Osvjetljenje

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Nov 21, 2012.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne mogu ja nakupovati sijalica kojom brzinom one mogu izgarati. Kod oca ista prica. Napravilo mu problem sa instalacijama i predje na štedljive dok je u sobi radi ugodnosti jedna "standardna". Kod mene nedavno sprži nov šalter. Ok, mozda je i luster neispravan ali prije dan dva u kuhnji ne da je izgorila sijalica, izgorila nit vec pukne onaj stakleni nosac u unitrasnjosti sijalice. Mozdna mi i instalacije nisu najbolje u sta sumnjam jer zgradi nema ni 30 godina niti imam problema sa ostalim tehnikalijama.

    Zanima me koja bi alternativa bila za ovo ? Štedne su naprone za oci te kontam na ona LED osvjetljenja ali ne znam sta konkretno ganjati.
     
  2. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Stedne hem sto smetaju ocima hem prouzrokuju i nastanak kancera..Zaobici u velikom luku..

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Zrace i mobiteli i routeri i svasta nesta pa se opet ima kod kuce.

    Tesko da bi mogle bez veceg broja da stvore kancer celije, s obzirom da ima puno drugih faktora za kancer, tako da mnogo stvari je teorija, sada bih se mogle razvijati teorije zavjere ko je opste i zbog kojih razloga poceo da prica o kancerogenim stedljivim sijalicama, ali to je druga prica.

    Iako svijetle cudno, i meni licno smetaju.
     
  4. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Mobiteli i routeri ne zrace toliko kao i sted. sijalice..

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Proof?
    Nazalost sve dok se ne pokazu rezultati testiranja od barem 5 labosa, sve je rekla-kazala.

    Bas evo citam i ovome se prica samo u Hrvatskoj, hmmm.
    Nesto me dovodi na onu pricu prije par godina da papagaji izazivaju astmu ako spavas u prostoriji sa njima.

    Naravno niti imam znanje, ni opremu da opovrgnem ove tvrdnje, ali imho kome ne smeta cudno svijetlo od njih, 1-2 po stanu su ok.
     
  6. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Pa jesu li na vijestima bili mobiteli i routeru kako uzrokuju kancerogene celije ? Je li se govorilo da ig trebamo baciti odmah iz kuce/stana? Da li mob i rou treba staviti u 3 kese i ljepilom pokupiti dijelove kada puknu/eksplodiraju i sl. Da li ima na netu priblizno tekstova koji govore o opasnosti mob i routera zajedna protiv tekstova o sted. sijalicama(i testova koji pokazuju stetnost(nije samo prica vec i nalazi se radili)) ??

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  7. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Svasta zraci,ali ne zraci istom jacinom,uostalom,ne bi pravili tekstove i testove i pustali po vijestima da nema bar 1% istine u tome..

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    "The HPA is keen to point out that energy-saving light bulbs will not cause skin cancer. Sitting very close to a light bulb that emits more than the recommended amount of UV light has similar effects to going outside on a sunny day – so some caution is recommended. But there’s no need to panic and replace energy-saving light bulbs with energy-guzzling incandescent ones."
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    viewtopic.php?f=6&t=29695

    Imate tu fin članak o sijalicama, a što se mene tiče te štedne mi nikad nisu ležale nit sam kad smatrao da nešto bitno i uštede, tako da daleko im kuća od moje :)
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma zracile ili ne ja ih ne stavljao u soobe. Eventualno hodnik/kuhinja/banja. Ali sta umjesto njih..
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    LED rasvjeta je buducnost. U svakom slucaju nece ti rijesiti problem sa elektricnom insalacijom, koji po svoj prilici imas.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Moze biti da oko struje nije sve naj ali problem genralno nije primjetan. Sve fercera ok.

