Optimizacija routera Paradigm PTI-8411 (smanjivanje odaziva)

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by ReNNo, Mar 18, 2009.

  1. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Optimizacija routera Paradigm PTI-8411

    [​IMG]

    Nakon što je BIHnet podjelio ove crne Paradigm routere mnogi su se žalili na velik odaziv.
    To je također bio problem i sa starim speedtouch routerima/modemima ali postojale su mogucnosti optimizacije tako što se mjenjala vrsta modulacije preko telneta. (adsl config opermode=multimode trace=on).

    To se također može uraditi i sa Paradigmom na sljedeci nacin:

    -Pokrenuti neki internet browser i ukucati "192.168.1.1" i stisnuti enter.

    Moguce je da nece biti odaziva od strane routera.
    U nekim slucajevima se desava da mrežna kartica ne dodjeli tacnu IP adresu routera te je potrebno u TCP/IP postavkama mrežne kartice rucno upisati ip adresu "192.168.1.1".


    -Kada vam se pojavi prozor za upisivanje korisnickog imena i lozinke ukucajte sljedeće :
    User Name : admin
    Password : admin

    [​IMG]

    Ukoliko ste postavili neku drugu lozinku a zaboravili ste je onda je moguce resetovati router tako sto cete iglom pritisnuti i drzati dugme reset (nalazi se na lijevoj strani routera) nekih desetak sekudni dok se LE diode ne pogase.


    -Nakon što ste pristupili postavkama routera Kliknite na vrhu "Advance" te ispod odaberite podopciju "ADSL".
    Dobit ćete sljedeći prozor:

    [​IMG]

    Potrebno je iskljuciti sve ukljucene modulacije i ukljuciti samo G.Lite
    Nakon što ste to uradili raspored ukljucenih/iskljucenih opcija bi trebao izgledati ovako:

    [​IMG]

    -Kada ste sve pravilno podesili kliknite na "Submit" te kliknite na "SAVE" dugme na vrhu da bi se postavke snimile.
    Tada je potrebno sacekati nekih 30 sekundi da se router ponovo upali.

    Nakon što se router upalio, pokušajte se konektovati.
    Ako konektovanje prođe bez problema uspješno ste optimizirali router.

    Problem je što ova optimizacija ne radi kod svakog.
    Ukoliko se ne možete konektovati onda pokušajte odabrati samo G.Dmt modulaciju.
    Ako se ni tada ne možete konektovati onda vam je to nažalost uskraceno od strane vašeg provajdera.

    Prije optimizacije routera stanje sa odazivom i brzinom je bilo sljedeće:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Nakon optimizacije odaziv je skoro duplo brži :

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  2. GW

    GW Moderator

    Ovo bi trebalo sve prebaciti dole u savjete i trikove.
     
  3. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ljepše je kad ima neka tema i kad neko novi napravi search lakše će naci rjesenje.
     
  4. GW

    GW Moderator

    Nisi me razumio. Upravo to i ja govorim. Samo što je bolje da stoji dole u savjetima i trikovima.
     
  5. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako moderator misli da je to bolja ideja neka prebaci post i ovo pobriše.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    mislim da ova tvoja izmjena i nema bas nekog efekta (bar kod mene nije bilo na par routera gdje sam to probao), posto prije i nakon izmjene u routeru pingas razlicite ip adrese od http://www.google.ba (znamo da se isti hostuje na farmi servera) i to je razlog zasto imas razlicit odziv :D
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    lose mislis


    na bf 2 cod 4 i svim ostalim igrama dje vidis ping smanjenje je vise nego ocigledno
     
  8. kAcA

    kAcA Aktivista

    Na Logosoftu ovo ne radi.
    Router je isti i kad izaberem G.Lite uspijem se konektovat ali ne radi mi internet
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa ja ti kazem, da ja ne mislim loshe, jer sam probao na 4 razlicita routera, na 4 razlicite lokacije, na 4 razlicite telefonske parice........ i nisam vidio ama bas nikakvog poboljsanja u smislu boljeg pinga. ne mozes ti meni reci da mislim loshe, zato sto nisi bio sa mnom. kao da mi pokusavas reci da lazem :roll: ako nesto radi to radi, i nemam ama bas nikakvog razloga da lazem. sto se tice pinga, ja mogu da ga vidim gdje god hocu, i gdje to dozvoljeno, a ne samo u igrama :p zasto to radi kod renne i kod tebe, ja ne znam, isto kao sto ne znam zasto ne radi kod mene, a trebalo bi, jer imamo istog providera, isti modem.....
     
  10. Mujka

    Mujka Komšija

    adsl 2 i adsl 2 + imaju enterliving na mojoj telefonskoj linij 36 i 40
    a adsl obicni ima 4

    tako da ta razlika meni smanjuje ping za 10 na bihnetu a dalje cak i za 15.....

    naravno da su seljaci ukljucili fastpath sve bi bilo isto bezobzira koji mod adsla koristio....

    sad mozda kodtebe taj fastpath je ukljucen kocega znat :D
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma bitchnet i njegova shitzona nisu nizasta.ja zvao jarana iz cro da igramo na bihnetovom s TD cod4 serveru, njemu bolji ping iz cro, nego meni sto igram sa shitzone. cak za 10ms :evil: gdje to ima. hocu reci, da bitchnet nije ni za kakvo poredjenje :D
     
  12. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Jednostavno ne moraju vam biti iste postavke u igri cl_maxPackets, cl_maxPing, rate itd. Pozaboravljao sam :D Npr neko sa 30 postavkom paketa ima mnogo manji ping nego neko sa 100, ali opet svi igraju sa postavljenim na 100, jer se "ljepe meci" :mrgreen: BTW ako server dozvoljava pakete u vrijednosti 10, postavis to i ne mogu ti nista, svima izgleda kao da lagas (teleportiras se uokolo), a tebi sve normalno 8) Jedino sto poneki metak zna zakasniti ali nije to neki problem posto ni oni tebe ne mogu gadjati... Stavite isti config, pa onda probajte.
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Modulacija na routeru se moze mjenjati samo ukoliko sama dsl centrala je postavljena da podrzava vishe modova odjednom, sto se ne deshava bash cesto.

