1. Dreamer

    Dreamer Novi član

    Odnedavno imam ABIT-ovu NF7 i mislim da sam poslao BIOS u vjecna lovista. Problem je sljedeci:
    - Nakon kupovine (nemam garanciju), sav sretan sam je instalirao, usao u BIOS, provjerio postavke i odusevio se overclockabilnim mogucnostima. Kupio sam je u namjeri da u nju upiknem Barton 2500+, kojeg nazalost nisam mogao kupiti kad i nju (lova okrece svijet :lol: ) te sam se morao jos malo patiti sa starim Duroncekom 800. Ali hej, imam bakreno cudoviste od hladnjaka i dobru overclockabilnu maticnu, a nisam noob u tome pa se baci na to da dignem malo Duronceka. Poceo sam povecavati CPU external clock, constantno jer nisam htio nesto zaj**** jer ipak se radi o dobroj maticnoj, dobrog branda. Nakon sto sam stavio proc na 1.2 Ghz, u pocetku je radio stabilno, ali sam htio malo experimentisati i da vidim kako Duroncek izdrzava vise voltaze, cisto iz znatizelje te povecam CPU core voltage (mislio sam ako ista moze da odapne, to je proc, a necu ga bas zaliti) sa 1.45v na 1.55v, sacuvo postavke i izasao da se stroj reboota, ali nazalost doslo je do problema. Monitor se nije htio upaliti pri bootanju, do cega je moglo doci zbog pogresnih postavki pa sam se bacio na to da CMOS jumperom resetujem postavke u BIOS-u. Ucinio sam to nekoliko puta, onako kako treba, sa iskljucenim strojem, i sa izvadjenom baterijom u nekoliko navrata. Nazalost, napretka nije bilo, pa sam odmah pomislio/znao da je BIOS odapeo. Probao sam svasta, mijenjao sve komponente, od graficke do memorije, maticna nije reagovala. Doduse svi su cooleri radili normalno.
    Ja eto vec znam da je memorijski chip BIOS-a crko tj. ono sto je bilo na njemu je otislo, pa da ne zna neko gdje se moze nabaviti novi jer znam da ga je moguce zamijeniti. Nasao sam na internetu stranicu sa koje se moze naruciti za 10 baksa, ali se placa kreditnom koju ja nemam. Jel se to radi igdje u BiH, ili sam osudjen na kupnju nove (a bojim se da jesam), pa ako iko zna zna da mi kaze ima li ikakve nade da to nadjem, jer ipak ne ide mi bas u korist davati jos 200KM na maticnu.

    P.S. Zna li neko dobar online store, gdje mogu naruciti komponente da mi posalju na kucnu adresu?
     
  2. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Oprpbaj da nije do rama jer se zna desiti da pregori ram i onda nece da digne sistem pa cak i ne upali monitor.

    Online store ima elektroakustik i unicom
     
  3. Dreamer

    Dreamer Novi član

    Uzeo sam novih 2x256 MB PC3200 od samsunga i probao sam ih na drugom stroju, sve sljaka...
     
  4. abasi

    abasi Aktivista

    Et fino
     
  5. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    eh

    Ma ne bi rekao da je do biosa...

    jer ti si klokovo procesor ...a ne matičnu (to još niko nije uspio uradit:)

    ipak mislim da je proc,riknuo ...

    ja sam par puta pokušao ovaj svoj na 2,5 sa visokom voltažom pa mi je poslje trebalo tri sata da ponovo pokrenem računar...
     
  6. Dreamer

    Dreamer Novi član

    Nope Inzinjer, nije proc riknuo jer ga sada koristim, a maticnu sam bas danas probao i kod jos dva covjeka. Cim ne pokazuje nikakve znakove mora da je BIOS jer prije svega nece da pisti, da je komponenta otisla onda bi maticna pistala, ne?
     
  7. Xan

    Xan Aktivista

    tako je, maticna bi pistala...
    ali za svaki slucaj, jesi li probao sve komponenete staviti u drugu maticnu?
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    i meni je bios na nforce2 krepo (na ovom leadteku)... ploča ne pišti, monitor se ne pali, a ventovi rade.

    srećom bila je pod garancijom i u dućanu sam se pravio malo blesav, pa dobio novu.
     
  9. Dreamer

    Dreamer Novi član

    Da Xan, sada koristim sve te komponente (osim memorije koju sam probao kod frenda, sada sam na SDR) i sve ide kako treba...

    Nego syss, jesu li ti u ducanu sta rekli za to, moze li se kako zamijeniti chip ili jesu li ista komentarisali?
    Vidim da si iz Zagreba. Ja sam plocu uzeo u HGspotu prije nekoliko mjeseci i imao sam garanciju nego sam izgubio racun. Ako si takodjer uzeo tamo pa ti zamijenili, ima da prevrnem kucu da nadjem racun (osim ako ga nije ko od ukucana bacio)...
    Haj pomagajte bilo kako...
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    e nisam tamo kupio, nego u ve-milu. ali su mi i tamo rekli da im se više isplati dat mi novu ploču (koja je tad stajala oko 100€), nego da povlače novi bios chip iz tvornice.
     
  11. kenci

    kenci Aktivista

    pa sam chip ce te doci toliko, i onda moras naci covjeka koji ce znati zamjeniti chip. Specijalan alat i ti fazoni su potrebni.
     
  12. Xan

    Xan Aktivista

    pa ja bi potrazio racun na tvom mjestu i ako ga nadjes odi im seri... malo se pravis glup, napravis neku scenu i sigurno ce ti dati novu maticnu...

    a sto se tice chipa, stvarno neznam di bi ga mogao nabaviti, a i sigurno nije jeftin tako da ako ne nadjes racun jedino sto ti preostaje je da kupis novu maticnu... :roll:
     
  13. abasi

    abasi Aktivista

    Nije losa ideja ;)

    samo malo :?: :idea: :?: prije toga ! poz :)