Overclocking???

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Hells, Jan 24, 2004.

  1. Hells

    Hells Aktivista

    Mozel mi neko objasniti kako overclockirati neki procesor?, i jos me interesuje mozel se celeron clockirati?
    Hvala.
     
  2. strawa

    strawa Aktivista

    i celeron se moze clockati :)
    Najlaksi nacin je da to uradis u biosu, ako podrzava- (pretpostavljam da znas da se u bios ulazi prilikom boot-anja compa sa 'del' ili 'f2' ili nekom drugom tipkom)
    Obicno moras otvoriti advanced menu u biosu, potrazi opciju 'fsb' i probaj mjenjat vrijednosti (npr. osnovna vrijednost ti je 100 mhz, probaj podici tu vrijednost za par mhz npr 105, pa onda spasi promjene i resetuj racunar). Tako uradi par puta dok ti se ne resetuje ili dok ne zaglavi comp :) u tom slucaju nadji na ploci jumper koji resetuje cmos da bi mogao ponovo pokrenuti comp (prvo saznaj gdje ti je taj jumper na ploci- obicno pise u prirucniku), onda fsb podesi na zadnju vrijednost koja je radila bez resetovanja ili zaglavljivanja i to je to.
    Naravno, obavezno podigni napon jezgre procesora u biosu ili na ploci pomocu jumpera (ako postoji ta mogucnost) nemoje previse podizat napon (do +0,2 V)
    Uglavnom rizik da nesto podje naopako uvijek postoji (mada je to rijetkost), tako da to sve radis na vlastitu odgovornost.
    Ja sam npr. clocko bartona 2500+ koji radi na 1.83 ghz na 2,3 ghz bez podizanja napona jezgre i sve je ok.
    I vodi računa o temperaturi cpu-a (obicno ne treba ici preko 60-65 stepeni c)
     
  3. Hells

    Hells Aktivista

    Gdje mogu viditi temp. procesora osim u BIOS-u?
     
  4. strawa

    strawa Aktivista

    skini Speedfan program ili neki slican, a mozes vidjeti i u Sisoft Sandra programu
     
  5. Xan

    Xan Aktivista

    dobar je program za to i Motherboard Monitor