vidis sta je linux... pa ako mislis da ga vrijedi uciti idi dalje na nesto ozbiljnije.

    U principu meni je dosadio za dan dva... posto odmah na putu stoji problem sa instalacijom drugih programa (i ako sam uputsva precesljavao) a one koji dodju po deset puta pokrenuo... sve dosadi jako brzo.
     
  10. Guest

    Guest Guest

    ok ok hvala na savjetima

    ali ne uci mi se linux iako je free a ta cinjenica me nakako vuce prema njemu :wink: :wink: :wink:
     
  11. tux

    tux Novi član

    Mandriva/Mandrake ili Suse
     
  12. ihti

    ihti Novi član

    Preporucujem da instaliras Linux kao virtualni OS pomocu VMware Workstation ili M$ Virtual PC. Ja koristim WMware, sa Virtual PC sam imao nekih problema. Instaliras par distribucija pa vidis koja ti najbolje odgovara a i nema straha da nesto zafrkas...
     
  13. emirz

    emirz Novi član

    dobro...nije bas ni da je wmvare zlatan...ali super je stvar ono...u isto vrijeme koristis i windows i linux...a sto se distribucije tice...ja koristim red hat i pravo sam zadovoljan...ali i nije on bas za pocetnike...mozda suse...