Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. JVC

    JVC Overclocker

    Jos malo pa nigdje, svaki dan se po jedna prodavnica zatvara, eno Tehnoshop zatvoren, mobil mediju kupio Tehno Mag koji ima solidan izbor, i jos Stanic shop ima dobrog izbora, a sve drugo je uzas.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ostali samo Stanic i Tehnomag kako kolega rece.
     
  3. Talnay

    Talnay Aktivista

    A sta je sa Tehnomarketom?
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa to ti je Stanic. :D
     
  5. Talnay

    Talnay Aktivista

    Zar nije Tehnoshop Stanic? Onaj kod Merkatora...??
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobro si, ja se ravnam po JVC-ovom postu, Technoshop je Stanic, a Tehnomarket je propao.
     
  7. JVC

    JVC Overclocker

    Ostat ce na kraju da sve kupujemo u konzumu. :lol:
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Pa bas zato i propadaju, jer konzum, robot, tus, mercator i slicno u marketima drze televizore gdje je siroj narodnoj masi pristupacnije uzeti, a ne maksuz ici u IT radnju. Sta je tu je, kviz je.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Da te ovdje citiram:

    Koji je tv u pitanju ? Imam braviu 32" 1080p i isti slucaj, kada sam vidio kako izgleda, jedva se vratio na monitor (jer ne bih imao drugi tv da ga koristim kao monitor). Medjutim, nije mi bas slika osra kao na monitoru pa me interesuje kako je kod tebe i sa koje udaljenosti koristis. Doduse nisma se zezao sa kalibracijom i ostrinom.
     
  10. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    I kod mene je Bravia 32" i nije bas ostra slika kao na monitoru, ali nema sanse da bih se vratio na monitor, mogu samo veci TV uzeti :)
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja tesko da uzmem monitor nakon ovoga 22". Mogu samo bolji tv. Probat cu ga koristiti jedan dan da vidim da li mi smeta ostrina mada sa druge strane, dugo sam koristio 22" na 1280x1024 jer mi tada na 9200SE driveri nisu davali nativnu rez pa mi nije bila frka ostrina. Bio sam daleko. Samo se bojim da ga necu iznjet iz sobe a mali 15" CRT tv postaviti kao defaultni TV u kući.. hehehehhe...
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kod mene je LG 32LK450 u pitanju (koristim ga na 1-1.5m udaljenosti), jer je to vrlo vjerovatno najbolji TV koji mozes uzeti ako ga planiras koristiti kao monitor. Slika je perfektno ostra kao na monitoru, jer za razliku od mnogih televizora podrzava 4:4:4 pixel-subsampling u PC modu, sto je obavezno za tu namjenu. Znaci nije vise dovoljno imati 1:1 pixel-mapping vec mora podrzavati RGB 4:4:4 Full Range format.
    Ne znam kakve panele koriste ostali proizvodjaci, ali ja sam sa lupom provjerio da imam S-IPS, dok recimo Samsung D550 i D5000 (koje sam prethodno razmatrao) koriste PVA/MVA, barem tako kazu na par foruma.
    U svakom slucaju se moras pozabaviti sa kalibracijom, ali osnovno je da omogucis 4:4:4 i 1:1 mapping, a onda se nakon toga zezas sa Overscan opcijom u driverima da dobijes optimalnu ostrinu. Potrazis fino Belle-Nuit test koji ce odmah pokazati da li je sve dobro ustimano (treba ti opet lupa da vidis pojedinacne piksele). I za kraj, nakon svega je pozeljno opet odraditi ClearType tuning.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Ok, hvala za detaljni info. Morat cu ga prvo sebi prebaciti na dan-dva pa se zezati oko njega.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa koliko se sjecam ti si jednom pitao sto ti je crna sa kompa na tvu siva pa sam ti ja rekao da prebacis na full rgb pa si to i uradio, sto znaci da ti tv to podrzava :)
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Dzabe RGB Full Range ako TV i/ili graficka rade 4:2:2 sub-sampling koji uzasno izgleda. Znaci sve mora raditi da bi se koristio kao monitor: 4:4:4, 1:1 mapping, RGB 0-255, 0% overscan.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jep u pravu si, evo sada citam, nikad mi nije trebalo pa nisam ni obracao paznju na ovo. Evo dobar link koji sve objasnjava i ima test i dobrih savjeta i lista tva koji podrzavaju. Znaci ne moze se dobiti 4:4:4 hdmi>hdmi vezom samo DVI>hdmi a i tada nece moci ako je omogucen ton preko hdmia. U nekim slucajevima treba koristiti ovaj override fix http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1381724
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kod mene radi 4:4:4 preko HDMI>HDMI kabla kada input oznacim kao "PC" (cak i zvuk radi), medjutim neke napredne opcije se tada zakljucaju, mada je i ovako slika vise nego dobra, sve je ostro kada se kalibrira ClearType. Cekam da mi stigne DVI>HDMI kabl od kineza pa cu da cackam napredne postavke. Taj fix obicno trebaju raditi korisnici Nvidia grafickih. Kada se koristi VGA ulaz, onda 4:4:4 + RGB 0-255 radi bez ikakvih problema, ali to treba raditi tek ako ostalo ne upali.

    Ovo bi trebalo sto prije ispraviti i standardizovati u sljedecoj HDMI reviziji, jer kombinacija razlicitih brendova, kablova, i grafickih daju razlicite rezultate.
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Koji je best buy tv do nekih 1500km? Nije bitno da li je LCD, LED ili Plasma.

    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja bih isao na Samsung plasmu iz ovogodisnje E serije. Mislim da je oko 1500KM 50".
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja kontam da uzmem Panasonic LED TV 42" TX-L42E5E, u genelecu ima za 1408KM (sa PDV)..