Odlican komentar o losim gaming trendovima

Discussion in 'Igre i konzole' started by Peacemaker, Dec 10, 2013.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    S obzirom da recimo Killzone 2 i SF (PS3 i PS4 ekskluzive) imaju lean/peek, ne vidim kako su konzole krive sto u BF/COD toga nema.
     
  2. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Trenutno sam na mobilnom i ne mogu puno da tipkam ali čim dođem kući navešću par primjera u kojem je slučaju dumbing down igre da bi bila proba na konzolama dovela do lošije igre nego da je bila exclusiva za PC. To su sve krivi developeri kojima je isključivo zarada u pitanju...

    (sorry na dosta gramatickih gresaka ... swiftkey... what can I say)
     
  3. extibo

    extibo Komšija

    Kombinacija konzola, marketinga, fransiza, stavljanja kvantiteta umjesto kvaliteta na prvo mjesto, polu-proizvoda, pohlepnih izdavac su samo nekih od faktora sto su utjecali na stanje kakvo jeste danas. Apsurdno je tvrditi da konzole nisu imale nikakvog utjecaja jer su one zapravo i glavni pokretac svega navedenog. Dumbing down igara je posebna prica (prvo sto mi pada na pamet je WoW), te je produkt indirektnog utjecaja konzola i primjene iste filozofije kvantiteta umjesto kvaliteta iskljucivo zbog profita. Rado bih imao konzolu zbog eksluzivnih i vrhunskih serijala tipa MGS-a, no generalno gledajuci, ne isplati se kupovati konzolu samo zbog nekoliko igara.

    Jedan od bitnijih problema sto izdavaci konstantno napominju je piraterija na PC-u. Iako to drzi vodu, mislim da nije to glavni problem ignorisanja PC platforme. Odavno sazvakana tema - neisplativost posebnog developmenta za PC platformu jer je profitabilnije proizvoditi igre za konzole. Onda se pitaju sto ljudi jednostavno ne kupuju blockbuster naslove za PC koji kostaju $60? Igra ne vrijedi toliko. Uzimajuci u obzir sve cesce, skuplje i bitnije DLC-ove, cijena raste jos vise.

    U jednom trenutku je krenulo sve naopako. Utjecaj konzola, pored svih ostalih faktora, sto ukljucuje i auditorij kome se prodaje ovakav tip zabave, je neosporiv. Mozda bi se isto desilo i da nije bilo konzola, no u svakom slucaju, konzole su ubrzale proces. Sada treba cekati i vidjeti kako ce se situacija razvijati kada next-gen konzole postanu standard. Nisam posebno optimistican, no u svakom slucaju nije lose se ponadati. Valve takodjer radi na svojoj konzoli, pa i tu treba pratiti razvoj situacije.
     
  4. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Slozio se Baha ili ne konzole totalno negativno uticu na igrivost PC igara. Evo par razloga koje sam nasao na netu a sa kojima se apsolutno slazem, ima ih i nebuloznih zaista ali ovo su oni koji, po mom misljenju, pogadjaju u srz problema:

    Odlaganja i bugovi u portovima
    Koliko god da se developeri trude u jednakosti u izgledu i igrivosti na razlicitim platformama cinjenica ostaje da mnoge PC verzije se toliko bugovite da u najmanju ruku ubijaju zabavu u igranju. Isto tako kasnjenja u izdavanju igara za PC iz razloga optimizacije su totalno sranje...

    Zaglupljeni nastavci
    Uzmimo samo neke od originalnih PC naslova i njihovih konzolaskih "zaglupljenih" nastavaka: Dragon Age, Mass Effect, Crysis. Npr. Dragon age je direktni potomak old school PC igre Baldurs Gate i koji nije totalno prilagodjen igranju na konzolama, dok je DA2 totalni odron. Od console-friendly dizajna i jednostavnosti do cut-&-paste dizajna lvl-a nudi blijedu sliku DA: Origins-a. Pocesto problem nije toliko u tome da developeri pokusaju prenijeti na konzole igre koje sijaju na PCu vec to rade na katav nacin i totalno nasumicno da na kraju dobijemo produkt koji nevalja nikako ili samo na PCu.

