Molba za pomoć pri kupovini desktop računara

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by NenaX, Jan 2, 2010.

  1. NenaX

    NenaX Novi član

    Ako može molba za pomoć pri kupovini desktop računara. Računar će se prvenstveno koristiti za obradu videa i za igrice. U osnovi bih htjela nešto što će mi omogućiti da za Mass Effect 3 ne moram kupovati novu mašinu. U zadnjih nekoliko godina sam bila fokusirana na laptope, tako da sada nisam sigurna odakle da počnem - ne znam niti kako se kreću cijene za komponente. Mislim dati oko 2500 KM, s tim da mi je potreban i monitor, pa ako nekome nije mrsko da mi nabaci nekoliko smjernica, prvenstveno za procesor i grafičku karticu, bila bih izuzetno zahvalna.

    Hvala unaprijed.
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Procesor i5, 4GB rama, graficka nesto u klasi ATI 5xxx, ploca Asus i sl, za tu lovu nema problema sklopiti dobru masinu za te svrhe.
    Pogledaj na www.barico.net (preporuka), plus, imtec, ue i sl.
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Bas tako, dosta je mogucnosti, ali uvijek treba traziti sto je moguce bolju.
    Moj prijedlog:
    AMD Phenom II X4 955 BOX AM3
    GIGABYTE GA-MA790X-UD3P
    G.SKILL 4GB DDR2-800 Dual channel kit 6400CL5D-4GBNT
    VGA SAPPHIRE ATI HD5750 1GB DDR5 128 bit HDMI/DVI DX11
    NAPOJNA JEDINICA COOLER MASTER Real Power M 520W Modular (ako su u pitanju dvije graficke onda ici na 700W)
    Kuciste - Antec ili CoolerMaster, npr P182 ili HAF
    Mis i tastatura - svakako uzeti neki Logitech, za gaming bi dobro dosli mis tipa G9 i tastatura tipa G15, a za neke manje zahtjevne primjene dobar je mis RX250 i tastature iz linije Value, Internet ili Multimedia
    HDD 640GB WD SATA-300 32MB WD6401AALS
    DVD-RW Optiarc AD-7240 SATA
    Zvucnici Logitech X-540 ili Z550
    Monitor - sto veci to bolje. Ja mislim da bi i 22" bila dovoljna kao npr ovaj Samsung:
    Monitor 22" LCD SAMSUNG T220 2ms 20000:1 +DVI crno/crveno
    Na procesor staviti i jedan Freezer 7 i to bi bio jedan dobar i pouzdan racunar.
    Ako neko primjeti da sam nesto izostavio, ili smatra da postoji bolja alternativa, neka me dopuni.
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Mislim da je za video bolji Intel, ali cekamo Vedu da se javi to je njegov fah, ja radim dosta sa videom ali to je sve mpeg jer mi kamera tako snima pa nema potrebe za komplikovanim softwerom tipa premier, edius i sl.
    A svakako za video sto veci i brzi disk i vise memorije, a monitor 24" nema smisla sad kada su pale cijene uzimati 22.
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sa tolikim budžetom idi na i5 i DDR3. Jednostavno se ne isplati uzimati DDR2 platformu koja je već zastarjela. I definitivno 24" monitor. Imaš na ovom forumu dosta dobrih recenzija, pa ako nisi u toku preporučujem da ih pročitaš, ipak 2500KM nije malo. :)
     
  6. NenaX

    NenaX Novi član

    Prije svega, veliko hvala na sugestijama. Malo ću prosurfati te komponente i probati sastaviti nešto što se može kupiti u SA (imam nekoliko sedmica prije nego što Amazon isporuči ME2, tako da mi se ne žuri pretjerano). Mislila sam staviti 8 GB RAM-a i malo jaču grafičku, nije problem ako budem morala dodati nešto novca, pa ako može neki prijedlog za grafičku u rangu oko 500 KM (koja garantovano nema problema sa Vertical Sync-om, to mi je bolna tačka), koja je najbolja za te pare... Mislim da ću za procesor ići sa Intelom, jer imam jako loša iskustva sa AMD-om. Još jednom puno hvala na pomoći.
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nova GTX 275 i HD 5850 su oko 550 KM, polovna GTX 285 se da naći do 500 KM.
     
