Otkljucavanje regulacije napona na msi g31-m3f

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by creasy, Jun 27, 2009.

  1. creasy

    creasy Guest

    Eh...ovako kada udjem u bios, samo pise koliki je napon i ta opcija je zatamljena, a sve ostale se mogu mjenjati, zna li neko kako da otkljucam regulaciju napona. Trenutno mi je E5200 na 3.2ghz, ali za vise taktove stvarno premalo je 1.16V. Napojna jedinica Fortron ATX-400PNF (400W), hladjenje AC freezer extreme. Da li je moguce podici napon bez VID ili BSEL moda na procesoru. Temp. u loadu su 64 stepena, u idle 52 stepena, ovo se odnosi na temperature jezgri, a ne na povrsinsku temperaturu procesora koja je u idle rezimu 42 stepena a u loadu 54 stepena. Najgore solucija je zamjena MBO, ali ne znam ni koliko se to isplati raditi zbog klokanja, bolje je onda promjeniti i cpu.
     
  2. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Upravo tako, ne isplati ti se to raditi radi nekih 400mhz na procu. Radije, ako ti nije mrsko, uradi BSEL mod, i to je to.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Mislim da ne mozes promijeniti napon. Mozes probati poslati MSI podrsci mail i traziti neki BIOS kroz koji bi to bilo moguce.
     
  4. creasy

    creasy Guest

    Ma ostavicu ga ovako dok ne promijen MBO i CPU, ne bih se za***avao sa BSEL modom, za takt ili sa VID modom za napon, i da sve pinove dobro spojim.....velika je sansa da nece raditi, ionako se i sad grije ko lud.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Grije se ko lud pod extreme freezerom :roll: kod mene po obicnim freezerom E7200 na 4ghz se jedva ugrije na 3,85ghz hladan ko led. Tu nesto nije u redu.
     
  6. Konjislav

    Konjislav Komšija

    I ja isto razmisljam, freezer extreme je pofino bolji od samog freezera, a i 3,2 ghz nije neki klok. Recimo kod mene je 3.36ghz obicni freezer 50-tak kad su one najvece vrucine, evo sad 35 u idlu.
     
  7. creasy

    creasy Guest

    A do cega je sta mislite? Ovakve temperature su mi bile cim sam ga postavio, samo su nize za oko 3 stepena nego kad je bio fabricki cooler.
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Skini procesor i skini hladnjak i nasloni ih kao da su montirani na plocu i pogledaj kroz njih prema svijetlosti,moguce je da su i hladnjak i procesor neravni (konkavni,konveksni) i da ne nalezu jedan na drugog u potpunosti.Ako to bude u pitanju onda proc i hladnjak lagano izbrusis brusnim papirom na ravnoj povrsini dok ih ne poravnas,najbolje na staklenom stolu.

    Ako sve bude Ok kod provjere neravnina onda si mozda samo prekrkao sa pastom.
     
  9. creasy

    creasy Guest

    A sta ako nije ni do paste, ni do povrsine coolera? Do cega je onda???