Odrzavanje custom vodenog hladjenja

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by heroic, Jan 31, 2019.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Treba mi mala pomoc, iako ovdje nema puno ljudi iskustvo sa custom vodenim, bilo kakav savjet mi je od velike pomoci :D

    Imam ekwb custom loop samo za CPU, sastoji se od:
    • EK-XRES 140 Revo D5 PWM pumpa i rezervoar
    • EK-Supremacy EVO - Acetal blok za cpu
    • EK-CoolStream PE 240 (Dual) radijator
    • EK-DuraClear 9,5/15,9mm cijevi
    Evo slika koja najbolje pokazuje stanje
    [​IMG]

    Zelim uraditi tri stvari
    1. Zamijeniti CPU (znaci ponovno stavljanje paste i montaza bloka)
    2. Popraviti duzinu jednog crijeva (pumpa-cpu)
    3. Montirati rezervoar na nosac koji se komplet zasarafi na kuciste (trenutno je je pricvrscen sa 2 sarafa i jednom vezicom).

    Zanima me koji je najbolji/najlaksi nacin da ispraznim vodu dok mijenjam crijevo i da li moram "isprati" sistem destilovanom vodom? Zamijenio bih sa istom bojom/tekucinom tako da tu nema neke razlike. PC je u upotrebi tek nekih 6mj.

    Mogu li samo izvaditi komplet loop iz kucista i onda odvrnuti jedno crijevo iznad lavora? :D
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja sam u lavor sve istresao.
    Pain in the ass je proces, tako da bih ti za sljedeci put preporucio QDC konektore koji mnogo olaksavaju proces.
    Sto se destilovane tice, samo nek proleti kroz blokove iako imho nije to bas obavezno.
    Bakar je u pitanju.
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ako nemas easy drain fittinge ili opciju na res, onda se snalazi kako ti je lakse.
    Iskopcas neku visoku tacku i onda sve zarotiras da voda izadje. A ako ces loop vaditi onda jos lakse.
    Ne trebas nista ispirati, nije ni godinu staro...
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Nemam easy drain :( ozvaditi sve i u lavor znaci :D

    Narucio sam novi blok, istu boju premix tecnost i nosac za rezervoar za 120mm fan idealno odgovara ovim sinama (mounting rails) na Cosmosu. Malo da se sredi.
     
  5. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Bolje malo ove kablove sredi haha
     
  6. k0ST

    k0ST Aktivista

    Ma nista lavor, nosi kuciste pravo u kadu (ili tus kadu) :)
    Kad svu tekucinu ispraznis, onda sve rastavi, dobro operi/isperi sve blokove i radijatore, na kraju jos jednom isperi sa destilovanom vodom, sve lijepo prikopcaj, naspi novu tekucinu i testiraj da li imas curenja...
    Sve u svemu, za ovo ti ne treba vise od 36 do 48 sati - sitnica :)
     
  7. heroic

    heroic Komšija

    Ja imam jedno 4 max 5h iducu subotu da izvrsim zamjenu procesora i ovo tako da to otpada :D za curenje ne brinem stavit cu nova crijeva i fittinge.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nema potrebe bauk praviti, i da polijes sve komponente nece im nista biti. Ako se bas bojis, skini loop pa drainaj.
     
    heroic likes this.
  9. heroic

    heroic Komšija

    Taman sve stiglo, a ja shvatio da sam mogao dodati jos jedan 140mm radijator jer vec imam jedan MasterFan 140 Air Pressure ventilator monitran na prednjoj strani. Trenutno je jedan 240mm radijator, mogao bih tu staviti 280 ili 360, ali to kosta 150KM + novi ventilatori i imao bih radijator "viska" koji ce biti tesko prodati. Sa 280 radijatorom bih dobio 36% veci kapacitet (racunajuci samo povrsinu), a sa 360 dobijam 50% vise, ali sa dodatnim 140 dobijam 68% veci kapacitet, a uz dosta manje troska (sam radijator je jeftiniji od 280 ili 360, a ne moram kupovati ventilator, samo dva fittinga).

