Odlican komentar o losim gaming trendovima

Discussion in 'Igre i konzole' started by Peacemaker, Dec 10, 2013.

  1. Peacemaker

    Peacemaker Aktivista

    Ne sjecam se kad sam se zadnji put ovoliko s nekim slozio. Tip bez milosti udara po svemu sto je lose u igrama, 6:15 najbolji dio:

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne vidim razloga zasto ovo zasluzuje temu, + sto se ne slazem s njim u vecini.

    Elem, prvo prica o necemu sto postoji vijekovima. To sto je zahvatilo pay 2 play naslove je drugi par cipela ali isto tako bih pitao hejtere mikrotransakcija, sta da je igra 200-300$ ? A ocito je da današnje AAA igre kostaju sve vise i vise novca za proizvodnju. Neko to treba platiti a svi pršču next gen next gen, a kada dodje naplata, nula bodova.

    Druga stvar, postoje naslovi koji samo kozmetiku naplacivaju a cijelu igru nude besplatno, npr toribash. Gdje je to los izbor ? Mislim da niko nece staviti LOL ili DOTAu u isti koš sa p2w naslovima ali opet, i te naslove mora neko finansirati na ovaj ili onaj nacin.

    Suma sumarum, da nema gejmer istih naslova, ne bi takve stvari ni postojale. Ali je činjenica da gejemere nije mnogo ni briga o tome pa se opusteno furaju naslovi gdje tenk kosta 50€ ili auto 100€.

    Sto se mene tice, neka naplate sve zivo samo da nije pay 2 win. Proveo sam dosta s "free" naslovima koji su 99% p2w i tvrdim i sada da su zlo gejminga, ali je gejmerski komjuniti ocito drugacijeg mišljenja.
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    DOTA 2 je živi primjer free igre, gdje novac nema nikakav uticaj.
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kao sto NAILS rece, svi bi dobre igre a da ne pridonesu razvoju. Tacno mi nebi bilo zao ni platiti nesto za cim provedem 500 sati etc.

    DOTA 2, FIFA, GTA, BF etc etc dok vecina nasih samo ganja - da je dobro da je besplatno.
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Vala mikrotransakcijama nije mjesto u full-priced igrama. Ako vec platis punu cijenu, onda treba ocekivati i kompletnu igru, a ne neke day one DLC-ove. Bas se osjecas kao da zavrse igru i onda izbace jedan dio igre da bi ti je naknadno dodatno naplatili. Te price da bi igra realno trebala kostati 200-300$ dolara da bi se isplatila je smijurija. I ovako je daleko precijenjeno kad uporedis sa drugim medijima.
     
  6. Peacemaker

    Peacemaker Aktivista

    Slazem se za Toribash a i TF2 je isto dobar primjer. Problem je sto su se zbog levata koji trose $5000 na WOT ili $25000 na Evony mikro transakcije preselile i u "prave igre".

    Lako se moze desiti da za iduci Splinter Cell moras provesti 10 sati u tutorial ili platiti $10 za prigusivac. Licno, tu povlacim liniju. Nije u redu da platimo $60 za igru a osnovne mehanike igre su izmjenjene samo da izvuku jos koji dolar. To je cista pohlepa.
    I ne prihvatam nikakva njihova opravdanja tipa troskovi produkcije itd.

    To je srz problema. Nazalost snaga volje medju gejmerima je ista kao i kod narkomana kad im se ponudi hit.

    Meni licno koncept F2P/P2W ne smeta. Igrao sam mnogo takvih igara. Problem je pohlepa, koliko god iz citave baze korisnika izvuku, opet ce traziti jos vise. Kada dosegnu plafon, taj plafon samo postane standard. Da bi nastavili izvlaciti mikro transakcije, izbacuje se novi sadrzaj a da bi taj novi sadrzaj bio primamljiv, stari se obezvrijedi.