    Buducnost nije sada
    Trenutno konzole su vec stare u smislu tehnologije koja je u njima (cak i najnovije next-gen konzole vec zaostaju za PC platformom). Pravljenje igara koje ce dobro raditi na konzolama se najvise i isplati developerima jer je totalno suludo praviti igre koje ce moci igrati samo PC gameri koji definitivno imaju najjace strojeve u gaming svijetu. Isto tako developeri vole vec stabilne i isprobane sisteme dok je pravljenje igara za trenutni cutting edge hardware skuplje i zahtjeva dosta vise rada. To naravno PC gamerima ne odgovara jer zelimo igre koje ce u potpunosti iskoristiti nas hardware na koji smo ponosni i u koji uvijek ulazemo novac.

    Los interface/kontrole
    Kada igru na brzinu skoci sa konzole na PC, kontrole i interface su često prve koje plate. Od manjih problema - kao što su meniji kojma morate da se krećete sa strelicama umjesto, npr, mišom itd. Kombinacija tastature i misa je sama po sebi puno drugacija od gamepada i ogranicavati K/M kombinaciju sa mogucnostima gamepada, i obrnuto, je totalno sranje. Neke stvari sto su prirodne sa Gamepadom su uzas na K/M-u i obrnuto. Ali barem PC gameri mogu da remapiraju dosta stvari...

    Igrivost
    Suocimo se sa tim. PC kao platforma nudi puno vise mogucnosti pri samom gamingu sto zbog mogucnosti kontrolera sto zbog lakoce pristupa opcijama itd. Uvodjenjem klasicnog autosave-a sa konzola i totalnim pojednostavljivanjem samog interface-a i gameplaya kao PC gamer se osjecam osakacenim. Isto kao da mi je neko vezao jednu ruku i dao mi da igram sa drugom. Kao sto sam naveo malko iznad: Mnoge igre rade kao san na konzolama i kada izadje PC verzija ne mora biti nimalo promjenjena da bi bila igriva. Ukljucis Gamepad na PC i stvar je rjesena dok podobar broj igara koje su prilagodjene samo za PC moras podobro "osakatiti" da bi bile igrive.
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Vidis skroz sam zaboravio da quick save izumire...
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Znaci kada imas odlican port, svaka cast developerima, a kada si "osakacen" sa losim portom, konzole su krive? Slaba je ta logika.

    Btw, to sto si nabrojao vazi samo za multiplatform igre, a konzole se ne kupuju zbog njih. PC je osudjen na portove sa konzola jer nema ekskluziva i tako ce i ostati. Bojkotuj to tako sto neces kupiti igru (ili cak skinuti torrent) i gotovo. Nema tu neke metafizike i filozofije.
     
  7. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Sve zavisi od žanra i gameplaya igre. Neke se portaju bez problema i gubitka igrivosti dok druge igre moraš podobro zaglupiti. Nema tu, kao što ti reče, metafizike već samo logike. Ali nisu u pitanju samo portovi moj post se odnosio i na igre koje su od početka zamišljene i za konzole i koke moraju biti pojednostavljene i na PCu upravo iz tog razloga....

    Moram i da ispravim post koji je počeo ovu raspravu...

    Pored piraterije, konzole su nešto najgore što se desilo PC gamingu :)
     
  8. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Znate li sta je najveci promasaj, najveci fail gaming industrije u zadnjih, vise godina? Izostanak split-screena makar u racing igrama, na prste jedne ruke se mogu izbrojati igre s ovim featureom u zadnjih 5 godina, i stvarno mi nimalo nije jasno sta je dovelo do ovog idiotizma?
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Bolje prodati dvije igre, nego jednu :)
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nema vise druzenja,nema vise raje,samo se zabi u svoju sobu i ne izviruj nikako.Zato postoji internet konekcija i CoOp fazoni pa se druzi sa svijetom na virtualan nacin.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    AdoSA

    Odlaganja i bugovi u portovima - Igre koje su samo na PC-u imaju bagove i gltcheve, release data bude produzen itd itd.. tako da..

    Zaglupljeni nastavci - Opcenito mi nije jasno kakve veze ima platforma na kojoj se igra sa kvalitetom igre ?????????? Zasto bi taj nastavak bio superiorniji da je samo za PC ? Otkud znas da takvi isti tipovi gejmera sto su na konzolini nisu i na PC-u?

