OC Athlon x4 620

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by dejson, Jan 21, 2010.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    To ces najprije naci na nekom OC forumu, na "regularnim" stranicama tesko...
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Vrtili smo mi neke testove sa i bez L3, i razlike su u najboljem slucaju <5%, dok su u vecini testova toliko minorne da se moze reci da ih nema.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Osim u sintetickim testovima, od veceg znacaja je veci broj jezgri nego prisustvo L3 cachea.
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Iz Phenom II X4 810 recnzije

    Link: http://www.hardwarebase.net/recenzije.p ... u_stranicu
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    A kad je kOST ili ko vec prodavao sa deneb jezgrom, bio si za to da se cijena digne 50KM jer je deneb :D
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Mislim da smo nekako "pobrkali" pojmove. Ova prica iz recenzije govori o otkljucavanju dodatnih 2 Mb L3 kod Phenoma, a procesor koji ima Kost je Athlon kod kojeg je po defaultu zakljucana odnosno nema L3 memorije.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nikad nisam rekao da vrijedi 50KM vise.

    Doduse, kako rece kolega, nece biti isto razlika izmedju 4 i 6MB L3, i izmedju nista i 6MB.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Pa taj polovan procesor ne vrijedi vise od 150-160KM. Zato i kazem da si rekao da vrijedi 50 vise :)
    Izmedju nista i 6MB je razlika kao izmedju 620 i 630. :)
     
  9. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ma nisam neki strucnjak ali ono sto sigurno znam jeste da AMD naplacuje debelu razliku izmedju "nista" i 6 Mb L3 :)
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Nekome naplacuju a nekome ne :D Citao sam test x4 630 i phenom II x4 965 ako se dobro sjecam, ali 965 downclocked na 2.8GHz (tj. na frekvenciju x4 630) tako da se dobije vidljivost u razlici sa i bez L3. I 965 je bolji do 5-10%, u nekim testovima nije nikako bolji. Cini mi se da je najveca razlika bila u kompresiji, oko 15%.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    U svakom slucaju kad deneb athlonu otkljucas 6mb L3 i raspalis ga na 3,6ghz imas zmaj od procesora za male pare koji u nekim slucajevima parira i core i7 procesorima koji kostaju kao citava AM3 platforma.
    Zakljucak: lijepo je imati x4 620 sa deneb jezgrom. :D
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Lijepo je imati, ali ne parira ni i5 750 a kamoli i7 :) Da budemo realni :)

    Eto poredi phenom II x4 910 i i5 750, jer je taj phenom u rangu sa deneb athlon II x4 620. Recimo u ovom roundup testu mu se nije priblizio.
    http://www.behardware.com/articles/778- ... ssors.html
     
  13. k0ST

    k0ST Aktivista

    Druze selvine, ti o kruskama i jabukam - 965 neces kupiti ako ga planiras downkloknuti.
    Planiram uraditi neki test sa i bez L3 za vikend pa cemo da vidimo kakva je (i ima li ikakva?) razlika.
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jasno je ko dan da i7 i i5 zare i pale ali fino sam napisao da kad ga otkljucas i dignes na 3,6ghz u nekim situacijama mogu da pariraju a ti mi navodis fenoma na 2,6ghz.ali opet u svakom slucaju i bez otkljucavanja i klokanja imas quada za sicu.
    http://www.overclockersclub.com/reviews ... i940/8.htm
    Evo ovdje fenom 940 sa 6mb L3 dignut na 3,7ghz u nekim testovima odere i7 a opet u nekim drugim mu nije ni do koljena :D
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Nisi shvatio poentu downclocka. Da bi dobio procesor jednak "referentnom" x4 630, dakle na 2.8GHz, ali posto 965 ima deneb jezgru onda se tu vidi razlika u L3.

    EDIT2: Downclockovan je samo da bi se za testne prilike vidjela razlika izmedju deneb i propus jezgre, dakle ne da bi koristio 965 na 2.8GHz i dzaba davao pare :D

    EDIT: Eto super, uradi test da vidimo razliku, to ce biti najmjerodavnije.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Inace se porede na defaultnim clockovima, tako da ta prica dignes ga na .... i dobijes to je druga prica. Dignes i i5 750 na .... pa dobijes 2 takva x4 620 2.6GHz.
    Odere clockovan, to nisam ni negirao, ali opet jedva i to u pojedinim testovima. Morao bi biti clockovan na 6-7GHz da ga odere :D
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    O cemu pricamo selvine?
    -i5 750 je 490KM, Athlon II X4 620 je 230KM
    -najjeftinija ploca na kojoj i5 750 radi je 200KM, najjeftinija ploca na kojoj 620 radi je 80KM

    Dakle, kakvog smisla ima usporedba uopste? Manite se usporedjivanja krusaka i jabuka!
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Nije bila to usporedba. Prati malo :D To je bio samo moj odgovor na konstataciju da "x4 620 deneb parira i7" pa je odgovor bio da "x4 620 deneb ne parira ni i5 750". Ebg moram stalno prepricavat, ko da je ovo chat, a ne da iznad gore sve pise. Niko nije cijenu ni spominjao, znam ja kolike su cijene. Sto se mene tice, moze se zavrsit diskusija.
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kako nisu cijene spominjane,jesam lijepo rekao da otkljucan i naklokan deneb athlon za male pare moze U NEKIM SITUACIJAMA parirati i7 procesoru koji kosta kao citava AM3 platforma.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Kosta, ali ne parira.