Od svih teorija zavjere, ova mi je najdraža

Discussion in 'Generalna diskusija' started by monK, Nov 10, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. monK

    monK Komšija

  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ovim teorijama o slijetanju na Mjesec ima 20 godina. neki argumenti su jako sumnjivi i diskutabilni, dok su drugi skoro pa nepobitni (ako se uzmu neki fizicki / hemijski zakoni). tako da barem ja nakon sto sam se naslusao i nacitao svakakvih prica ne mogu sa 100%-tnom sigurnoscu i tacnoscu reci "Ameri su sletili na (pravi) Mjesec 360.000KM daleko od Zemlje davne '69 u Apollo-u 11"
     
  3. monK

    monK Komšija

    Suštinski,
    dalje ne treba ni ići, ovo s fotografijama i montažama, to ni mene ne intrigira previše, gorivo kao i činjenica da se shuttle nije pomakao dalje od zemlje osim tada, plus i činjenica da su nedavno sumnjali o samoj funkcionalnosti shuttle-a u svemiru

    meni još uvijek ostaje nejasno kako su ustvari tada izveli ateriranje na mjesec i kako su se ponovo digli

    ako uzmeš obzir sve probleme koje imaju sada sa sondama i istraživačkim vozilima onda to izgleda kao neizvodivo tamo negdje 1972.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    meni je najvise cudno bilo prilikom slijetanja lunarnog modula da se unutra gotovo nista nije culo. mislim uz toliko tona potiska, modul jedva da se zatresao a onog prodornog zvuka karakteristicnog za raketne motore nije ni bilo. a buduci da tada nije bilo digitalne tehnologije, koristili su unaprijedjene celuloide za slikanje - e sad kako na temperaturi od bruku stepeni celzijusa film nije promijenio hemijska svojstva meni isto nije jasno. ne postoji kamera koja bi zastitila film i mehanizam od tolikih temperatura. a tek svemirska odijela...
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    ima i neka slika, astronaut u svemiru, reflesija sunca mu na viziru (znaci sunce ispred njega :D ) a sjena pada ISPRED njega....hmmm



    i sta vam je ba, sta mijenjate nickove, avatare, nemoze vas co'jek pofatati.
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    samo sam ja tošibi vjeran :D
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    hehehhe svaka cast :D postujem :D

    a' haj nek mjenjaju avatara, al' sto nick.... :roll:
     
  8. Sleeper

    Sleeper Komšija

    Ma nisu oni nikad iz orbite izletili
    a kamoli na mjesec sletili :mrgreen:
    Nego ba doktore pomozi...ko ubi JKF-a?!? :roll: :wink:
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    Divi sto MC Slippy slaze rime :mrgreen:

    [​IMG]
     
  10. monK

    monK Komšija

    Misliš JFK-a,

    J. Edgare Hoover, tadašnji direktor FBI-a (popularno nazvan kao BODY REMOVER) stoji iza te zavjere, ko je bio plaćen da povuče obarač nije ni bitno...

    Postoji zavjera da je on odgovoran, na isti zavjernički način, i za ubistva Martina Luthera Kinga i Malcolm X-a...


    Čekaj, kada su "išli" na mjesec, Nixon je bio predsjednik, ili se meni čini!
     
  11. jeretik

    jeretik Komšija

    Ama sletili su DOSAD na mjesec, sad je nebitno jesu bili tad ili ne
     
  12. GV

    GV Komšija

    Nekoliko činjenica:

    Zvuk se u svemiru ne prostire zato što nema vazduha, ako što znamo iz fizike zvuk je titranje molekula vazduha koje svojim pritiskom djeluju na naše bubne opne ili membrane mikrofona i sl.

    Kod astronautskih odijela nije problem grijanje i minusi već HLAĐENJE, naime pošto su hermetički zatvorena toplota koje tijelo proizvodi nema gdje da se ventilira pa se koristi specijalni ''donji veš'' kroz koji su provučene cjevčice kroz koje struji nekakva tečnost koja suvišnu toplotu odvodi u nekakava isparivač koji se nalazi u onom nazovimo ''ruksaku'' koji je integralni dio skafandera.

    Program Apolo je proizvod hladnog rata i koštao je ko zna koliko bilijardi u današnjim parama i bio je stvar prestiža više nego zdrave pameti. Bit je bilo prestići Ruse koji su također namjeravali uraditi istu stvar.

    Za zagrijavanje kamera i inih uređaja se koriste toplivi elementi a što se tiče snimaka sa mjeseca nije u pitanju celuloidna traka već TV prenos koji je zapisan na zemlji kao i sve ostale tv snimke koje smo vidjeli, fotoaparate su koristili samo unutar modula za čije zagrijavanje se koristi između ostalog i rotacija oko svoje ose u odnosu na sunce, a također uzmite u obzir da je i to hermetički zatvoren prostor, nema isparavanja toplote same od sebe a proizvode je i ljudi i uređaji i koja se prisilno mora odvoditi.