    No i dalje ne znam koji tip LED sistem ganjati. Doduse moram i radnje koje se bave oko rasvjete obici da vidim sta oni vele.
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kod mene su starci nedavno mijenjali lustere i plafonjere po cijeloj kuci, ovaj elektricar za to pregaranje kaze, nikad nista jace od 60W u uređaje sa više komada naročito ako su plastična grla i vidi vraga, od tada par mjeseci prošlo ni jedna nije riknula.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Mijenjao sam ja grla bilo plasticna ili keramicka ali sijalice jednako pregaraju. Naravno nije to na dnevnoj bazi ali dosadi covjeku koliko je ucestalo. Luster mozda jeste problem i ako koristi one male jacine 60W ali recimo kako moze biti kriva instalacija kada se metalni kontakt-navoj na sijalici jednostavno odlijepi ? Spajao sam recimo reflektore sa halogenkama po dva reflektora od po 500W i nisu pregarale niti je bilo problema i ako istina nisam koristio takvo osvjetljenje na duze staze. Takodjer mi sijalice nikada ne trepere i slicno da mi struja varira pa da kazem nesto nije ok.
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Imam oko 15 rasvjetnih tijela od cega su 2 obicna i 1 halogen, sve su (bijela) stedna. Na poslu su neonke, tako da sam se naviko na "bijelu" rasvjetu. Ista ili slicna rasvjeta je prilicno-svuda oko nas ; u radnjama, trznim centrima i sl...

    Da sijalica tako pukne je rijetkost i mislim da ce prije biti do same sijalice zbog loseg stakla koje puca usljed zagrijavanja, nego li do same instalacije. Moj drug je postavio neki uredjaj koji "rjesava" neke probleme tipa ; udar groma, probijanje na cesmi ili elektricnom sporetu i sl...ne znam kako se zove...

    Taj uredjaj ide kod sata i osiguraca, pa svejedno ga ne mozes sam postaviti bez nekog strucnog i nekog iz Elektro distribucije. Mozes se raspitati, pa predlazem onu radnju na istocnoj strani stadiona i gledaj da radi ona niska, "cupava" zena (plave kose) :) ... e drug, ona razvaljuje :wink: ...pitaj nju za taj uredjaj, sta radi i isplati li se...savjet-generalno...

    Ja sam imo slican problem u hodniku i elektricar je napravio slijedece ;
    - tri zice (+, - i uzemljenje) je ispitao i imao sam na glavnoj napojnoj zici "probijanje" napona, mada je sijalica na prekidacu ugasena (uzeo onaj sarafciger sto svjetli i bilo malo-malo svjetla u njemu).
    - potom je sve iskljucio i nesto dirao na razvodnoj kutiji od tog voda i nije vise bilo tog "probijanja"...kaze, nediraj nista :D (dobro, necu ! mislim ja :) )
    - od tada sve radi super i provjerio je da nema tog probijanja na bojleru, sporetu itd...
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Hmm.. moze biti da je i kod mene tako. Sto se tice radnji, koliko znam ima ta kod stadiona, ona ispod pošte 6 i gore kod Aira kafica pa cu vidjeti sta oni vele za neko alternativno osvjetljenje.
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Bas smo kolega (s posla) i ja o slicnim temama ragovarali...da ne pricam cjelu pricu, zakljucak je bio lokalna trafo stanica...

    Ima drug zime sada pa ljudi ukljuce svakakve grijalice / klime, mozes zamisliti koliko je to opterecenja...

    Jos je pitanje koliko to ovi iz elektra odrzavaju. Cuo si nedavnu aferu sa elektro-distribuciom, od 2009 nisu nista novo napravili...al to je politika, da se ne sirim u prici slabo ulazu u mrezu, dok se potrosnja povecava...
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    U pravu je Dog to mora da je nešto do instalacija ili samog lustera. Ja sam prošle godine uzeo nekakav ima 4 sijalice od po 60W i radi bez problema nijedna nije crknula. Desi se godišnje da u čitavoj kući ode možda max 2 sijalice još su ovi jeftinjaci od pola marke.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne ogradjujem se ja da su instalacije lose. Moze biti ali ne samo da luster zeza vec i u banji, hodniku, kuhinji pa i u drugoj sobi gdje je jedan drugi luster sa jednom velikom sijalicom i jedna lampa sa takodjer velikim grlom. Uzimao sam prije Philipsove a u zadnje vrijeme neke random. Nije to sada strasno i da uzimam svake hefte sijalicu ali nije ni da je kao kod tebe, da izgore godisnje samo 2.
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    I to te 2 uglavnom na jednom mjestu samo valjda je grlo loše ili šta već.