Online garancija - vracanje HDD proizvodjacu

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by k0ST, Nov 21, 2010.

  1. k0ST

    k0ST Aktivista

    Imam jedan stariji Seagate Barracuda 7200.11 320 GB koji se nicim izazvan pokvario - SMART fail, provjeren sa Seatools (Seagateov HDD utility). Seagate online garancija mi vrijedi do novembra 2013 (disk sam ranije registrovao na njihovoj stranici).

    Seagate nudi opciju zamjene tako sto cu pokvareni HDD poslati u jedan od njihovih centara - Italija, Njemacka, Turska, Svicarska, Izrael... Troskove slanja do izabranog centra snosim ja, a oni mi salju novi za 3-7 dana o svom trosku. Sve ovo je do sada zvucalo lijepo dok nisam provjerio cijene slanja paketa na posta.ba - 45 KM za bilo koju od navedenih zemalja. Pretpostavljam da ce i mi nasi odmah pokusati naplatiti carinu, ali mislim da bi se dalo objasniti da je u pitanju zamjena. Jos cu provjeriti u ponedjeljak ima li neka jeftinija opcija slanja (pismo?) pa cu skontati da li se uopste isplati ovako nesto...

    Interesuje me da li je neko imao iskustva sa vracanjem HDD direktno proizvodjacu?
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Gdje si kupio ako se moze znati? Koliko ti je prodavac dao garancije?
     
  3. k0ST

    k0ST Aktivista

    Druze dmr, kupljeno je u plusu (prije par godina, moram potraziti racun) i garancija je bila standardnih 12 mjeseci. Seagate je dao (cini mi se) 5 godina garancije nakon registracije na njihovoj stranici.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Preko poste ti je to jos najjeftinije. Recimo da bi isto preko DHL-a bez sumnje kostalo 150-200 KM. Uzimajuci u obzir da je 50 KM samo za postarinu, jos potencijalna carina, to bi te doslo daleko vise od cijene tog diska na trzistu.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    raspitaj se kod speditera za foru privremenog izvoza, vidi da ti oni zavrse ha hu
     
  6. k0ST

    k0ST Aktivista

    Stihoklepacac, hvala na savjetu - provjericu. Sutra svakako moram i do carine, pa cu popricati i sa ljubaznim carinskim sluzbenicima o ovome.

    EDIT:
    Danas sam se druzio sa postarima. Prvo sam (greskom) upitao sam tetu koja radi na paketima u posti na Otoci u vezi slanja posiljke u Njemacku. Jadna, prepala se, izvadila pravilnike i knjizurine i nakon malo listanja rekla da se to ne moze (valjda po nekom clanu 47, to je haman zabranjeno). Svakako mi je savjetovala ali da se obratim ekspertima na zeljaznickoj stanici. Odem fino u postu na zeljeznickoj i expert-teta kaze ma nema problema, posiljka (cca. 600 grama), pakovanje i carinski pregled 35.70 KM. Svaka cast postarima sa zeljeznicke! Eto, sad mi jos samo fali spuzve jer Seagate trazi da dobro upakujem...
     
  7. edgsi

    edgsi Aktivista

    Garancija na nov Seagate HDD 12 mjeseci? Kakvu oni to jadnu garanciju daju u PLUS-u :roll: Cyber daje 36 mjeseci garanciju za Seagate...
     
  8. k0ST

    k0ST Aktivista

    Evo da rezimiram iskustvo zamjene, a i da pomognem ukoliko se jos neko bude odlucio da uradio slicnu stvar.
    Stari disk sam poslao proizvodjacu u Njemacku nasom postom sredinom decembra- troskovi oko 30 KM, ukljucujuci i carinski pregled. Proizvodjac je prijavio dolazak nakon 7-10 dana i poslao zamjenski disk DHLom. Novi je stigao par dana prije Nove godine. Posto nisam bio u Bosni, HDD je preuzeo moj otac. Kad sam se vratio, imam sta i vidjeti: carina uredno naplacena+ troskovi DHLa=70 KM. Jos uvjek se dopisujem sa ljubaznim osobljem DHLa, medjutim mrka kapa, vec je sve placeno. Cini se da je problem u tome sto je sve uradjeno po proceduri za pravna lica, tako da sad moram traziti "obustavu" i podnijeti prituzbu, pa onda sve naknadno rjesavati sa njima i carinom. Necu se s ovim zezati, nemam ni vremena ni zivaca za to.
    Za ubuduce - prikupiti svu dokumentaciju da su na proizvod vec placene dadzbine. Sve fino kopirati i spakovati u pismo koje ce proizvodjac hardvera priloziti uz zamjenski uredjaj. Tako bi carina prilikom prijema trebala skontati da je rijec o zamjeni, te osloboditi proizvod od carine. Navodno ovo bi trebalo biti rjesenja ne placanja dadzbina 2 puta.
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Normalno, nasa carina i njhovi zahtjevi za papirologijom su u najmanju ruku nebulozni, a to da ce ti naplatiti ili nece varira i od osobe koja obradjuje carinski nalog. Jednostavno BiH administracija.