    Po ovim mjerenjima ekwb-a kapacitet hladjenja je manje-vise direktno proporcionalan povrsini radijatora, a PE 240 (model koji trenutno imam) na 1200rpm daje oko 210W hladjenja, sto je otprilike koliko 9900K trazi kad je overclockan na 5GHz i stress testiran, a na 1400rpm oko 250W. Kod mene su Cooler Master MasterFan Air Pressure ventilatori koji su recimo nesto slabiji od ovih EK-Vardar (barem po specifikacijama), a max rpm je 1550, tako da racunam uzimam 10% manje vrijednosti. 240+140 kombinacija radijatora sa mojim ventilatorima bi trebala da daje oko 350W pri ovoj delti od 10C.
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ek vardar je najbolji izbor za radiatore.
    Kalkulator bas nije relevantan, pa ne obracaj paznju na njega. Znam iz licnog iskustva.
     
  11. heroic

    heroic Komšija

    Znam, ali vec imam 2x120 i 1x140 MasterFan Air Pressure ventilatora, ova prva dva su na 240mm radijatoru, a treci je hladio hard diskove kojih vise nema, tako da bi komotno mogao tu staviti 140mm radijator. Kad bi uzimao nove ventilatore komotno bih mogao i radijator zamijeniti sa vecim.

    Gledam ove rezultate za 9900K OC 8x 5GHz, koriste TRUE Cooper air cooler i vuce 192W snage pri 87C, sto je manje nego kapacitet trenutnog loopa, ali sve nesto kontam da bi bilo bolje da povecam loop :confused: Najeftinije mi je samo dodati taj 140mm radijator.
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    140mm radiatori nisu moja preferenca, niti bi ih savjetovao, ali tvoj je izbor.
    120/240/360/480 je najbolje. Naravno fan speed uskladiti sa finovima na radiatorima, vaznije nego sa debljinom uskladjivat.
    Raspored ti nema nikakve veze, sta gdje ide, mislim na cijevi,
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ovaj je odlican izbor
    https://www.ekwb.com/shop/ek-coolstream-xe-360-2016
    I sam je dovoljam za taj cpu, sa ek vardar 1300 rpm ventovima.
    Vardar ventovi su najblize legendarnim tajfunima koji su bili najbolje sto se moglo za vodu uzeti, imam i sad jedan za uspomenu.
    Jeli ti pumpa spojena na plocu, posto vidim da je pwm?
     
  14. heroic

    heroic Komšija

    Jest on super, ali to je 250KM za radijator i fittinge, pa jos 50KM za treci ventilator, pa onda jos dodatni splitter za RGB i kabliranje toga svega. Ostane mi i stari radijator viska, to je skoro nemoguce prodati kod nas.

    Ovako za 170KM dobijem isti kapacitet hladjenja, a manje posla. Vec sam blok novi kupio neplanski :D
     
  15. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    ako ti treba nesto za rez mount, mozemo se dogovoriti da ti ja na 3dprinteru isprintam mount.
     
  16. heroic

    heroic Komšija

    :eek: gdje si ti prije bio, ja se slomio trazeci custom dijelove za razne stvari :D

    Stigao mi je nosac, dugo mi je trebalo da skontam koji mi treba.
     
  17. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    jebiga, javi ako ti sta treba, ako se moze uraditi u PLA ili PETG plastici uradicemo, manje ce te izaci para nego mountove placati 30-60 maraka, i jos mozemo custom modifikacije napraviti.
    p.s. kad skontas 3d printanje dobro, dijelovi takvi pravo fino mogu izgledati.
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne kontam, je li ne moze to da ohladi ili sta... Djeluje mi da bas overkill-as taj loop.
     
  19. heroic

    heroic Komšija

    Trenutno je loop samo 240mm radijator, 9900K jos nisam ubacio, to tek ide ovaj vikend, nego posto vec radim ove neke sitne izmjena, a gledao ove reviewe da bas moze dosta toplote izbaciti, pa se premisljam da li da narucim i jos jedan 140 radijator kad vec rastavljam :D
     
  20. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ubacis jos dva ventilatora da radijator bude u push pull i cao, ali ja nisam shvatio ni da oc-as niti da rendas odnosno da au sve jezgre zakucane na 100% kao neki workload scenarij.
     
    Last edited: Feb 7, 2019