nema beepa sa ploče

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by sharac, Nov 23, 2009.

  1. sharac

    sharac Novi član

    Poštovani prijatelji imam određeni problem. Unaprijed se zahvaljujem na svakom savjetu ili sugestiji.
    Dakle sinoć sam pokušao da uključim komp ali ništa se nije desilo. Komp je isključen dan ranije regularno. U međuvremenu nije bilo nikakvih strujnih oscilacija u stanu, žmirkanja svjetla, nestanka i dolaska struje i slično.
    Prilikom uključivanja računara uključi se ventilator na napojnoj, uključi se ventilator na procesoru i ventilator na grafičkoj karti. Uključi se također i zelena lampica na ploči. Na front panelu računara uključi se zelena lampica (pretpostavljam da je to ista lampica kao dokaz o postojanju napona) i crvena lampica (pretpostavljam od HDD-a) stim što ova crvena lampica ne blinka već kontinuirano svijetli. Mislim da je najsimptomatičnije to što ploča prilikom uključivanja ne odaje ama baš nikakav zvučni signal. Monitor ostaje isključen i u stand by poziciji kao da se ništa ne dešava.

    Još jednom unaprijed se zahvaljujem na svakoj vrsti pomoći.
    Pozdrav
     
  2. GW

    GW Moderator

    Isključi sve nepotrebne USB uređaje (primarno mislim na kablovski modem, ako ga imaš) i probaj upaliti računar.
     
  3. sharac

    sharac Novi član

    Imam kablovski modem ali je spojen preko mrežne karte. Niša, USB karaktera, nije uključeno.
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Probaj clear cmos.
     
  5. pačić

    pačić Guest

    probaj otvorii računar i izvaditi malu okruglu baterijicu koja je na matičnoj ploči, sačekaj 10tak minuta, vrati je i ponovo upali računar :D
     
  6. Bl0od

    Bl0od Novi član

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Najcesce imas jumper na ploci (kratkospojnik) koji recimo sa pozicije 1-2 pomjeris na 2-3 na 10ak sekundi i onda vratis. Eventualno, mozes ici s vec spomenutom opcijom sa baterijom.
     
  8. sharac

    sharac Novi član

    Ludilo.
    Skoro sve sam probao. Vadio bateriju od cmosa, premješto jumpere, na kraju kupio novu bateriju. Imam raznih polovnih dijelova, pa sam počeo sistemom eliminacije. Probao sam skoro svaku kombinaciju. Na kraju sam u kompu imao drugu napojnu, drugu ploču, procesor, ram, grafičku i HDD. I opet ista situacija. Nema ama baš nikakvog zvuka sa ploče, nema nikakve slike na monitoru koji ostaje u stand by modu, osjetim da se HDD vrti ali crvena lampica na kućištu konstantno svijetli, ne blinka.Od početnih komponenti ostala je optika koja je isključena, monitor sa svojim kablom i kućište. Monitor sa kablom pod ruku i kod komšije kad ono radi i monitor. Sada gledam u ovo kućište i ne mogu da vjerujem da limena kanta sa dest tankih žica može da pravi toliki problem. Ja sam bukvalno sklopio skoro potpuno drugi komp (samo je kućište ostalo u svakoj kombinaciji) a problem ostaje identičan.
    Ludilo.
     
  9. Code-R

    Code-R Aktivista

    U tom slucaj probaj masinu pokrenuti bez kucista, daj mu kontakt srafcigerom. Mozda ti je na kucistu zaglavilo dugme za ukljucivanje, desava se to.
     
  10. sharac

    sharac Novi član

    Jedno pitanje za to brikovanje.
    Dali je potrebno održavati taj kontakt šrafcigerom. Mislim da li samo dotaknem one dvije iglice od powera vrhom šrafcigera i pustim ili moram stalno držati. Tada bi mogao da nabijem kapicu sa nekog jumpera.
     
  11. Code-R

    Code-R Aktivista

    Dovoljno je samo sekund-dva.
     
  12. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ovo smrdi ili na napojnu ili na matičnu.
    Identican problem mi se desio nedavno.
    Ipak mi je maticna izdahnula.
     
  13. adnan_sa

    adnan_sa Novi član

    Meni se slicno desavalo. Prvi put mi je maticna otisla, a drugi je prica za sebe.
    Isto tako, ventilatori se kao okrecu malo ali racunar se ne pali. Odnesem u servis i za par sati me ljudi pitaju sta nije uredu, njima sve radi. Ja donesem racunar kuci, da upalim opet ista stvar. Problem je bio u tome sto se racunar nije mogao upaliti dok je mis upaljen(ulaz je bio PS/2). Bez ukljucenog misa se upalio.
    Pa, mozda je i tvoj ukljucen slucajno, ako da pokusaj bez ukljucenog misa. Mozda malo smijesno i glupo zvuci ali meni se bas to desilo.
     
