Loading operating system

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Scholl, Mar 27, 2017.

  1. Scholl

    Scholl Aktivista

    Dakle , imam ovu maticnu plocu http://www.gigabyte.com/Motherboard/GA- ... -rev-10#ov
    I imam jedan problem koji onako bas anoying.
    Prilikom paljenja racunara, prije ucitavanja windowsa pojavi mi se ekran na kojem pise Loading operating system kao u videu koji cu priloziti dole na kraju, i to traje nekih 25 sekundi, dok se svih 25 bijelih tackica ne popuni
    I onda se windwos starta
    Ubacio sam SSD kao prvi boot, HDD kao drugi
    AHCI je enabled.
    Pokusavao sam mnogo toga sto sam guglao, ali nije mi pomoglo. I dalje je taj problem tu
    Zna li neko rjesenje, sta trebam uraditi.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    joj muzike :D Ima li u biosu fast boot ili tako nesto?

    EDIT: Jeli li probo ovo iz komentara?
     
  3. Scholl

    Scholl Aktivista

    ovo nisam probao. jer su mi rekli da je za SSD najbolje da radi u tom nekom AHCI modu
    i ne kontam sta ovo govori za usb..
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Iskljuci sve USB uredjaje pa probaj opet. Govori da USB 2 uredjaji trebaju biti prikljuceni na USB 2 ulaz i USB 3 uredjaji na USB 3 ulaz mada sumnjam da je to.
     
  5. Scholl

    Scholl Aktivista

    to u biosu da iskljucim?
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne, samo isklj sve USB uredjaje iz centralne, i miš i tastaturu pa vidi kako ce bootati da eliminišeš potencijalni problem koji je gore u koemtaru. Ako boot bude normalan, onda vracaj USB uredjaje jedan po jedan pa vidi sta pravi konflikt.
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Otidji u bios i vidi boot listu, stavi disk na kojem ti je operativni sistem da bude prvi. Trebalo bi ukinuti displej.
    Isto tako, ja mislim da ova ploca ima raid kontroller. VIdi koji su sata portovi vezani za taj kontroler, ako mozes nemoj ih koristiti i iskljuci raid u biosu.

    Jedno od to dvoje je 100%.


    Pisao u pogresnu temu jbg. :D
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, probaj iskljuciti HDD skroz iz centralne takodjer. Ostavi samo SSD na kojem je sistem i vidim da li ce bootati. Idi nekim sistemom eliminacije.
     
  9. Scholl

    Scholl Aktivista

    SSD na kojem mi je OS vec je prvi na listi i problem je tu
    Ovaj raid kontroler ne znam sta je i ne znam kako cu to vidjeti koji su vezani
    Izvinjavam se, al laik sam totalni :D
     
  10. Scholl

    Scholl Aktivista

    kad ga iskljucujem, jel ga iskopcam iz maticne ploce ili iskopcam kablove iz HDD-a ?
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Izvadi kablove iz diska, ne moraš iz ploce. Ovo sto zeleni govori za RAID, nisam našao koji su sata portovi vezani za taj kontroler pa probaj bootati sa drugih SATA portova. Znaci probaj jos neke od SATA izlaza za taj SSD.
     
  12. Scholl

    Scholl Aktivista

    pitao sam ovo, jer sam vec vadio kablove iz HDD-a i tako probao i NIJe mi rijesilo problem. Pa reko da mozda ne treba iz maticne da se iscupaju.
    Onda jedino jos taj raid controler da probam, iako nemam pojma sta je to :D
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    iskljuci sve iz usb portova pa probaj, to ti pise kao prvo rješenje.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako imas optički uredjaj, iskljuci i njega pa probaj. Mada on zna praviti isti problem samo kada je optika 1st boot. Ali probaj svejedno.
     
  15. Scholl

    Scholl Aktivista

    imam dwd rw.

    Ja kad sam iskopcao HDD. nije mi htjelo bootat windows nikako. Pisalo je nesto boot failure insert disk and enter to contninue...
    Moram sam restartovati i opet prikopcati HDD da bi se pokrenio windows
    A win sam instalirao na SSD
    Jest da je prilikom instalacije bio ustekan u maticnu i HDD i SSD
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Onda ti je boot na hdd-u kao sto je meni bilo. Intaliraj OS na SSD bez prikljucenog HDD-a. Mada ne mora znaciti da ce ti popraviti problem jer je meni boot sistema bio bez problema samo je boot stajao na jednoj od particija HDD-a pa kada sam ga formatirao, ostao sam bez sistema te morao ponovo dizati sve od nule.
     
  17. Scholl

    Scholl Aktivista

    jesan lik mi je predlagao da prilikom insalacije wind na SSD totalno iskopcam HDD jer kao moze doci do nezeljenih efekata...
    dakle, ne gine mi ponovno dizanje sistema..
    Samo da pitam, je li zdravo formatirati SSD koji je inace nov, ima mu jedno 10 dana
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Udri format i novi sistem bez prikljucenog hdd-a pa vidi kako se ponaša.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    lol, a nece da pokusa iskopcat sve usb uredjaje :D
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Jbg, to sam mu prvo ponovio.