P: Racunar

Discussion in 'Računari i komponente' started by OvoOno, Oct 8, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. OvoOno

    OvoOno Novi član

    Procesor: AMD Phenom II X4 B55 Procesor 3.2GHz
    Maticna: MB Asus M4A77T AM3/DD3/USB 3.0
    HDD: 250GB WD SATA-300 16MB WD2500AAKS
    Ram: DDR 3 2x2GB 1600MHz Kingston HyperX Blue
    Kuciste: Codegen 6203-CA 450W
    DVD-ROM R/RW
    Graficka: Gigabyte nVidia GT-240 GV-N240D5-512I PCI-E 512MB DDR5 HDMI

    Kompjuter je kupljen 23.10.2010.

    Cijena: 420KM.

    Lokacija: Sarajevo.

    Ukoliko ste zainteresovani za kupnju molim vas da me kontaktirate na telefon: 066-064-750.
     
  2. OvoOno

    OvoOno Novi član

    Moze i procjena na ovo ako kome nije mrsko :)
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    CPU - 100KM
    Maticna - 80KM
    Graficka - 80KM
    RAM - 50KM
    HDD- 30KM
    Kuciste - 30KM
    DVD- 20KM
     
  4. OvoOno

    OvoOno Novi član

    Ma lol...
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Potpisujem,ne znam sta si ti ocekivao :roll: 650km je malo vise previse za tu konfu..
     
  6. OvoOno

    OvoOno Novi član

    Pa ovo je placeno 920KM 23.10.2010, sto znaci da je jos uvijek i pod garancijom... 390KM je fakat smijesno...
     
  7. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Sa garancijom i nekako moze ici do 450km max jer se bolje komponente mogu naci do 650km i to puno bolje :wink:
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Taj Phenom II X2 555 (koji je otkljucan u X4) kosta nov 189KM (u Imtec-u)

    Ta Asus M4A77T maticna nova kosta 149KM (Imtec)

    RAM je nov 60KM (u svakoj IT radnji)

    GT 440 1GB DDR5 grafika je nova 160KM (npr u Imtec-u), slicnih su performansi,cak je GT 440 i mali brza i ima vise memorije (tvoja je starija DX10 generacija sa 512MB memorije)

    To koliko si ti platio nema nikakve veza sa koliko danas vrijede te komponente..

    Za 650KM koliko ti trazis sastavi se nova i bolja konfa..
     
  9. OvoOno

    OvoOno Novi član

    Cijene jesu dosta jeftinije trenutno, ali za 650KM bolji nov komp se ne moze uzeti. Uglavnom, nova cijena 550KM.
     
  10. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Sretno u prodaji ,ali mislim da ce morati jos spustiti cijenu :wink:
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Za maticnu i cpu moze dobit vise. King sto navodi da je nov cpu 190KM ne znaci da ce ga uspjet otkljucat kao sto je on uspio. A i komponente su stare godinu dana, tako da nece spast cijena cpu za pola jer je polovan i to jos da je i otkljucan. CPU ovakav otkljucan u kombinaciji sa ovom maticnom vrijedi barem 250KM, ako ne i vise, jer je novo 340 sa ? za otkljucavanje. Ovo ostalo tu je negdje procjena, mozda i za grafu moze dobit vise, oko 100KM.
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kakve ima veze sto je on navodno otkljucao CPU?

    Taj procesor je i dalje X2 i kao takav ce ga svaki kupac cijeniti..

    Za ovu maticnu je 80KM plafon..

    Ova konfa nije jeftinija 50% danas samo zbog toga sto je polovna vec zbog toga sto je 30% skuplje placena nego sto bi danas bila i 20% zbog toga sto je polovna..

    A za grafu je 80KM sasvim OK (ima 96SP i 128bit memorijsku sabirnicu - nesto slicno 8800GS samo sto GS ima 192 bit m.s. i 384MB emorije)..
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Cuj kakve veze ima sto je otkljucan, zato sto je to sad dosta bolji cpu kao sto je i logicno. Plafon za plocu je 80, a nova 150? Plafon za grafu 80, a nova 160? Sto sve smanjujes za 50%, ako kazes da je 20% jer je polovna? Ili ne znas racunat ili ne znas sta pricas. Zasto je 30% skuplje placena kad ja poredim sa cijenama koje si ti naveo kao trenutno najjeftinije, a ne s onim koje je on platio. Iako je grafa 128bit, ona je DDR5 tako da i njeno smanjivanje za 50% ti je nidje veze.
     