  14. sharac

    sharac Novi član

    E ovako moji prijatelji. Opisao bih svoju avanturu koja još nije u cijelosti završena, čisto zbog empirije tj iskustva.
    Sama problematika i simptomi su opisani u gornjim postovima.
    Na kraju sam sve počupo i rastrgo kao da nikad sastavljeno bilo nije, nešto posudio i ispred sebe sam imao:
    dvije ploče asus p4 pe2-x i asus p4 v800 –x,
    dva procesora celeron 2,8 i P4 2,8,
    tri pločice ddr rama po 1 GB pc 3200,
    dvije grafičke karte ati 9550 i asus n6200 i
    dva napajanja dobri cooler master 600 W i neki no name 350 W ali radi.
    Monitor je bio provjeren.
    Cilj mi je bio da onako na golo spojim ploču, proc, ram, grafiku i brikovanjem probam startovati bios i na monitoru dobiti bilo kakvu poruku. Pošto sam bio spreman da svaku komponentu spojim sa svkom jasno je da je bilo moguće napraviti bezbroj kombinacija. Kako su stvari napredovale počeo sam da sunjam na grafu. Jednog trenutka sam bio sto posto siguran. Kada sam odlučio da od ostatka dijelova sklopim još jedan računar onako na golo ona otpisana grafa je proradila. Nevjerovatno. Onda sam tu grafu vratio u početnu kombinaciju i nevjerovatno radila je i tamo. Uglavnom ispostavilo se da sve komponente rade u svakoj kombinaciji. Bios se je podizao bez problema i prepoznavo procesore i količinu utaknutog rama. E onda sm tu jednu kombinaciju primakao kućištu i pospajao desetak onih tanki žica sa front panela. I sve je opet radilo. Onda sm spojio optiku i HDD kada nastade problem. Hdd je jedan i utaknut u primarnu ide utičnicu i postavljen na cable selected. Kod startovanja računara bios odvrti svoje pisne jednom kratko kao da je sve u redu i na monitoru mi se pojavi crni ekran sa nekakvim izvinjenjima na smetnji, grešci i porukom da probam starovati sistem u safe modu, još nekom modu i normalnom modu. Ukoliko izaberem normalni mod na monitoru se pojavi logo windows xp na jednu sekundu i sistem se sruši. Sam se startuje i ponovo se pojavi crni zaslon sa onim porukama. Isto se dešava pri izboru i safe moda. Kada uđem u bios on prepoznaje hdd, ime mu i kapacitet i proglašeno je da sa njega diže sistem. Sada sam uzeo drugi hdd, donešen odnekud, na kome nije instaliran windows već se nalaze podaci. Kada njega uštekam umjesto ovog prvog, poslije posta javlja se poruka da ne može pronaći bootabilni device. Ali to je ok jer nisam ništa ubacivao u dvd i cd. Zaključujem da ovaj drugi hdd radi a da je onaj prvi hdd u kvaru. A kako to obično biva pun mi je bitnih stvari. Sada sam uzeo treći hdd skopčo ga, ubacio windows instalacioni cd u cd rom i sve pokrenuo. Taj sam treći hdd formatirao i na njemu instalirao windows xp i sve je to radilo. Sada sam onaj prvi problematični hdd takođe spojio ali kao slave i opet sve pokrenuo. I bios i windows explorer vide ovaj problematični hdd prepoznaju mu ime i prezime i familiju i kapacitet. Međutim kada ga otvorim u exploreru nigdje ne vidim podatke. Postoji gomila fileova čudnih imena i extenzije .cab. Nailazim na instalirane programe, npr sketch up kojeg čak mogu i pokrenuti ali nigdje fileova nastalih u njemu.
    Šta da radim?
    Izvinjavam se na dužini posta ali eto ne može drukčije. Svaki savjet o spašavanju podataka sa hdd je dobrodošao ili ukoliko bi bilo moguće reparacija same windows instalacije pošto na tom problematičnom hddu imam i niz instaliranih drivera za gomilu periferije i prosto mi se plače kada pomislim na ponovno instaliranje svega toga i podešavanje i traženje nedostajućih dll.ova i čega sve ne.
    Pozdrav.
     
  15. Piroman

    Piroman Komšija

    Provjeri HDD na tkz. "bad sector"-e, sa npr. tuneup utilities (tuneup disk doctor, selektujes particije, onda na "Thorough analysis")!
    Do odredjenog broja ih tolerise, ali ako ih je previse, nema mu spasa, sretno.
     
  16. GW

    GW Moderator

    Disk možeš pregledati sa softverom proizvođača ili HDTune-om. Podatke možeš (možda) spasiti sa Easeus data recovery wizard-om.
     
  17. sharac

    sharac Novi član

    Sinoć sam pregledao problematični hdd sa HD tuneom. Ispalo je sve ok. Sve zeleno. Pregled je trajao 17 min za 80 GB. Jeli to uredu? Pročitah negdje da ti pregledi diskova traju koji sat. Pokušat ću još sa chkdiskom.
    Ako se ispostavi da je disk fizički ispravan može li to značiti da je nekako zbrljana windows instalacija i ne može da se podigne sistem. Ako se i to ispostavi da jesete može li se windows instalacija nekako poraviti bez da se disk formatira i pravi ponovna instalacija pošto na disku nema particija koje bi mogao parcijalno formatirati ili neformatirati. Dakle i windows i podaci na jednom disku bez particija. Opravka windowsa bez diranja podataka. I onu našu od Halida.
     
  18. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ako mislis da ti je sistem zbrljan nabavis neku linux live distribuciju, dignes sistem s CD-a i provjeris jel hardware ispravan. Mislim da ima na bihnetovom FTP tih linuxa za skinut.