    Sama modulacija nema nikakvog teoretskog uticaja na ping. To sto se pinga google ba, pingas jedan load balancer na zalost. Pingaj neki server za koji znas da je unutar tvog geografskog podrucija. Imam osjecaj da je to izvor razlicitih rezultata pinga.

    DSL2 i 2+ su veoma osjetljive na promjene u smetnjama na kablu kad je duzina veca od 1.5km. Opet sve zavisi od kvalitete bakarnog kabla.

    Interleaving i Fast buffer su samo 2 nacina korekcije paketa u slucaju smetnji u transmisiji. Interleaving ce ti dati sigurniji prenos, ali i povecati odaziv za barem 20ms, i obicno je default izbor. Fast buffer ne pravi korekciju poslanih paketa, i time smanjuje odaziv, i obicno se koristi na konekcijama sa kvalitetnim kablom gdje su SNR vrijednosti pravo visoke.

    Sve se opet svodi na kvalitetu opreme koju ISP koristi. Licno sam radio s 3 tipe adsl centrala, nokia, alcatel i net2net(mislim da se sada zhone zovu). Nokia i Alcatel su skuplje verzije, imaju mogucnosti pojacavanja signala i fakat mogu raditi na linijama koji su totalni shit. Interface je totalni shit, i provajderi koji koriste ove centrale obicno ne vole mjenjati postavke za pojedince. Zhone opet, je daleko osjetljiviji na kvalitetu bakra, ali nudi super web interfejs, gdje mozes tweakat manje vise svaku postavku, od jacine boosta signala, do SNR, interleaving, fast buffer, i sta ti ja znam.

    Cesto sam znao odobriti instalciju adsl konekcija na daljinama po 6-7km od centrale kad je u pitanju bio alcatelov dslam, dok su na zhone konekcije i na 3-4 km bile upitne.
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako ne rade navedene modulacije, probaj druge.
    Ne znam ja sta tvoja centrala podrzava.
    Mozda nista od mogucih modulacija sto bi poboljsalo odaziv.

    Ovo se vise zasniva na sreci.
     
  15. Mujka

    Mujka Komšija

    @zeleni

    bihnet ne znam sta ima ali nije lose nimalo

    •Attenuation ima od 15 do 17 sto mi daje mogucnost od 22mbita.... (na adsl2+) na ovoj sadasnjoj liniji ( centrala je novija )
    •SNRM od 30 pa vise..... sto je super gledo sam u hrvata je dosta losije

    sad mjenjanje modova ima veze kod nas ...... jer na mom speedtouchu mi pokazuje interleaving 4 36 i 40 adsl | adsl2 | i adsl2+ ping prema bihnetu od 10 do 20

    10 na adsl obicnom....... 18 dsl2 (on ima najmanju attenuation ) i na dsl2+ 20....

    da ima fastpath onda bi bilo isto..... al ovako je drukcije


    sve se to moze vidit na dmt toolu ko ima speedtouch i odgovarajuci firmware tako da se moze malo tweakat :D
    a takodje moze i rucno preko telnet mjenjat modove

    a da mogu stafit fastpath mogu sigurno.. samo sto nema ko

    btw kolins ja na cod 2 imam ping 9 a na cod 4 20 :mrgreen:
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa vjerujem da imas tako low ping, pogotovo ako si iz sa, pa mores jos i pljuniti na zgradu telecoma :p
     
  17. Jellor

    Jellor Novi član

    Pozdrav, ovaj topic mi je pomogao dosta i uspjesno sam konfigurisao modem za manji odaziv, medjutim, zanima me kako bi pristupio free zoni. Imam 2 pc-a u kuci spojeni i konfigurisani preko 192...
    Nasao sam neke teme koje mi nazalost nisu pomogle dalje.
    Unaprijed hvala,
    Jell
     
  18. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako ti je router u routed režimu rada onda moraš svaki put kad hoces na free zonu ulaziti u postavke routera i u PPPOE podacima na username dodati @bihnet.

    Lakša solucija je ako je router u bridged režimu rada onda samo na svakom računaru napraviš pojedinacno konekciju za internet i freezonu i kacis se kad hoces.
     
  19. Jellor

    Jellor Novi član

    Tnx, imam 2 pitanja :D
    Ok ja imam PC i laptop koji imaju jedan paradigm modem na svakom pcu je konfigurisano kao u bihnetovom uputsvu.
    E sad, zanima me ako ja npr stavim na laptopu @bihnet hoce li na pcu biti isto free zone ili rade neovisno?
    Drugo pitanje bi bilo: Ukoliko rade neovisno, moze li se surfat na jednom (net) a na drugom free zona da pici?
     
  20. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Trebalo bi da mogne.
    I pošalji zahtjev za 4 simultane PPPOE konekcije.