nVidia Maxwell

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Feb 21, 2014.

  1. k0ST

    k0ST Aktivista

    Ne znam, ja sam koristio backplate na grafickim koje su bile hladjene vodom. Imali kontakt sa ram cipovima (naravno ako ih kartica ima otpozada) te sa plocom na mjestima iza VRM i GPU preko termalnih padova. Temperatura je obicno bila niza barem 2-3 stepena nakon postavljanja, puno lakse je otpuhati/ocistiti prasinu sa kartice, a i dosta zayebaniye je sve izgledalo. Nazalost, novcanik je obicno bio tanji za 50ak KM po bekplejtu...
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ne govorimo o backlate koji idu na karte sa vodenim blokovima vec o ovim sto dolaze preinstalled na karticama tipa Asus ROG, DC2, MSI Lightning, Sapphire Toxic itd.

    Na 99% ovih modela backplate nema nikakav kontakt sa PCB i komponentama na njoj, prema tome sto se tice hladjenja je beskoristan , cak bih rekao da ima negativan efekat jer vazduh ne moze splobodno da stuji preko zadnje strane PCB-a.

    Backplate je tu cisto zbog estetskih razloga i da privuce kupca, ima i odredjenu ulogu u zastiti komponenata na zadnjoj strani PCB-a.

    PCB se manje uvija li to je sasvim nevazno za krajnjeg kupca/korisnika jer kartica nece prestati da funkcionise zato sto se PCB malo uvio pod tezinom i pritiskom cooler-a.

    Licno bih volio da svaka karta ima backplate bez obzira da li ima funkciju pasivnog hladnjaka ili ne, ali backplate nije presudan u kupovini, pogotovo ako ti a naplate 100KM :D
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    na kulerima koji su prisarafljeni duz cijele grafe nema potrebe za backplateom, ali ako cijeli kuler lezi na samo 4 sarafa oko gpua onda se vidno savije pcb grafe na dijelu gdje je gpu i desava se da je pritisak na gpu neravnomjeran. Pogotovo ako se pojacaju opruge, kao sto ja to uvijek uradim. Ne bih rekao da sprjecava hladjenje, osim ako nije totalno uz pcb, recimo na ovoj 280x je udaljen od pcba nekih po centa tako da ima sasvim dovoljno mjesta za hladjenje.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kad smo kod backplate-a, pravi li neko to za montiranje na kartice koje po defaultu ne dolaze sa tim. Baš smeta što je 290X "gola" sa stražnje strane.
     
  5. k0ST

    k0ST Aktivista

    Ma znam ja to sve drugovi, ali realno gledano backplate je "komad flaha" - mogli/trebali su ga napraviti da posluzi i za hladjenje

    NBZ, imas na http://www.ekwb.com/shop/ raznih modela, a pogledaj i na http://www.aquatuning.de. Moguce da ces imati problem sa samom montazom jer su predvidjeni da idu na vodene blokove. Uvjek mozes i sam napraviti neki ukrasni od plexija :)
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Danas sam replicirao benchmark u Crysis 3 i Battlefield 4 koje koristi guru3d na svojoj Gigabyte GTX 780 WF3 OC @ STOCK frekvencijama boost 1097/1500MHz kao i na blago overklokanim brzinama core boost 1150MHz, 1600MHz memorija.

    To su ove gameplay scene:



    Rezultati:

    Crysis 3, 1920 x 1200, Very High, FXAA:

    Gigabyte GTX 780 @ 1097/1500MHz (stock) - AVG FPS - 63
    GTX 780 @ 1150/1600MHz (OC) - .................AVG FPS - 66
    GTX 780 Ti - .............................................. AVG FPS - 62
    Gigabyte GTX 970 G1 - ............................... AVG FPS - 58
    MSI GTX 970 Gaming - ............................... AVG FPS - 57


    Battlefield 4,
    1920 x 1200
    Ultra quality
    2x MSAA enabled
    16x AF enabled
    HBAO enabled

    Gigabyte GTX 780 @ 1097/1500MHz (stock) - AVG FPS - 85
    Gigabyte GTX 780 @ 1150/1600MHz (OC) - ....AVG FPS - 89
    GTX 780 Ti - .............................................. AVG FPS - 87
    Gigabyte GTX 970 G1 - ............................... AVG FPS - 87
    MSI GTX 970 Gaming - ............................... AVG FPS - 85
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Gigabyte zna nekada malo zavrnuti, ali nadoknade to na drugi nacin :)

    Fina ova MSI. Samo, sta je ovo na straznjoj strani pcb-a, izgleda kao 4 memorijska cipa ;
    [​IMG]
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa i jesu memorijski chipovi, 4 sa prednje i 4 sa zadnje strane PCB-a.
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    U winwin srbija ta MSI GTX 970 karta kosta 40999 rsd sto je oko 675KM.
    Kada sa pokavi u nasem win-u ocekujem cijenu od 700KM.

    Neka je sa srecom. :wink:
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja ganjam polovnu gbyte 970 :) juce kupljena. Frajer se predomislio heh. Ponudio mu 300e pa cemo da vidimo.
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Legla, divota :)

    GPU: 1177Mhz
    Boost: 1610Mhz
    VRAM: 8000Mhz
    vGPU: +87mV

    Ovo samo testa radi, stabilno sve, nisam nikakve benchove radio samo igrao.
    I na 80% vent se jedva cuje.
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Neka je sa srecom :) moja bi trebala mikiju doci od srijede do petka, a kod njega je za dan/dva, a onda kod mene sutradan :smt003 :mrgreen:
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    I to je bilo to

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Izgleda da sam samo ja s ovim problemom, nishta jos izguglo nisam.
    Karta je na stocku, ali i poslje reboota prikazuje ovo.

    Odjednom se desilo. Surfo u 21.30, i monitor ode u sleep poslje toga.
    Vratim se sat poslje, probam probuditi monitor, nista. Rebootam, i imam sta viditi.

    Ne znam da li mi se peglat veceras. Ako neko naleti na nesto slicno, javite.
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja bih prije rekao da je to nesto do monitora ili konektora nego do grafike. nema smisla da pokazuje tako i pri boot screen.

    Probaj ti sa drugim monitorom, ako bude isto onda je do grafe.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Imaš garanciju, šta te briga. Doplati za 980-tku. :D
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Izvadio gtx 970.
    Ubacio N210.
    Drajveri odjednom mjesto da su 344.14, koje sam instalirao prije ubacivanja 970ke postase 340.50 ili 56. Nesto tako uglavnom.
    Smanjim rezoluciju na 1280x800, jer je monitor pado u sleep cim dodje do windowsa.
    Downloadam 344.16 u po frke, koji su dosli juce navece valjda.
    Ubacim 970ku nazad, startam pc, instaliram 344.16, i vratim rezoluciju nazad na 2560x1600 i sve u redu.

    Zasto je monitor pokazivao cetverostruku sliku, je jos uvijek misterija.

    Vidicemo koliko ce potrajati :)

    https://dl.dropboxusercontent.com/u/109 ... 074350.jpg
     
  18. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Interesantno, al driver nema veze sa boot up procesom ili?
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja ba, ovo je nesto do monitora bilo.
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne znam jer sam probao sa gt210 i odmah je sve radilo. Sa gtx 970 ne. I mene čudi za boot proces, ovo se nikad nije desilo sa gtx 770. Ni sa jednom ni sa SLI. Tako da.