  8. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Sa tim budzetom mozes komotno ciljati na Core i7 platformu. Moja preporuka je i7 jer pored igrica koristices i obradu Videa za koje ipak Hyperthreading i Tri-Channel DDR daju dodatni boost ;)... Posto ciljas na konfu koaj bi te sluzila duze vrijeme (Mass Effect 3) to je pravi potez ... Sretno sa kupovinom

    Pogledaj malo na ebay.de koliko bi te izasao taj procesor, prateca ploca i 3Channel DDR3 ;)
     
  9. extibo

    extibo Komšija

    Hoces li nabavljati komponente iz BiH ili iz inostranstva? Vidim da spominjes Amazon; je li to jedina solucija ili u obzir spadaju i ostali PC shopovi? Sa budzetom od 2500KM, tj. nesto vise od $1800, komotno mozes ciljati na i7 920, X58 maticnu plocu, 5850/5870, 6GB DDR3 rama i 24" monitor. Naravno, ne treba zaboraviti ni na dobro napajane (500W+ brandname), a i solidno kuciste nije na odmet (npr. Coolermaster CM690).

    Uzeo sam za primjer Newegg (orijentaciona cijena):

    [​IMG]

    Ne preporucujem ti da uzimas teske stvari tipa monitora, kucista ili cak napojne u inostranstvu. Troskovi prijevoza su papreni.
     
  10. NenaX

    NenaX Novi član

    Kupujem u Sarajevu, tako da zavisim od naših cijena. Imam prijateljicu u SAD koja mi prosljeđuje igrice (pošto takve stvari Amazon ne šalje direktno ovamo), ali ne bih se baš usudila da rizikujem sa komponentama. Osim ako neko već nije naručivao tako i može da podijeli iskustva?

    Hvala svima još jednom na svim savjetima.
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Intel Core i7 (ili i5) + 8 GB DDR3 + ATI 5850, brand napojna 500-600 W, 1 TB Western Digital disk. Monitor 24". Trebalo bi stat u taj budzet.
     
  12. extibo

    extibo Komšija

    Ja sam iz USA uzeo PC, firma se zove Newegg. Prijatelj mi je poslao preko USPS (US Postal Service - www.usps.com) i paket je stigao za 10tak dana. Bilo bi dobro da prijateljica testira komponente prije slanja radi mogucih ostecenja i naravno da izvrsi reklamaciju u slucaju toga. Meni se desila takva stvar, i imam prilicno dobro iskustvio sa Newegg RMA servisom. Pogresan komad hardwarea su poslali i ubrzo potom ih je prijatelj kontaktirao. RMA je prosao bezbolno, prijatelj je poslao nazad komponente i dobio trazene, te se sve zavrsilo za nesto vise od sedam dana. Takodjer je bitno da se sve fino zapakuje kako ne bi doslo do ostecenja tokom prijevoza.
     
  13. NenaX

    NenaX Novi član

    Evo, poslije surfanja i surfanja, sastavila sam konfiguraciju koja bi mogla biti OK, pa ako vam nije problem da pogledate i prokomentarišete, da znam trebam li nešto mijenjati. Nisam sigurna da li mi je dovoljno napajanje od 520W. Također, može li mi neko sa sigurnošču reći da 5850 nema problema sa Vertical Syncom? Znam da su šanse minimalne da ima, ali znate onu, ko se o mlijeko opeče...