    Najvise me nervira taj trend. Dok planiraju, razvaljuju mehanike igara samo da ubrizgaju grind da nas natjeraju na dodatne troskove.
    Mikro je gangrena igranja, barem onog igranja na koji smo mi navikli. Mikro naravno ima mjesta u F2P naslovima ali nazalost tu ne ostaje nego se siri kao tumor.
    To je zlostavljanje, pogotovo maloljetnih gejmera koji ne znaju odoliti. Kad bi se gejmerima prikazao ceh koliko su ukupno potrosili na neku F2P igru u momentu kada su je skidali, vecina bi odustala.
    Forza, GT6, Ryse, svi se furaju na mikro. I bice jos gore s buducim naslovima. Neki su trenutno bezazleni ali pitanje je do kada.
    Ovdje je poznata izreka "There is a sucker born every minute". Pod utiskom sam da ta izreka postaje glavni moto kad se osmisljaju nove igre.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Licno opet vjerujem da su igre zahtjevniej sto se finansiranaj tice. Ne moras koristiti neke uber tehnologije za noviji naslov ali su cijene same proizvodnje otisle sigurno gore.. a tih elemenata je milion. Npr oglašavanje koje zna kostati duplo više nego proizvodnja same igre. Uzmi primjer naslova ACR koji je svoj biznis model mijenjao iz krajnosti u krajnost. Svako malo nesto promjene s brda s dola. Nekada se radi o p2w igri a nekada o 99.9% free naslovu. A sve je tome krivac imho lose reklamiranje. Moje licno mišljenje i to sam im rekao obzirom da se radi o timu koji slusa i ako je marketing guy nesto deseto ali nevermind.

    A opet sa druge strane nije isto kostalo napraviti BF2 i BF3. Ptice znaju koliko kosta samo jedan dobar sinematik, a igre opet teze tome u budučnosti. Sta ce onda biti, koliko ce onda kostati.

    O pohlepi ne zelim da pricam ali mislim da trenutno ne postoji stvar koja se zove: puna cijena igre. Sve je to siva zona.

    U biti, on osto meni najvise smeta, sto sma vec rekao, neka se radi o cistoj pohlepi sa p2w naslovima, mase ali velike mase ljudi to podupiru. Oni pohlepni su tu najmanji problem.
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Tuzna istina:

    [​IMG]

    Sreca pa ima na stotine odlicnih igara u zadnjih 20 godina koje se mogu igrati ako industrija zakaze.
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Uporedi Killzone i BF. Killzone dzaba izbacuje nove mape da se ne bi dijelio community, a naplacuju neke druge stvari. Ili F2P igre koje nemaju nista manje contenta od punih igara, a naplacuju samo kozmetiku. Ocito se moze zaraditi i na druge nacine. Gledaj novu Forzu, igra dizajnirana oko mikrotransakcija. Ima manje contenta nego prosli dio, a cijena igre veca. Realno, neke velike razlike i nema, doradjena Forza 4, isto kao i GT5/6, a masno se naplati. Nagrade smanjene i treba duze igrati da sve otkljucas, ali zato mozes dati par stotina dolara i otkljucati to sve. Problem su fanboyi koji su progutali pricu da sad igre kostaju toliko da je sasvim uredu naplatiti 60e za pola igre i onda onu drugu polovinu dodatno naplatiti. Jos je zalosnije kad skontas da jednom uloze vece pare (25 miliona prosle generacije) u igru, a u nastavke puno manje jer pola stvari preneses iz onog prvog dijela, a opet ti za svaki nastavak naplati punu cijenu. Jos su mi gori oni koji pravdaju pretplatu za Xbox Live i PS plus (koji se realno ne bi ni naplacivao da nisu vidjeli kako je nesto tako smijesno proslo Microsoftu), ili pretplatu u MMO igrama "jer odrzavanje servera kosta jako puno".

    Kad se sjetim kad je izasao onaj "horse armor" DLC za Oblivion, svi ismijavali, a sad to najnormalnija stvar. Za par godina ce prodavati brzo trcanje u igrama... Ustvari, u Saint's Row mozes kupiti cheatove. Da, da, cheatove...
     
  10. Tensai

    Tensai Komšija

    Ma meni su igre generalno postale glupe i dosadne.Ko je igrao jedan MMORPG,već mu drugi neće biti interesantan,jer je sve isto-rješavaj questove-dobij gold-kupi opremu-rješavaj questove itd.

    Kakva je razlika između racing igara?Voziš auto i to je to,svaka je manje više ista.

    Ko je igrao jedan FPS,zna da su manje više svi isti,idi s puškom i pucaj.