    Smatram da su te teorije zavjere ipak previše jer čisto sumnjam da bi neko potrošio toliko para za sve te letove na mjesec (nije bio samo jedan) i ostale zajebancije, a da ne govorimo o tehnologijama koje je trebali izmišljati da bi do istih uopšte došlo iako moraju zahvaliti najprije Von Braunu nijemcu koji je izmislio V1 i V2 i koji je bio alfa i omega programa Apolo (i onih koji su mu prethodili)

    PS

    Možda vam skeniram par fotografija da vidite kako izgleda trenažer za nekadašnju stanicu MIR u kojem je moja malenkost imala priliku biti
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ama nosili su i fotoaparate izvan LEM-a to je cinjenica. pogledaj malo bolje po netu (bez ikakvih kablova, sto nije bio slucaj u to vrijeme kod regularnih kamera). dakle iako je vecina prijenosa bio tv signal, ljudi su rucno slikali pojedine stvari. legura koja bi najvise odgovarala konstrukciji kamera zbog temperature bi bila ferokarbonatni titanijum kojeg astronauti ne bi bi mogli podici sa povrsine, a kamoli mahati okolo bez problema. onakvo nesto je definitivno moguce iscenirati sa tehnologijom iz '69 ko hoce nek vjeruje ko nece ne mora. as simple as that. samo me interesuje kako objasnjavas da se modul spustio bez velikih vibracija i buke, i isto tako uzletio.
     
  14. Shenron

    Shenron Komšija

    Istina da u svemiru nema kisika koji ce prenjet zvuk, ali u samom modulu ima. Dalje jos dosta tu cinjenica upucuje na to da ameri nisu tada sletili na mjesec. Po nekim proracunima, onaj autic sta su se vozikali sa njim po mjesecu ne moze ni stat u modul.
    Bas sam neki dan gledao na Discovery.
    Uzmes A4 papir, i okreni ga da ona tanka strana bude prema tebi (da ono sto je 0,00xxmm), i udalji se 100m od toga. E pa kad skuzis da su to mjere sa kojih su sa zemlje navigivali astronaute da slete na mjesec... to se sa onom tehnologijom skoro pa nije dalo.
    Dalje, sjene...nisu iste velicine...i ponekad su pogresno okrenute...ima toga jos dosta.
    Ameri su sletili na mjesec...samo nisu onda kad govore da su prvi put. A svi silne milijarde dolara koje su potrosili za to...tko zna di su otisli... moguce da su to trosili na neko uber-super-mega oruzje, a odlazak na mjesec im je bio samo paravan.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ah da. zaboravih na LEM "autich" - interesantno je to da se teleskopom ne moze vidjeti na mjesecu (posto ga nisu ponijeli nazad), a buduci da na mjesecu nema atmosfere, a samim tim ni vjetrova (ne mislim na kosmicke i solarne), nije moguce da je vremenom postao zatrpan u prasini.
     
  16. wacko

    wacko Aktivista

    misterija jarane prava sto su oni to jarane dobro izveli tho je chudo jedno ;D
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    kazu da je i legendarni Stanley Kubrick bio umijesan u to. :?:
     
  18. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    ima jos jedan misterija:

    kada je armstrong zabo zastavu u mjesec ona je leprsala a za leprsanje je petreban vjetar koga ima samo ako ima i atmosfere?????!??!?!??!

    jel ko ima knjigu ili je cito "alternativnu historiju" od semira osmanagica????? cool knjiga. ima svega i svaceg. ja dobio na ucilici
     
  19. GV

    GV Komšija

    Kao što si i sam rekao na mjesecu nema atmosfere pa prema tome ni buke niti je potrebno savlađivati otpor vazduha i ostalo što ide s tim (zagrijavanje i vibracije) I kosmička brzina potrebna da se odlijepiš sa mjeseca je veoma mala takoda tu možeš da tražiš razlog što se ništa ne čuje. Ima jedna pričica no ovu temu kakosu se rusi i ameri sukobili na mjesecu i koristili vatreno oružje pa pošto zrna nisu imala dovoljnu brzinu (ii kosmičku brzinu za mjesec) ostala su u orbiti (neka vrsta satelita) tj tačno u određeno vrijeme se mora zaleći da te ne pogode ( to ti je primjenja nauka)
    Što se tiče zastave zastava na gornjem dijelu ima šipku koja je drži onako otvorenom. kako nema otpora vazduha ona će se tresti dosta dugo ako si joj dao podstrek.
    Što se tiče dizanja stvari sila teže na mjesecu je 1/6 zemljine
    Što se tiče veličine sve je u pakovanju, je li vam ikada uspjelo da zapakujete neke gluposti ponovo u kutiju a da se ona ne nabubri.
    Najbolji ubjedljivo film na ovu temu je Odiseja 2001 ona je gotovo 100% zasnovana na nauci čak su neke od ideja u ovom filmu preuzete i svemirskim stanicama, film je za mlađe možda nerazumljiv i dosadan baš zbog manjka lasera i inih zvukova koje oni ne proizvode u stvarnom životu.
    Koliko je to vozilo hajde recimo 2x1m kolika je potrebna rezolucija teleskopa da bi to bilo vidljivo sa zemlje
    I ja volim ove priče, pratim redovno na HRT-u Na rubu znanosti i naravno Discovery i ostale na kablu, ali mislim da neki ljudi ipak pretjeruju u tim teorijama a da ''nam'' nisu rekli barem jedno 50% najvažnijeg od sveg znanja koje su skupili tokom dosadašnjih letova i straživanja u to duboko vjerujem.

    Osim toga ima jedna istina: TAJNA JE KADA JE ZNA JEDAN, SVE OSTALO JE JAVNO!
     
  20. ming

    ming Veteran foruma


    Jel to onaj sto mu je Ramzes tetak :lol:
     
Thread Status:
Not open for further replies.