Najbolje rjesenje za bezicnu vezu do 50-tak metara

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by ado_89, Mar 11, 2009.

  1. ado_89

    ado_89 Aktivista

    Koji AP i koja antena...

    AP ide na adsl router. samo bitne su mi dimenzije antene, da li ima nesto posebno ili moze obicna
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    a imas li kakvih prepreka izmedju te dvije tacke? zidovi, drveca, zgrade.....
     
  3. ado_89

    ado_89 Aktivista

    nista, cistina prava
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    onda ce ti posluziti i one antenice sto dolaze uz ap-ove ;) moja preporuka su access pointi AirLive 5460 v2 ili 5470
     
  5. ado_89

    ado_89 Aktivista

    ovaj imam u radnji AirLive 5460 v2, odnsno njega cu u stan staviti i malu onu antenicu

    [​IMG]


    a tamo na drugi objekat onu obicnu wireless antenu

    [​IMG]
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ok, ako vec imas tu opremu :) ali ako nemas, nema potrebe da kupujes ;) samo stavi ap.ove kraj prozora i to je to
     
  7. Almir

    Almir Komšija

    Ta antena je prejaka za tako malo rastojanje, nema potrebe...
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    slazem se, ali ako vec nju planira koristiti, neka makar na tom ap-u smanji izlaznu snagu na nekih 8-10dBi, da ne bi sam sebe utusio.
     
  9. stuckson

    stuckson Novi član

    Ako mislis koristiti integrirani AP u routeru onda se posluzi sa nekom jacom antenom i za to nemoj koristiti omni antenu. Ova opcija sa grid antenema je idealna jer je izlazna snaga ovih Ap-ova jako mala. Koristi jacu antenu na strani AP-a ako je ovaj tip AP-a u pitanju. Razlog su smetnje kod omni antena koje ce ti prouzrokovati drugi AP-ovi u blizini pa preporucujem nesto usmjereno poput grida, jagi, parabolic. Ako je ipak neki outdor AP u pitanju opcija je ista za bolji link, ali i neka bilo koja druga antena na tim rasojanjima ce posluziti. Razmisli i o rasipanju signala i onima koji bi to znali zloupotrebiti. Na ovaj nacin se ogradjujes od nekih i imas manje smetnje koje su ponekad prava gnjavaza.
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    a na koje ap-ove ti ciljas kolega? ako mislis na 5460 i 5470, njihova izlazna snaga za europu je 20dBi (100mw), a za aziju 24dBi (malo vise od 200mw). maximalna dozvoljana snaga na opsegu 2.4Ghz je tih 100mw, i preko toga ne smije ici (niti se preporucuje), niti ima potrebe na razdaljini od 50m.
     
  11. stuckson

    stuckson Novi član

    Ciljam na integrirane WIFI mini kartice koje dodju uz neki router, wireless router. Mislio sam na njihovu malu snagu.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma kakva god da im je snaga (a nije ispod 50mw, ili 17dbi) mogu dobaciti 50m, sa bilo kakvom antenom (pa cak i sa kutijom od nes kafe) ;)