    Ne znam koja bi budala dala novac za BF4 ako već ima BF3,jer su igre skoro iste.
    Pošto je ekonomija ovisna o rastu,igre se moraju konstantno praviti,da bi se konstantno prodavale.Pošto je nemoguće konstantno biti originalan i izmišljati toplu vodu,samo se neznatno poboljšava grafika i još par caka i plasira kao novi proizvod.Tužno je što ljudi nasjedaju na to i kupuju igre u tolikom broju.

    A ovo za mikrostransakcije,odnosno pay to win,sve stoji,još jedan vid uništavanja igara iz finansijskih razloga.Opet kažem tužno što ljudi nasjedaju i na to i igraju takve igre.
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Za mene je sve otislo dodjavola jos od trenutka kad u MP igrama nisam vise mogao ubaciti user-made mape.
     
  12. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    DLC je nesto najgore sto se desilo igracoj industriji, u pocetku su to bile sitnice, a sad izdavaci namjerno igru rascijepaju da bi je prodali 3 puta. Ja se grcevito borim protiv toga i dosad sam mozda 2 puta kupio isti za neku igru.

    Ekspanzije vise ne postoje, a u zadnjih godinu-dvije sam haman vise zabave imao uz neke indie naslove, nego neke AAA igre. Svi veliki i spominjani naslovi su postali losi, kratki, neisplativi, neinovativni.

    Uostalom, lud je onaj ko igre kupuje po izlasku, bundle sajtovi i store-ovi se otvaraju svaki dan, Sale-ovi na Steamu i raznim stranicama prava stvar, i svaku igru je u roku od par mjeseci nakon izlaska moguce kupiti skoro za 50% nizu cijenu, uz malo vise strpljenja i vise, a cekanje se jos vise i isplati s obzirom da danas vecina igara izlazi nedovrsena (Rome 2 Total War...).
     
  13. adsubzero

    adsubzero Komšija

    A da ne govorimo o onima koji pre-orderuju igru.
    Samo da bi mogao igrati igru prvi dan, on unaprijed kupi nesto sto moze biti cisto sranje, ali eto...
    Nek uziva ko ima para...
     
  14. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Lično mislim da su konzole nešto najgore što se desilo PC gamingu. Toliko potencialno odličnih igara je totalno usrano i zaglupljeno zbog konzola...
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ajd' ne pretjeruj s glupostima, nisu se konzole pocele praviti prije 10 godina. Niko ne brani developerima da prave AAA PC ekskluzive.
     
  16. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Niko ne brani. To što ti bališ nad konzolama ne znači da je zaglupljavanje PC igara radi profita stvar koja odgovara PC gamerima ;-). Da se razumijemo, ne pljujem ja po konzolama. Ima odličnih naslova za njih. Ali da se usere igra radi zarade je stvar koja mi se apsolutno ne sviđa....
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Volim konzole, ali imam i PC od 1500€. Takve trivijalne stvari su mi totalno idiotske. "PC ganeri" trebaju da prestanu kupovati igre ako im se to ne svidja. Imas igre poput Europa Universalis ili Civ V kojih nema na konzolama pa brate igraj to.

    Ne usere se igra "maksuz" za PC, a na konzolama bude savrsena. Ako ne valja, ne valja na svim platformama.
     
  18. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Hehe baš mi je drago što imaš PC od 1500Eura. Ponašaš se kao pravi dječarac hvaleći se koliko si novca potrošio na nešto i quote-irajući slučajnu typing greškicu koja je odmah i ispravljena. Šta ti je slijedeće na repertoaru? Čiji je veći?

    Imam pravo da mi se ne sviđa potez koji rade developeri i to sve češće u zadnje vrijeme, a koji je doveo do razočarenja u mnoge naslove. Taj komentar da developeri mogu praviti PC excluzive je loš u najmanju ruku jer onda možeš i reći neka prestanu praviti i DLCove.
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Apsolutno, ali kako rekoh, igra ako ne valja, ne valja na svim platformama, i to nema veze sa glupavom demagogijom "konzole su unistile pc igre".
    Pionir PC gaminga je autor najskupljeg DLC-a ikada btw: http://www.eurogamer.net/articles/2012- ... 50-000-dlc
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Po meni ipak ima segmenata igre koje su unistene zbog konzola bez obzira na globalni kvalitet igre,eto uzecu za primjer najpopularnije naslove, COD/BF nemaju opciju lean left,lean right koje su bile od prilicnog znacaja u strategiji igranja.