  14. OvoOno

    OvoOno Novi član

  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kao sto rekoh to otkljucavanje neznaci svakome nesto,mnogi neznaju ni sta je to,ili nemaju odgovarajucu plocu,neki nece da se zamaraju sa tim itd..

    Tako da je tesko to dodatno otkljucavanje i naplatiti od kupca..

    Pa sta bi to dao za ovu plocu koja je stara dvije generacije chipseta,ma daj bjezi ba..

    I rekao sam da je ova konfa danas 50% jeftinija od one cijene koja je placena za istu u Okt 2010.

    A za grafu,pa ovo je DX10 grafa performansi u rangu sa 8800GTS pa sta hoces vise i naravno da se GT 240 ne proizvodi vise niti je dostupna u IT radnjama..

    Ja sam kao ekvivalent naveo GT 440 koja kosta 160KM,i ima 96 SP a i brza je jer GPU radi na skoro 300MHz vecem taktu..

    Za 100KM uzmes npr HD4850 koja podere GT 240 u svakoj igri..

    EDIT: NOVA GT 240 512MB DDR5 kosta 129KM u UniExpertu..
     
  16. OvoOno

    OvoOno Novi član

    Kako god, ova cijena je i vise nego fer. Nemojte mi se svadjat samo :D Nije dobro za marketing...
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    @KingT

    Pa barem mi ovdje na hwb-u trebali cijenit i znat razliku kad je otkljucan cpu i kad nije. Ja govorim koliko vrijedi cpu, a ne sta mnogi znaju ili ne znaju (pise se odvojeno). Taj cpu je sad sa 4 jezgre svidjelo se to tebi ili ne, on vrijedi mnogo vise od 80KM. Bas se pitam koliko bi ti svoj cpu procijenio?

    Dvije generacije stara maticna pa sta, opet je nova 150KM jer je ploca solidna i vrijedi 100KM minimum, nije stara 5 godina pa da joj cijenu polovis. Isto pitanje kao za cpu, koliko bi procijeno svoju maticnu?

    Kupis 4850 za 100KM koja je stara 3 godine i koja nema garancije, ne znas ni kad je kupljena ni koliko vozana. I to ako imas srece da je nadjes za 100KM.
    Eto ima nova za 129KM, sad pretpostavljam da njegova vrijedi 60? :smt005
     
  18. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja nigdje nisam procjenio njegov CPU na 80KM vec na 100KM,i to je jos uvijek X2 procesor,isto kao sto radi na 3.2GHz (znaci overclock i unlock su stvar korisnikovih ambicija,mogucnosti i znanja)..

    A grafa je 80KM kao i ploca,svidjelo se to tebi ili ne..

    I ovdje rastezes oglas bezze za nekih eventualnih 40tak KM sto bi mozda neko dao vise cccc.. :smt005
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Drugo je overclock, a drugo je unlock, jer on prodaje sve u kompletu otkljucano na doticnoj ploci. Nije 40ak nego oko 100. Sad ko ga rasteze, ti ili ja, to je upitno. Kako god, ja znam da ga on nece htjet prodat za tih tvojih 390KM ili koliko si vec procijenio konfu, nije budala. Naravno nisam dobio odgovor na koliko bi ti procijenio svoju plocu i cpu jer bi ih zakovao u zvijezde.
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Koliko bih ja procjenio svoj HW je totalno nebitno..

    Prvo treba vidjeti trzisnu vrijednost HW-a pa tek onda pricati..

    Kao npr ova njegova Asus ploca kosta nova 150Km a za 175KM uzmes Gigabyte GA-870A-USB3L plocu koja je AM3+ socket,ima USB3 i SATA-3 (i bolja za OC),znaci mnogo bolju plocu..

    E sada,realno da li ta njegova Asus M4A77T uopste vrijedi 150KM nova ili manje?

    I po tvojoj logici procjeni moju GTX480 1god staru sa jos toliko garancije koja nova kosta 900KM.. :wink:
     
Thread Status:
Not open for further replies.