Nece keomp da se upali ... o.O wtf?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Sollozzo, Aug 12, 2008.

  1. Sollozzo

    Sollozzo Novi član

    uzeo danas CM 590 kuciste, spojio sve normala, i nece da se upali :S

    Ploca je ASUS P5K

    znaci sve kablove spojim normala (mislim, vjerujem da je neka sitnica, ali nemogu da se sjetim mozak mi zablokiro :S) i nece da krehne, da je do napojne nevjerujem jer je radila danas, a gori lanpica na maticnoj normala.....
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Jesi dobro spojio power/reset prekidace i lampice? Provjeri dvaput prije nego sto odgovoris...
     
  3. Sollozzo

    Sollozzo Novi član

    na CM 590 ima samo power prekidac, njega sam stavio gdje treba 10000%
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Pazi da nije kakav kontakt napravljen. (pogotovo zna ispasti zica iz molexa)

    Probaj manualno upaliti napojnu jedinicu, jer moguce je da je i ona pregorila
    [​IMG]

    Evo i sema...

    Znaci ako je napojna otisla da ne gledas nista dalje.
     
  5. Sollozzo

    Sollozzo Novi član

    kak mislis manuelno?
     
  6. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Spojiš žicom PS_ON# pin sa bilo kojim COM pinom i napojna bi se trebala upaliti.
    Ali drži žicom, ne samo na kratko spojiti.
    Ako tada ne upali, onda ne gledaj dalje nego mijenjaj napojnu.

    Ako nije do toga...provjeri dobro 4(8) pinski ATX konektor.
    Otpoji sve, pa ponovo sve spoji....provjeri da li nema kakvog metala nepotrebnog između lima na kojem je matična pricvscena.
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Spojis na ATX connectoru (onaj najveci, neki imaju 24 neki 20 pina, moja ima 20, ako sam dobro izbrojao :D) zeleni pin s bilo kojim crnim (GND=GROUND=UZEMLJENJE). Ako dobro pogledas, ima dosta crnih, osim njega i zutih i svakakvih boja, ali samo je jedan zeleni. Najbolje je uzeti komad najobicnije zice, po mogucnosti izolirane. Napojnu nemoj stekati u maticnu u "pokus modu" niti u bilo sta. Samo spojis utikac prvo u napojnu, a tek onda u struju. Najbolji je pokazatelj ventilator, u slucaju da napojnu nisi otvarao, i iscupao ga ili imas pasivno hladjenje. Ako se vrti, moglo bi se reci da je napojna ispravna. Ako ventilator samo trzne i stane, onda je napojna RIP.
    [​IMG]

    UPDATE: To je ova zelena, dakle, PWR ON, a druga je bilo koja GND (crna).
     
  8. Sollozzo

    Sollozzo Novi član

    SPOJIO, :), radi normala napojna, e sada jedino sto ja mislim da sam mozda sa HDD-om zajebo stvar, jel se moze komp bez njega upalit ?
    i da li postoji mogucnost komp upalit na drugi nacin ?
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    De ti druze probaj na maticnoj spojit pinove na koje dodje dzek od power switch! Znaci uzmi neku metalni predmet i spoji pinove! Mozda je prekidac u bedu,mada je to malo vjerovatno! I jos nesto! Moja maticna ima CMOS CLEAR prekidac i ako je on ukljucen od paljenja nema nista! Ne znam dal tvoja ploca ima taj prekidac,provjeri i tu soluciju. Sretno!
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Probaj iskljuciti sve nepotrebno.
    Znaci diskove, DVD-RW-ove, sve dodatne kartice na matičnoj te pokusati upaliti.
    Također pokusaj i manualno upaliti tako sto ces kratko spojiti ona 2 pina gdje se kopca prekidac od kucista.
    EDIT: dino pretek'o :)
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Izgleda onih 30KM za prebacivanje komponenti u novo kuciste nije puno. :mrgreen:
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Eto taman 30 KM i kusura da dodje u Tuzlu da mu sve sastavim kako treba. Jaranu sam prije pola godine sastavio racunar i neki dan bio kod njega i sve fercera. Inace smo isli zajedno i kupovali komponentu po komponentu.
    Keep trying, sta drugo reci.
     
  13. GW

    GW Moderator

    Ti da nekome sastavljaš računar? :lol:
     
  14. Sollozzo

    Sollozzo Novi član

    to sam i pokuso.... nego to za manuelno paljenje, samo uzmem obicnu izoliranu zicu i spojim ?
     
  15. GW

    GW Moderator

    Komad metala ti treba. Ključevi, šarafciger...
     
  16. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Obicnu zicu bez izolacije ili najlakše uvijač.
    I samo spojiti ta dva pina na kratko.

    Ako ni to ne bude radilo onda je moguce da je maticna negdje ogrebana, da je neki vod pukao.
    Pregledaj matičnu vizuelno i prati da li nema kakvih oštečenja vodova, otpadnutih komponenti, itd...

    I na kraju probaj svaku komponentu zasebno testirati....
    A najvjerovatnije je matična ploča riknula...

    Ali najbolje je da matičnu izvadiš iz kučišta, staviš je na pod, sve spojis i pokusas upaliti.
    Jer zaista je moguce da nesto pravi kontakt između kučišta i matične ploče.
     
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    meni to sve djeluje da switch nije u najboljem stanju lm probaj na zivo upalit plocu ako radi prekidac je
    ako ne radi onda skini plocu i vidi spacere dje si ih stavio da neki ne drlja po ploci.

    100 iako napravi spacer spoj ne znaci da je prnula ploca, obicno ploca proradi normala... nisu ploce tolika prladika
     
  18. nFare

    nFare Komšija

    Moguce je ovo ali 90% da nisi dobro prikopcao power konektore ili HDD led ako nije dobro nece da kresne.
     
  19. Sollozzo

    Sollozzo Novi član

    napravio sam, komp pali normala, ALI, monitor se ne pali NIKAKO, samo ona LED lampa blinka, i uopste nema onog normala zvuka kad se pali komp kad provjerava komponente......., jel moguce da je monitor otiso, posto uopste ne pise "no signal" kada iskopcam kablove :S
     
  20. Reznor

    Reznor Overclocker

    Jesi li ubacio RAM, procesor i graficku? Preporucljivo je da stavis i cooler na procesor.