Mirrorless kamera - da li je uzeti kao zamjenu za DSLR

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Tesla, Sep 24, 2015.

  1. Tesla

    Tesla Aktivista

    Dakle, kao sto svi vjerovatno znate, doslo je doba, ili polako dolazi doba mirrorless kamera sa APS-C senzorima i FULL frame senzorima. Ko je ulozio hiljade u objektive, neke moze i koristiti sa adapterima, a neke i ne.

    Ja licno vec mjesec dana razmisljam sta da uzmem, DSLR neki upper entry level mi je po lovi domet. Spreman sam do jedno 1500 KM potrositi na kameru koja ce me sluziti bar 5 godina. Sada imam prastari Canon S3IS sa CHDK naravno i vec je poceo malo da zeza zadnjih mjeseci, malo blura slike, prijavljuje na tripodu da se trese kad god podesim shutter speed ispod 1/30 i tako to.

    Dakle razmisljao sam mnogo vremena o Nikon-u D5500 ili Canon 650D, minorna je razlika izmedju modela 650D i 700D, 750D i 760D su vec preskupi. Nikako nisam mogao da se odlucim koji da uzmem, sa jedne strane dynamic range i odsustvo AA filtera kod NIKONA me privlaci, ali articulated screen i touch screen kod Canona su mi takodjer bitne funkcije jer zaista cesto slikam iz cudnih uglova i navikao sam na takav screen.

    I onda sam na imaging-resource stranici primjetio da su medju 5 najboljih kamera cak 4 mirrorless kamere. Malo sam citao o performansama i ostao bez rijeci. Po budzetu i svemu ostalom sam izabrao Sony Alpha 6000 koji donosi performanse sto se tice odredjenih stavki kao PRO DSLR-ovi koji su daleko iznad mojih finansijskih mogucnosti ( 11fps - gdje uspije na dobrim karticama sa brzinom zapisivanja od 95 Mbps zapisati 28 RAW fotografija, o JPEG-u ne smijem ni razmisljati koliko moze zapisati u jednoj sesiji. Druga stvar je 179 AF tacki. Jedina mana je sto pri BURST-u zaista ne moze da parira ni entry level DSLR-ovima (D3300) sa AF-om i dosta slika ne uspije da prati subject dovoljno dobro, volim raditi fotografije u burst modu, ali mi to i nije neki dealbreaker.

    Sto se tice opreme sa obzirom da bi mi ovo bio prvi DSLR/mirrorless aparat imam samo univerzalni tripod i torbicu za DSLR :) u kojoj sam nosio gore spomenuti Canon.

    Sto se tice cijene nasao sam na PIK-u 2 prodavaca. PC Foto biz ili tako nesto i cijena je okruglo 1500 KM, i Tehno park gdje je cijena 1400 KM. Sto se tice ovog prvog prodavca cuo sam da su sasvim OK, ali mi je nepoznat ovaj Tehno Park, cak mi se cini da sam cuo da su sumnjivi, mozda grijesim pa eto ako moze mali hint vezano za ovu tematiku bio bih zahvalan.

    Malo poredjenje 5300 vs A6000 ( 5500 ima touch screen za razliku od 5300 i jos neke manje sitnice )

    http://hzz.hubpages.com/hub/Sony-A6000- ... Under-1000
     
  2. black

    black Komšija

    Imas u Domodu neki od Sonya mirrorless od 1000 KM , mislim da je alpha 5100
     
  3. Tesla

    Tesla Aktivista

    Hvala druze, to su ipak slabiji modeli, ja sam se odlucio za A6000, 99% je uzimam, samo rekoh da nema jos neko koju pametnu baciti, zasto je ne bih trebao uzeti ( osim toga da nema objektiva jos dovoljno ) za sony sistem.

    I ovaj sa PIK-a me interesuje da li je pouzdan jedino gdje sam nasao za 1400 KM.

    Hvala stari u svakom slucaju
     
  4. black

    black Komšija

    Dobar je senzor kod sonya , gledaj neki da je sto bolji pri visokim ISO vrijednostima. Ja imam Canon 1100D koja i nije nesto posebno ali opet lijepe slike ispadaju navecer bez blica.
    PS. gledaj da imas wifi na kameri , odlicna je to stvar. Ja odmah prebacim na telefon slike pa mogu lakse dijeliti sa rajom.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Svi vodeći proizvođači imaju mirrorless, a među modelima koji su u srednjem rangu bili popularni prošle godine imaš još i Olympus E-M10. Jesi li i taj model gledao?
     