    Buducnost nije sada - Apsolitno ne stoji to sto ti piše. Današnji računari moraju kostati preko 1.5K da guraju na high/ultra postavkama bas te igre koje su portane sa konzola. To da bi grafika bila bolja jednostavno ne stoji. Moze se samo desiti kao sa C1 koji je tek sada nekome igriv na max postavkama. I ptice znaju da je optimizacija nesto sto cini konzolu upotrebljivom i nakon 7 godina starosti sto sa računarima nije stvar. A igre koje ne izgledaju kao pravi next gen u ovom prvom valu ne znaci da nece izgledati bolje za koju godinu. Da izvuk umax iz konzola u pr voj godini, sta ce raditi poslije ?? Pogledaj prve naslove za PS3/360 i zadnje poput C3, GTA5, BF3/4 itd.

    U ostalom, sve se to vidi po naslovima koji su pisani samo za PC. Nista nisu bolji niti gori po pitanju optimizacije i ostalih problema. I dalje imas fatalne bugove, katastrofalnu optimizaciju itd itd. Pa se pegla prvu godinu dana. Losih portova ima ali nije to main problem cijelog gejminga.

    Dodatne funkcije i komade pate od portanja, to stoji ali opcenito nije tu glavna boljka.

    Split screen.. ne sjecam se kada sma zadnji put igrao s nekim na istom ekranu. Davno je bila osnovna skola. Ako se radi o kolegi koji je gejmer, opalu se klasi čni multi. tamam posla da mi sjedi kod kuce uz namazanu šnitu marmelade.

    A ne vidim koja je prednost igrati na upola manjem ekranu u odnosu na skype gdje igram sa rajom iz druge drzave.
     
  12. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ne mogu da vjerujem da opravdavate izostanak split-screena u igrama, i uopste "zivog" multiplayera. Porazavajuce... pogotovo u danasnje vrijeme kad jednim kablom od par markica sliku s racunara prebacis na TV koji je kod svakog sigurno povece dijagonale, bar vece nego monitori.

    Uostalom, ako je vama draze druziti se preko skypea i online meni nije. Hvala Bogu pa se jos uvijek skupim s rajom pa raspalimo fife, split seconda, wormsa, colin mcrae, pa nema ljepseg osjecaja nego se u lice smijat jaranu kad ga pobijedis.
     
  13. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Igre koje izlaze samo za PC imaju dovoljno bugova ostalih zavrzlama ali je puno veci procenat toga u igrama koje su portane sa konzola, tako da...

    Meni je nepojmljivo, kao covjeku koji je nakacen na igrice vec 23 godine, da pojedinci ne uspjevaju uvidjeti razliku izmedju pojedinih zanrova igara i gameplayom istih na razlicitim platformama. Mislim jel vi ikako igrate igrice ili ste vidjeli na TVu kako se to radi? Zaboga kako mozes uzeti jednu igru koja iskoristava maksimalni potencijal Misa i tastature, hardware-a (govorimo o trenutnoj situaciji jer nekada su next gen konzole bile jace od PCa ali sada vec zaostaju podobro) poput Dragon Age-a i optimizirati je za konzolu ... sta time dobijes? Dragon Age 2. Ista stvar je sa Mass Effectom, Crysisom i mnogim drugim igrama... Nemojte igre uzimati generalno nego pravite malo razliku imedju zanrova, tipa gameplaya itd... molim vas

    Hardware iz najnovije generacije konzola PS4 itd... vec sada zaostaju za PCom to ti je valjda jasno?

    Sto se tice Bugova i Release Delay-a, s tim se ipak slazem jer na svim platformama toga ima bez razlike jer to je u stvari samo pitanje koliko je developer azuran ali logicno je da ce toga biti manje ako se radi samo za jednu platformu

    Split Screen mi ne igra nikakvu ulogu... Po meni je puno bolje svako kod svoje kuce i da se suta ...
     
