Odabir maticne

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by comrade, Feb 26, 2019.

  1. comrade

    comrade Aktivista

    Uzimam i79700k
    Dvoumim se izmedju
    gigabyte z390 gaming x
    msi mpg z390 gaming plus

    Nista specijalno, al opet nemam toliko iskustva. Mislim da necu pogrijesiti ni sa jednom,ipak bolje pitati.
    Pozdrav
     
  2. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    zavisi sta zelis sa masinom raditi, prema tim potrebama u startu uzimas maticnu (i napojnu) kakva ti treba.
     
  3. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    moja preporuka Asus WS Z390 PRO od skupljih.
    za clockanja ASUS ROG, ili neka EVGA specificna za to (DARK ili CLASSIFIED ne znam sta rade sad od ploca).

    za allaround potrebe - ASRock Z390 Taichi, Asus Prime Z370-P, Asus PRIME Z390-A ili mozda ponajbolje zbog OK cijene MSI Z390-A PRO.

    u sustini, sve je to tu negdje, od te dvije sto si naveo ja bi uzeo msi, jer je jedna od jeftinijih ako ne i najjeftinija ploca na 390 cipsetu.

    uporedi ovdje evo:

    https://www.anandtech.com/show/13407/intel-z390-motherboard-overview-every-motherboard-analyzed/36
    https://www.anandtech.com/show/13407/intel-z390-motherboard-overview-every-motherboard-analyzed/48
     
  4. comrade

    comrade Aktivista

    tako sam i nekako kontao
    Ne planiram clockat xD
    Svakako pogledam te preporuke

    Thx
     
  5. k0ST

    k0ST Aktivista

    Ako ne namjeravas klokati onda ne trebas kupovati K procesor i Z chipset, samo bacas pare bezveze...
     
    Aldiin and Esh like this.
  6. comrade

    comrade Aktivista

    Igrao bi se malo sa klokanjem,
    I evo upravo aad mi lik javlja poslije 20 dana cekanja da nema kao moje maticne i da mi ne moze stici sljedece sedmice.
    Nudi mi asus rog maximus x z370
    Ja znam da je mala razlika izmedju z390 i z370
    Al ako moze neko iskusniji samo da potvrdi da je ok ici i sa ovom maticnom iako je z370
    Idem sa i79700k
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Iskreno, nije. Te z390 su baš napravljene za devetu generaciju i da izvuku maksimalno iz nje.
     
  8. comrade

    comrade Aktivista

    Druga koju mi nudi je asus tuf z390 gaming plus
    Mislim maticna izgleda ko kurva na heroinu
    370km , i recimo ima 3 audio jacka
    Mislim mozda izgleda nebitno al opet ://
    Ne ide mi u glavu nikako :////
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Prije se kvalitet maticne gledao po broju faza, kvalitetu VRM-a. Danas su prekriveni fancy heatsinkovima i nemas pojma sta je ispod. Bas citam na stranici asusa za tuf z390, ama bas nista nije navedeno po tom pitanju.

    Obzirom da Maximus XI Hero (300 dolara!) nema cistih 8 faza kako navode nego 4+2 onda je Tuf z390 u najboljem slucaju isto ili manje. Prije su te ploce smatrane low end plocama za i3 ili i5, danas su to moderne high end rgb ploce...

    Obzirom na procesor koji uzimas i namjeravas OC, onda ti preporucujem ovaj video da pogledas kako bi ti pomogao u izboru maticne. Lik je doktor za te stvari


    Ovo je preporuceno za i9 9900k
    https://www.olx.ba/artikal/32626942/gigabyte-z390-aorus-elite-rev-1-0/

    Ti se mozda provuces i sa ovom za i7 9700k, ali sa kompenzacijom za slabiji OC ram-a.
    https://www.olx.ba/artikal/32486495/gigabyte-z390-ud/
     
    Last edited: Mar 24, 2019
  10. comrade

    comrade Aktivista

    Zato sam bio narucio gigabyte aorus pro wifi upravo zbog faza i vrma(mada nisam strucnjak, vjwrujem likovima poput ovog gore)
    I poslije 20 dana cekanja
    Sinoc dobijem.info kao moje maticne nema.
    A sve dogoverno 8. Marta.
    A ja uzeo jebeni godisnji i on zna da sam mu rekao da mi je bitno samo da dodje prije 30marta. da se malo igram sa ovim
    Dodje mi da mu ootkazem sve jer ja gubim godisnji, red je da i on izgubi mojih 3670Km u pm
    Fuj
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Crkla mi matična ploča na desktop... Ništa neće. Uspio je jednom da boota u drugi bios sad neće ni to... Samo vrti ventilatore u prazno, ne radi RGB ni na ploči na hladnjaku cpu-a... Jebo mater svoju..

    Sent from my Huawei P30
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Bajrambanka :D
    Iskopcaj iz napojne i izvadi bat da prenoci tako.
    Ako nakon toga ne daje znake zivota, javi gdje da preuzmem suvenir umjesto da je bacis u smece :D (ak nece na garanciju jel)
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ide na garanciju bar se nadam :) a ako ne ode polomit ću je i zapaliti ritualno... Prva matična u mom životu da je crkla..

    Sent from my Huawei P30
     
  15. heroic

    heroic Komšija

    Probaj i promijeniti bat, nece skoditi ako nista
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Napajanje kada prosvira slicno se ponasa. Malo zavrti ventove i stane. Imas li drugo da probas?
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Nemam drugu napojnu... Svakako je ubilo kad se restartovala dok je radio restore bios... Sad je onda ili matična ili napojna i matična...

    Sent from my Huawei P30
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Probas sve.

    a. sa samo 1 RAM plocicom, ako ne upali mijenjaj RAm slotove pa ukljucuj (mozda je do pokvarenog RAm slota ili RAM plocice.
    b. probaj bez grafike (vidi da li ce upaliti ventove tj da se nece gasiti, takodje probati sa nekom drugom grafikom i probati drugi PCIe slot (ako ga ploca ima)
    c. probati drugu napojnu
    d. takodje tokom svih testova iskljuci sve HDD/SSD iz ploce, sve eventualne USB prikljucke osim tastature.
    e. najlakse ako si u mogucnosti kod nekoga da probas svoje komponente na drugoj ploci.

    Ako ti se PC restartovao dok je radio BIOS update (restore) onda je brikovana.
     
  20. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Koja je matična? Ja sam jednu Asusovu vratio u život kada je zakovao update, nije da se nisam napatio :D