  6. Tesla

    Tesla Aktivista

    Jesam, ali mi suhveli uzimati Olympus zbog izbora objektiva kod nas. Iskreno, sada malo razgledam i Canon 5D classic koji uparen sa 50mm 1.8 F objektivom daje fantastican bokeh i generalno zadivljujuci kvalitet fotki. Dosta review-ova po youtube kanalu upucuje na ovu kameru kao best buy opciju ( ali kad govorimo o full frame senzoru ). Sto se tice mirrorlesa i dslr-ova sa crop senzorom, morat cu malo istraziti i ovaj olympus za koji sam vidio da je dobio golden award na dpreview.
    U isto vrijeme zelim izbjeci i GAS (gear aquisition syndrome) kojem sam iskreno sklon.
    Mirrorless prema Gary Fongu i drugim sonijevim placenicima moze zamijeniti DSLR u potpunosti, ali imam jos nekoliko dana do kupovine i dobro cu razmisliti sta da uzmem. Ono sto zelim je ostra fotografija, portreti i pejzazi, ali za odredjene sportske evente ipak moram razmotriti i kameru sa opcijom snimanja videa sto 5d nema ali sony i olympus imaju. DSLR-ovi koji su trenutno u ponudi su me iznervirali maksimalno. Canon ima prednost touch screen-a, aplikacija dodatnih, histograma i odredjenih informacija kod live view-a te okretni displej na svim modelima. Nikon ima prednost ogromnog dynamic range-a, uklonjenog AA filtera i NEMAJU preview promjene otvora blende u live view nacinu rada, tako da oba proizvodjaca jednostavno imaju velike dealbreakere generalno. I onda sam otisao na mirorrless sisteme gdje nema velikih nedostataka koji god da sam pogledao.
    NEO hvala na preporuci, svakako cu uzeti u razmatranje.

    Ali, full frame je full frame
     
  7. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Računaj da se mirrorless i pojavio kao odgovor na sve bolje kamere u mobitelima, kako bi proizvođači foto-aparata "ostali u životu".....to je glavni razlog, jer on faktički "običnom" korisniku omogućava relativnu slobodu...ako imaš DSLR, uz njega mora da ide još i torba sa objektivima, filterima, baterijama i slično.....kod ML je drugačije, objektivi su manji, lakši i omogućavaju manje brige oko nošenja opreme, a pružaju približnu kvalitetu DSLR fotografiji.....u ovoj trci mislim da će nastradati tržište "idiot" (compact) fotoaparata kojima opasno padaju cijene već duže vrijeme....
     
  8. Tesla

    Tesla Aktivista

    @Stormbringer

    Da u pravu si, ipak jedno vrijeme sam sa sobom nosio dvije kamere konstantno u torbi koju imam i nije mi bilo mrsko tegliti dvije kamere, dva punjaca ( bez objektiva do sada naravno ). Jedna mi je trebala za jednu namjenu, druga naravno za druge poslove jer ima RAW sa CHDK-om. Sto se ticu da su mirrorlessi zamjena za mobilne aparate, ne znam, mozda i jesu, ali ipak na skali od 1-100 mislim da su kamere na mobilnim aparatima negdje oko broja 20, dok je mirrorless cak na broju 80 tako da mi je upitna teza zamjene mobilnih kamera mirrorless kamerama, naravno mozda i grijesim jer ne pratim u zadnje vrijeme stanje sa kamerama na mobilnim aparatima, Primjetio sam da je za LG G4 koliko se sjecam DXO dao veliki score sto me iznenadilo. Naravno dalje idu APS-C senzori do broja 95 na ovoj skali i ostalo pripada FF aparatima koji su na skali od 95-100.

    NEO, ipak sam pogrijesio, Olympus trenutno ima vise dostupnih objektiva od A6000 sto ga cini boljim izborom. Medjutim i opred silnih tacaka AF-a, ipak nije dobar u onome u cemu meni najvise treba, hvatanje dobrog kadra djeteta koje trci, igra se, skace i ne znam ni ja sam sta vise ne radi. Da ne spominjem sramotno pregrijavanje kod A6000 prilikom video snimanja, koliko znam to ima i RX100 MARK IV, ne znam kako se jednostavno preko toga prelazi i ne dize se neka halabuka.

    Dakle sto se mene tice, mirrorless ne moze jos zamijeniti DSLR-ove, prokleto su blizu, ali ipak nije to to jos uvijek. Istrazujem ovo polje vec nekih mjesec dana i ludim mogu reci od nedumice sta uzeti da sam se zainatio i rekao da necu razmisljati o D5500 ili o 700D nego cu uzeti 10 godina star full frame sa fantasticnim prime objektivom i flash-om.

    I tih 1500 KM koje bih izdvojio su mi maksimum koji mogu dati, najsretniji bih bio da mogu kupiti 5D MARK II i gotova prica, ali mi je to bas previse i nemam toliko za tu namjenu. Cekam jos malo ne bi li im opale cijene jer je proslo ludilo kupovanja kamera pred ljetnu sezonu i tako to, ako se kod nas prate takva pravila ( vidjet cemo ).
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

  10. Tesla

    Tesla Aktivista

    Iskreno, na dobrom su putu sa APS-c senzorom u mirrorlessu, ali aparat bez optickog viewfindera je neprihvatljiva opcija. Moze se nakaciti na hot shoe ali nije to to. Moram ga malo detaljnije prostudirati, ali za sada mi se cini kao dobra masina, samo sto ce kod nas biti dostupan u martu slijedece godine vjerovatno :)