  14. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ovo nikako ne mogu razumjeti, jel isto tako ne trebas s prijateljem na kafu nikad otici, nego je bolje pricati preko skzpea? Nema smisla covjece.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    To je najmanje bitno u ovoj prici. Na konzoli imas i multiplatform i ekskluzive, dok PC samo dobiva mrvice/ostatke i to u nekim slucajevima i mjesecima kasnije. PC je postao platforma za indie ekskluzive, a za ostalo je potpuno potisnut. To mozes zahvaliti mizernoj prodaji svake malo bolje PC igre. Najprodavanija PC igra (The Sims), nije ni u top 50 najprodavanijih igara ikada.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    AdoSA - A dokaz da su igre bagovitije koje su portane lezi u tome da.. ?? Nemoj pricati na pamet. Pogledaj PC onyl igre i njihove prpobleme. Nemoj nagajdati.

    Odakle ti to da novije konzole vec zaostaju za PC-om ? Poredis hardware VS hardware ??

    Da je ista situacija, konzole b ise stancale svake godine i opet ti po ko zna koji put kazem, da igras na max postavkama portane igre, trebaju ti dvije milje. Ko od nas ima toliko love ? Koliki je procenat takvih igraca ? Koliko bi se ubralo para ? Ne bi imali ni za kahve. To da imamo losu grafiku jer su konzole slabe je laž. Kratko jasno. Patiš se i sa takvom grafikom kakva jeste. Samo okretanje izdavaca prema konzolama jeste sto je eko sistem stabilniji, bolji i sigurniji.

    I o kakvim crnim potencijalima pricas ? Izmedju hardvera na pc-u i same igre je masa stvari da bi to fnkcionisalo kako treba. Kakav potencijal ? Dva titana, i7 i metar drva moras imati da se igras ko covjek sa tom tvojom današnjom lošom grafikom a ti bi neki sinematik ?? I opet dobijes losu podrsku za SLI/cf i tako dalje i tako blize.

    Takodjer, ne postoji dokaz da su igre za konzole gluplje od onih sto su samo za PC jer jednostavno nema logike.

    Potencijal misa i tastature je subjektivna stvar. Kada si sa mišem igrao fudbal, sa tastaturom vozao racing naslove i sa mišem igrao tekena ? NEzamjenjiva je kombinacija licno meni, nikada gamepad ne bi uzeo u 99% naslova ali opet kazem, subjektivna stvar.

    Ajdin87 - Isto ni meni nije jasno kako ti je cejf igrati sa jednim haverom u odnosu na pet-deset njih. I molim te kako igrati na split screen FPS, RTS, MOBA i ostale popularne žanrove ? Daj ba.. split screen je umro kada je trebao. Ne zove se djaba multiplayer. I prije se samo fudbal šiljio kako treba. Racing tu i tamo a ostalo haj ti prvi, pa kada izgubis zivot, idem ja. Funny nema sta. Imalo je smisla sa NES igrama, sada bas i ne.

    Suma sumarum, iz šupljeg u prazno. Nista se nece promjeniti i vecina diktira trzistu. I da, PC sam gejmer, ne gotivim konzole ali brate hjetaj te tamo gdje treba.
     
  17. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Najbolji mi je onaj Japanac , kao fola misli na ljude koji su slabi sa vremenom pa ne mogu grindati u GT6 pa eto za njih su MT :lol: Ako si tako fin zasto niste izbacili kakve sifre pa ko zeli neka sebi otkljuca auta :) Prije uz par sifrica otkljucas auta , mape , oruzja :) Danas se all.cars pakovi prodaju za 50 eurica .
    I ajde sve to ako neces ne moras al kad izbaci poluproizvod i hoce za njega 60 eura -.- pa onda sljedi patch day one od 2 gb :lol:
    GT5 danas kad ubacis trebas skinuti patch preko 3,5 GB ... sta su onda izbacili na trziste ?
    I ove sve igre koje su isjeckane i pune dlc-a ... sipak ces ih igrati za 5-10 g :)
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kako rekoh, danas prodaju sifre, to je prezalosno. Sto se spkitscreena tice, svake sedmice Fifa uz par piva, meze i drustvo. Ne moze se porediti sa online igranjem.
     
  19. adsubzero

    adsubzero Komšija

    ^ fifa nije splitscreen, to je potpuno druga priča
     
  20. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    zalosnije je to sto ljudi uopce kupuju