    MONITOR 23.6" Samsung SM2433LW 5ms 1920x1080 300cd VGA+DVI 430 KM
    Asus P7P55D-E PRO 422 KM
    Intel Core i5-750 2.66GHz 8MB L3 LGA1156 BOX 412 KM
    COOLER MASTER HYPER 212plus Sck.775,1156,1366,AM2,AM3 66 KM
    VGA SAPPHIRE ATI HD5850 1GB DDR5 614 KM
    Kingston Hyper-X DDRIII 4GB (2x2GB) 1600MHz, KHX1600C9D3BK2/4G 249 KM
    Cooler Master Case Gladiator 600 RC-600-KKN1-GP 150 KM
    Cooler Master PSU Real Power M 520W Modular RS520-ASAAA1-EU 185 KM
    HDD 1TB WD SATA-300 32MB 10EADS 205 KM
    MIŠ LOGITECH M205 CORDLESS 44 KM
    TASTATURA LOGITECH INTERNET 350 BLACK USB 27 KM
    SONY DVD-RW AD-5240S SATA, Bulk 45 KM


    Cijene su manje više sa svih strana, ali mislim da će sve to doći na kraju oko 2800 maksimalno. I još samo jedno pitanje, pošto mi struja nije najstabilnija, šta preporučujete kao zaštitu za ovakvu mašinu? Da li bi ovo bilo dovoljno:

    UPS FORTRON FSP 850VA USB, RJ11, 4 IEC Output (EP-850) 134 KM

    Ovaj UPS sam odabrala u potpunosti odokativnom metodom, tako da bih svaki prijedlog oko promjene izuzetno cijenila. Hvala još jednom svima na pomoći, ovo mi je puno olakšalo posao oko izbora.

    ETA: extibo, hvala puno na informacijama. Ovaj put mi je malo prekomplikovano, ali dobro je da znam za ubuduće da sistem funkcioniše.
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sta podrazumjevas pod tim "problem sa Vsync-om",npr ja na 4870 ne mogu da zakljucam Vsync na ON ili na OFF.Nego kako je u igri nastimano tako mi je,dok sam prije na Nvidia 8800GT mogao bez problema da uradim override te opcije u igri pa da je u driverima upalim ili ugasim bez obzira kako je u igri nastimano.Ali ipak i bez obzira sto mi to ne radi nemam nikakvih problema.
     
  15. NenaX

    NenaX Novi član

    Ako nema poblema, to je odlično. Meni se na zadnjem laptopu desilo da video i igrice konstantno imaju "linije" po horizontali, kada frame-ovi kasne, odnosno žure. Šta god sam pokušala nije uspjelo: Vsync on/off, driveri, dodatne aplikacije, igranje po registry-u... To je blago rečeno izuzetno iritantno, i uspjelo mi je pokvariti uživanje u mnogim igricama (Dragon Age strpljivo čeka novu mašinu da se ne bih nepotrebno nervirala, iako je i ova može pokrenuti bez problema). U surfanju za odgovorom sam vidjela da i mnoge kartice za desktop imaju te probleme, pa odatle pitanje.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    To je to otprilike, ali zar nije mogla neka jeftnija ploca? :D Razmisljas o CF-u ili ... ?
     
  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Moj ti je savijet da zamijenis tu grafu za 1366 plocu i core i7 proc. Uzmes za sada neku jeftiniju koju ce ti biti lako zamijeniti jer trenutno ATIjeva 5800 serija je preskupa ... za par mjeseci ce im pasti cijena i to znacajno...
     
  18. Piroman

    Piroman Komšija

  19. NenaX

    NenaX Novi član

    Pa nije baš da namjeravam dodati još tri grafičke pored ove, ali nikad se ne zna... :) Iskreno, lakše mi je mijenjati ostale komponente nego matičnu, kada za to dođe vrijeme, pa mi je nekako draže dati više para sada da se ne patim poslije.
     
  20. nFare

    nFare Komšija

    Ova konfa ce da slomi srca mnogih macho gaymera koji listaju forume :mrgreen: . Treba samo obratiti paznju na sto duzu garanciju kad su vec u pitanju ovolike pare, bar na jedno dvije godine posto nece biti potrebe da se nesto mijenja u tom periodu, mislim da Barico najbolje stoji po tom pitanju.