Odzracivanje radijatora

Discussion in 'Generalna diskusija' started by SpookyMoO, Nov 8, 2013.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Nalazim se na C.Vili vamo uz Miljacku i u stanu su oni stari gusani radijatori.Nemam pojma kako ih odzraciti i da li se to moze kod ovih radijatora jer ne vidim nikakav ventil nigdje u sistemu za to.U starom stanu sam imao one aluminijske koji na krajevima na vrhu imaju odzracne ventile ali ovi imaju na dnu neki kao saraf da se moze odvrnuti ali ne znam da li je to to.
    Kontam havariju cu napraviti ako sta pokusam.
    E sad,da li mozda se kod ovakvog sistema to radi na nekom zajednickom ventilu i ako ne cija je ovo odgovornost,toplana ili onih sto odrzavaju zgrade?Ne znam kome da se onda obratim?Imam 2 radijatora kod kojih samo gornji dio grije.
    Evo i slike da vidite sta je to kod svakog sto ima a sto se moze odvrnuti.Nema nikakve rupice ili pipe da vidim a gdje bi mogao zrak ili voda da izadje.
    [​IMG]
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne znam gdje je na tim radijatorima ventil za odzracivanje ali ako grije gornji dio radijatora onda nije do vazduha u radijatru jer bi onda bilo suprotno. To sto ti grije samo gornji dio je do slabog protoka, probaj odvrnuti tu prigusnicu na slici, moguce da je zavrnuta vise nego treba. Na slici vidim da ima taj poklopac koji moras odvrnuti a ispod bi trebao biti saraf na imbus kljuc pa odvrni do kraja.
     
  3. Majesco

    Majesco Aktivista

    Imao sam gusane u kuci, imao je na gornjem kraju jedan ko saraf, sa kojim sam ga odzracivao, nesto slicno kao na ovoj slici.

    [​IMG]
     
  4. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Kako ja znam odzraka se uvijek mora nalaziti na vrhu radijatora, tako da ja to dole ne bih dirao. Ako nema već na njemu, onda pogledaj na vertikalama, ali isto tako može biti i na drugom mjestu kao što i sam kažeš. U Tuzli je to odgovornost toplane kada je riječ o ispuštanju vode iz radijatora itd, mada je možda bolje da vidiš s komšijama znaju li oni više.
     
  5. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Vrlo je moguce ako je stariji radijator da nema na sebi uopste ventil za ozracavanje,nego se on nalazi na cijevi (imao takav slucaj u stanu). A sto se tice ovoga da ti samo gornji dio radijatora radi cijelom duzinom to je zbog slabog pritiska,nije do zraka.
    Jos jedna stvar,ako si visoko to takodjer moze biti problem pa da ti se desava da grije samo gornji dio,zbog slabe pumpe i nedovoljnog pritiska i curkulacije.
     
  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Hvala na odg jbg sad minusi dolaze a kontam da li toplane da zovem ili koga vec.Mislim da ovo na slici nema veze sa nikakvim ventilom za odzrac.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    :D Nema, zamisli taj saraf kao cesmu za vodu ; zavrnes i voda stane, odvrnes i voda krene.

    Tu se zavrne da voda iz sistema ne izlazi kada mjenjas radijator :wink:

    Ako si visoko pitaj komsije ispod ili iznad kako je kod njih.
     
  8. k0ST

    k0ST Aktivista

    Nemoj nista cackati, trazi od predsjednika kucnod savjeta da zovne upravitelja. To sto si ti opisao (grijanje sam gornje polovine) se ne cini kao problem koji o(d)zracivanje moze rijesiti.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    To na slici nije ventil vec prigusnica i sluzi da se ujednace protoci kroz sve radijatore u sistemu. Kako rekoh moguce da je previse zavrnuta pa pokusaj je odvrnuti. Ako je skroz odvrnuta a ostali radojatori dobro griju probaj na njima pomalo zavrnuti prigusnice a na ovom ostavi odvrnutu do kraja.
     
  10. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Nisam nista dirao.Evo griju ovi ostali normalno,ali ovaj sad u wc hladan skroz.U vertikali normala grije ali ona cijev od nje sto ide prema ovom radijatoru hladna,znaci ne ide prema njemu nikako sada.Probacu ovo sa prigusnicama pa vidim,mada ne vjerujem da ce to pomoci.

    EDIT: nakon sto sam odvrnuo do kraja prigusnicu ovu na radijatoru u wc do kraja,poceo je da grije radijator ali opet samo gornja strana.Nisam ove na drugim dirao jos.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I kod mene isti problem, radijator topao samo na gornjoj trecini. Dole maltene hladan.
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    I kod mene je isto u mojoj sobi, gornja trecina topla, mada ja nemam sad problema jer je kod mene najtoplije, posto je soba na juznoj strani. U ostale dvije sobe je ok.
    Pitaj druge stanare, ako znas koga iznad tebe ili na istom spratu. Recimo moja zgrada ima 14 spratova i prizemlje, ovima na 14 je slab pritisak vode, pa su odvrtali ventile, a s obzirom da su stare pumpe i instalacije cesto je dolazilo do poplave. Ne mozes tu puno uticati, tako je kako je.
     
  13. k0ST

    k0ST Aktivista

    Decki, zovite upravitelja i neka on to na vrijeme rjesava (ako je u pitanju kakav problem uopste) dok ne zapada snijeg... meni se cini da kad je zrak u radijatoru, onda ne grije gornji dio , zato je i ventil za o(d)zraku na vrhu, a u vas je obrnut slucaj
     
  14. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma tek sam doselio,ne znam nikoga :D a zgrada je na 4 sprata.
     
  15. k0ST

    k0ST Aktivista

    Pa onda ti je jos lakse naci predstavnika stanara da zovne upravitelja - sta bi bilo da zivis u soliteru sa 15 spratova!
    Mozda i nemate problem, mozda samo grijanje nije "pusteno" u punom kapacitetu. Ja bih zvao upravitelja odmah, nego da cekam -15C pa da skontam da mi je radijator do pola pun kojekakvog mulja i da toplane ne mogu nista uraditi ove grijne sezone, ali ce odmah na proljce da rijese...
     
  16. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Ja sa ovim problemom zuvim vec 10 godina,ni novi radijatori nisu popravili stanje,jednostavno slab pritisak/protok i to je to.Jedino rjesenje stavljanje pumpe veceg pritiska i protoka,medjutim posto se ovo desava samo na zadnjem spratu to im se ne isplati.
    Neozraceni radijatori griju po cijeloj visini ali ne griju po cijeloj duzini,a kod tebe je moguce i da je radijator unutra nakupio mulja i taloga i zbog toga ne moze da voda cirkulise kako treba.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Prati cijev odakle dolazi do tog radijatora pa probaj na prvom radijatoru u nizu zavrnuti prigusnicu do pola pa vidi stanje, ako ne bude dovoljno idi na slijedeci radijator i uradi isto, sve dok ne dobijes zeljenu zagrijanost zadnjeg radijatora u nizu. I normalno je da je donja strana hladnija od gornje al ne smije biti potpuno hladna.
     
  18. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Druze hvala ti za ovaj info.Sad kako je poslo da grije jace,malo sam eksperimentisao sa ovim prigusnicama tako da sad svi griju kako trebaju.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Eto super, i drugi put :).