Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zna li neko da li se vrsi nostrifikacija srednjoskolskih diploma iz BiH isto kao i fakultetskih za Njemacku? I da li je uopste potrebna nostrifikacija za te diplome?
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ovisi od firme. Sve se svodi na odgovornost. Ako ti firma ili pozicija zahtijevaju potpisivanje nekih dokumenata preuzimanje odgovornosti i sl onda da. Meni licno niko nista nije trazio.
     
    Reventon likes this.
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    ako ides kao strucni kadar, npr med tehnicar, elektricar, automehanicar itd onda ti treba nostrifikovana diploma da bi sa istom podnio zahtjev za vizu za strucni kadar.
    Ako ides preko pravila Zapadni balkan onda ne treba ti nista osim ugovora o radu i Izjava o radnom odnosu Agencije za rad u Njemackoj i naravno Termina u DE Ambasadi.
     
    Reventon likes this.
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To me interesovalo, mislio sam da se nostrifikacija samo radi za fakultetske diplome. Nasao sam preko anabin svoj fakultet i priznaje se ta diploma, ali nista nisam nasao za srednjoskolske ustanove.

    I moze li se raditi nostrifikacija bilo gdje ili mora bas u pokrajini gdje osoba planira zaposlenje?
     
    Last edited: Dec 8, 2021
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Za elektricara ne treba nostrifikacija u Njemackoj. Mene su oba poslodavca samo pitala imam li diplomu u BIH, niko nije trazio da ista pokazem. Treba je uraditi zbog sebe, ali nije obavezna.
     
    Reventon likes this.
  6. Loki

    Loki Komšija

    Ovih dana selim u Njemačku, idem avionom iz Sarajeva u Keln.
    Mogu li rastaviti kompjuter i portpati komponente (sve osim kućišta i napojne) u check in prtljag sa odjećom?
    Može li u cabin prtljag? Ako ništa volio bi bar grafičku ponijeti :D
    Hvala unaprijed. :)
     
  7. irhadkul

    irhadkul Komšija

    dobrodoso :) sta da ti kazem mislim da bi mogo, moraces samo na kontroli im sve izvaditi
     
    Loki likes this.
  8. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Sve ce ti oni to izvaditi jedno po jedno i provjeravati ako bude islo u cabin.
     
    Last edited: Jan 3, 2022
    Loki likes this.
  9. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ili platiti nekom šoferu da busem povuče sve u kompletu... Kad su mogli kuhinje prevoziti, mogu i računar :)
     
    Loki likes this.
  10. Loki

    Loki Komšija

    A u check in? :D

    Ma ne mogu da razmišljam hoću li ostati bez njega.
     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Može u checked-in šta god (osim oružja, eksploziva i slično), bar ako krećeš sa našeg aerodroma, ostaviš torbu dole na traci, i kad prođe vaganje, mislim da kasniji security checkovi neće praviti problem.
    Cabin te mogu, i hoće trkeljati ako imaš sirovi hardver.
     
    Loki likes this.
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    Moze u check-in, provjereno. Vec par puta a zadnji put prije 2 sedmice prema Banja Luci, dva razlicita leta. Elektronika je OK dole, a moze i gore ako su ovi na kontroli normalni. Diskove i slicno mozes prenijeti bez ikakvih problma, RAM isto. Ehh, jedino kuciste sad :)
     
    Loki likes this.
  13. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Moze u check in ali ne znaci da te opet tamo nece trkeljati nasumicno. Njemci na aerodromima imaju random trkeljanje. Prije 3 godine ja sa roditeljima idem u posjetu burazu u Ameriku preko Minhena (Sa, Min, Chi)... na Minhenskom aerodromu dodjemo na kapiju za Chicago, ja se chekiram sve ok, mati isto... dodje stari na red, kaze teta za sankom 'vi ste gospodine nasumicno od strane kompjutera izabrani sa pregled'. Sreca da nije imao chekiranu prtljagu na svoje ime, nego samo ruksak kod sebe, jer bi morali cekat onda da to izvade. Eto ga pola sata kasnije kaze sve i jednu stvarcicu izvadili iz ruksaka i pregledali jednu po jednu.
     
    Loki likes this.
  14. Loki

    Loki Komšija

    Ma bojim se i priče o "bacanju kofera" i šta će se desiti sa komponentama u checkiranom prtljagu. Kontam sve staviti u kutije jer imam sačuvane. Tražio danas bubblewrap da kupim na par mjesta i ne nađoh. :D
     
  15. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Ma to je malo preizvikano. Ja sam putovao 10ak puta za US, i to uvijek uz presjedanje sto znaci da i koferi se opet prebacuju iz jednog u drugi avion, i nikad nista se nije razbilo. Samo jednom krema u tubi se otvorila i izcjedila po koferu.
     
    donjapa likes this.
  16. donjapa

    donjapa Overclocker

    Definitivno nije kako to ljudi napricaju. Ne vise, sad je masinerija svuda, pogotovo u njemackoj. Mislis da svabo dize ledjima stogod :)

    A ako se bas bojis, na vecini aerodroma imas bubble wrap cijelog kofera da odradis (ne znam doduse u BiH). Ako je u kutiji nece nista biti, malo odjece okolo i to je to.
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ljudi, evo ja se preselih u centralnu bosnu da radim za britansku kompaniju i sad mi je jasno zašto ljudi idu vani da rade.
    Nama je definitivno jedini spas da uvedemo strance da ovdje vode posao, ovi naši zaostaci iz socijalističkog sistema ubiše volju za rad, previše su škrti i neodgovorni.
     
    Last edited: Nov 29, 2022
    edgsi, iPlay, Ronaldo_9 and 3 others like this.
  18. selvin

    selvin Moderator

    Pa radio si u pravoj socijalističkoj firmi, zato ti je sad wow efekat :) Nek je sa srećom!

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    Sretno Zmija ac, ako treba šta imam nekih poznanika tamo :)

    Sent from my SM-G998B using Tapatalk
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja ba Tale bio u rudarskom institutu, to je bas ona mrtva hladovina, sa kafe na jelo :D