Molim mišljenje :)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by SamiRX-8, Nov 3, 2006.

  1. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Eh ovako, brat hoće da uzme novi kompjuter i zamolio mene da mu nešto sastavim bazirano na Intelu, već duže vrijeme ne pratim kakvo je stanje sa hardwareom pa sam odlučio sastaviti nešto ovako :)

    INTEL CORE 2 DUO E6400 BOX 2x 2.13GHz 1066MHz 2MB Sck.775 @ ZALMAN 9500 LED Sck.A,754,939,478,775
    HDD 250GB WD SATA-300 16MB
    DDR II 1024MB 800MHz KINGMAX (2x)
    NAPOJNA JEDINICA FORTRON 650W, EPS, HQ, PFC
    THERMALTAKE Kandalf LCS BIG, water cooling, 6xfan, black

    Nisam stavljao grafičku jer već ima jednu sasvim dovoljnu (7950GX2) :) , i monitor ima. Eh ovdje meni fali matična, kako sam gledao u plusu nije mi neki izbor, našao neku Asusovu ali ona 700 keka, a za ove ostale ne znam kakve su, ne treba neka matična da se može sa njom clockati nešto pretjerano, prije svega treba da je matična stabilna, eto toliko :)
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dvije stvari koje su bacanje para su to kuciste i Zalman 9500.
    Naravno, neki ne misle tako...

    Od maticnih je najbolje uzet Asus P5B Deluxe...
    Ako se nece clockat onda je i Asrock ConroeXfire jako dobar izbor.

    Sto se tice procesora, ili E6300 ili E6600.
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Asus P5B 345KM u formelu.
     
  4. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Tek sad vidim da sam uzeo kuciste sa vodenim a ici ce Zalman, onda ide drugo kućište. A šta fali ovom procesoru, malo je skuplji od 6630, ima li kakvih drugih ploča da se uzme u plusu u Tuzli, ne ide mi se do Sarajeva radi ploče i traganja prodavnice :)
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nista ne fali E6400, samo sto je to bukvalno isti proc kao i E6300, dok je E6600 vec opakija zvjerka. Po meni je uvijek bolje ulupat tu razliku izmedju E6300 i E6400 u nesto drugo...

    U plusu u TZ ti ima dosta ploca, a i ona koja nemaju se mogu narucit.

    Ponovit cu NE UZIMAT tog Zalmana, Freezer7 Pro je puno bolji a duplo jeftiniji. Zapravo su mnoga iskustva pokazala da Conroe bolje hladi Freezer7 Pro nego jedan Big Typhoon. :shock:
     
  6. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Hehe, ok, ako je bolji freezer onda ide on i tačka, nema se tu šta više pričati, a znači može se i naručiti ploča, eh i to je super :)
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    mozes u tz u merkatoru u ct shopu naruciti p5b,p5b deluxe i 6300,6400,6600,corsair 1gb 667 module
    sto se tice kucista uzmi radije starog kandalfa a sto se tice venta ako neces ocat onda ti je i stock sasvim ok
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    - p5b/p5b deluxe ili asrock
    - 6300 ili 6600
    - freezer 7 pro ili katana alcu
    - kućište po želji, nikako ne bacaj toliko pare na kandalfa (u bilo kojem izdanju)
    - nemoj kingmaxa, uzmi bilo što drugo
    - disk ok
    - napajanje nepotrebno 650w, ako nađeš sisonika onda uzmi 500w na više

    reci mu nek proda tu grafičku i uzme single rješenje jer ako preživi garantni rok, imam osjećaj da neće dalje od toga :wink:
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hehehe isto sam mu i ja napisao.
    Nazalost u BiH nema Katane niti Seasonica...
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Bilo je katane cini mi se u plusu. Mozda se moze naruciti jos uvijek.
     
  11. iskusni

    iskusni Komšija

    opakija zvijer i nije toliko opakija. clockaj 6300 na 2.4 GHz pa ces vidjeti da razlike nema ili je vrlo mala. naravno to ne važi za dekodiranje videa
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    6300 je na p5w dh deluxe i 9500 isao na 2,6 bez dizanja voltaze
     
  13. iskusni

    iskusni Komšija

    6300 može ići i više na boljoj ploči (boljoj za clockanje naravno).
    bez dizanja voltaže može do 3ghz do 3.5 ghz
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Care, kralju, legendo, E6600 je znatno brzi od E6300 ili E6400 kad rade na istom taktu.
    Osim toga Samirov buraz mozda nece ni overclockirat. Tako da tvoj argument da E6300 ide na 3,5GHz gubi na znacaju.

    PS: valjda znas da da bi se E6300 digao na 3,5GHz treba jako brza(skupa) mema...barem neki D9 micron.
    Pored toga sto treba iole bolja ploca.
     
  15. iskusni

    iskusni Komšija

  16. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Hehe, ma da razjasnimo, Samirov buraz samo zna CoD-a igrati, inace ne bi osvojio onu grafu :) , hvala na savjetima, gledat ću da nabavim sve onako kako ste rekli :wink:
     
  17. iskusni

    iskusni Komšija

  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zaboravi na taj ratio. Mema ti MORA radit makar 1:1 sa FSB-om, inace se dosta gubi.
    Pogledaj Xbitlabs, izvodili su vrlo detaljna testiranja utjecaja memorije na Conroe.
    Ponovit cu, E6600 radi na 2,4GHz i ima 4MB cache-a, dok E6300 radi na 1,86GHz i ima 2MB cache-a. Dakle nije samo razlika u kolicini cache-a nego i u znatno vecem taktu.

    Naravno da nece bit velike razlike izmedju 6300 i 6600 u aplikacijama koje ionako ne ovise bogzna puno o procesoru(npr. FEAR ili CoD2) ali tad je sigurno dovoljan i A64 3500+(kazem 3500+ zato sto znam da Samirov buraz ima taj proc) :)
     
  19. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Hehe, kako to ti znaš :) , ma on samo puca CoD-a i surfa po netu, i ovaj novi će mu biti previše, hoće ovaj svoj što sad ima da da starom :) , ali eto, nek on ima, a brat se pati na starudiji :D , ipak ne dam ja ovaj svoj, kad se sjetim da sam u njeg sam uložio 600 maraka, ni sam ne znam odakle mi, i još plus trud uračunat, sve samo ugrađeno bez ikakve pomoći osim dosta pracenja foruma i uputstava :)
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    jos u svoju mashinicu ubacis 1950pro ...i dje ti je kraj...al to vec idemo off topic.
    elem najjeftinija ploca ti je intel 975xbx od 975 chipseta i uz malu pomoc grafitne olovke moze da cini cuda...
    elem gledaj da uzmes dobru memu (ne kingmax) al evo od slavoljuba sam cuo lijepe price o supertalentu ....doduse mozes ga dobit samo u istocnom sarajevu ...