Pentium 4 800 mhz fsb, Athlon XP 333 mhz fsb ? Šta uzeti

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by kerim80, Aug 22, 2003.

  1. kerim80

    kerim80 Novi član

    Kao što sam u naslovu napisao Pentium je čak došao do 800 mhz fsb, a Athlon na jadnih 333 (ja misilim da su možda i na 400), ipak je razlika očigledna. Problem je sljedeći:

    1. Ne mogu nikako da sebi stavim u pamet kako Athlon postiže nekad veoma bolje razlike od najboljih P4 procesora sa tolikom količinom fsb?

    2. Što se tiče cijene Athlona razika je trostruka (a performanse?)

    3:Koji ja sad da uzmem : Neki P4 procesor 2,4, 2,6, 2,8 3,6 ghz (svi na 800 mhz fsb) ili Athlon (građeni na Barton jezgri) 2,5, 2,6 , 2,7 ... 3,2 +

    4. cijena nije bitna bitne su performanse
     
  2. BeastMaster

    BeastMaster Aktivista

    Kao što sam već jednom negde rekao, nije sve u megahercima pa odatle i bolje performanse u radu kod AMD procesora...
    Predlog:
    Barton 2500+ pa ga malo oc i dobićeš bez veće muke 3200+.
     
  3. Shenron

    Shenron Komšija

    Odakle ti P4 na 3,6GHZ????
    AMD Athloni su presli na 400MHZ FSB sa 3200+.
    Moja prepruka je 2500+.
    A taj 800MHZ FSB i nije bas nesto.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Kao sto BM rece, zbog optimatizacija, instrukcija, arhitekture - dizajna samih procesora, AMD-ovi procesori na manjim frekvencijama mogu se nositi sa konkurentim iz Intel-a koji su na vecim frekvencija.

    U konkretnom slucaju, Intel-u FSB vece frekvencije i nije pomogao, u osnovi im je omogucio predstavljanje modela sa vecim frekvencijama.

    Slozio bih se sa prijedlogom, Barton 2500+ za nekih 180 KM se bez problema moze clockati na frekvenciju 3200+ modela (evo kod mene tako radi).
     
  5. abasi

    abasi Aktivista

    E nisu vam nesta prijedlozi !

    Covjek je lijepo rekao da nije bitna CIJENA nego performanse, a vi mu govorite da uzme AMD 2500+ barton za 180 KM. Sto ne bi uzeo 2700+ barton pa ga oc i vise od 3200+ :D

    ????

    Jesam li upravu ?
     
  6. BeastMaster

    BeastMaster Aktivista

    Nisi.
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    I 800 mhz nije stvarna cifra. Ima neki kurac zove se quad, ne sjecam se sada, nit mi se da traziti.
     
  8. BeastMaster

    BeastMaster Aktivista

    quad pumped
     
  9. Shenron

    Shenron Komšija

    Da to je ustvari 4x200 pa se dobije 800.
    Slicno kao u AMD-a 2x200=400 ili 2x166=333.
     
  10. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Aha...

    Ok ljudi.Haj kad smo već ovdje jer za par dana kupujem Barton 2500 i 512 MB DDR 400 pa da vas nešto pitam:

    1.Može li se bez veće opasnosti taj Barton podići na 2400 Mhz.Tj. da stavri postavim ovako : 12 x 200.

    2.E sad podpitanje za prvo pitanje.Jel opasno dizati Barton preko FSB.Npr .da ga dignem sa 166 na 200 i kako kažu dobiješ novi 3200.A ako ne može na 2400 , može li bez problema na 2200 sa 11x200.

    3.Da li je kod bartona situacija kao kod mg satrog Celerona.pazite:Moj Celeron 1300 Mhz ima sabincu -FSB samo na 100 i zbog toga mi je SDRAM koji je mogao raditi i na 133 primoran da radi na 100 jer mi je u Biosu situacija sljedeća :

    100/100/33 .

    4.Je li ovo gore navedeno : sabirnica procesora/rad Ram memorije / Rad PCI-AGP?

    5.E sad hoće li DDR400 koji radi na brzini od 200 Mhz raditi na toj punoj brzini i sa Bartonom koji ima FSB 166 (333) ili će radit samo na brzini od 166?Možete li mi to malo objasniti?

    6.Ako clockujem Barton preko množitelj , npr. 13 x 166 = 2158 Mhz , to po nekom pravilu ne bi trebalo smetati ni PCI-u ni AGP-u.Jer moj Celeron kad klokujem ne dozvoljava grafičkoj da ode na Stand by mode i grafička se ludo ponaša zato to ga mogu dići samo sa FSB a to bi izlgledalo 116/116/38 i evo ga ovaj 38 je sigurno vezan za AGP i PCI tako da ga remeti.

    7.E sad hoće li to i kod Bartona praviti probleme i ako ga dignem preko množitelja samo ili ako ga dignem preko FSB npr na 200?

    8.Da pojednosatvimo: Da li clockovanje Bartona ima ikakve veze sa ostatkom računara ili ostalim komponentama računara kao što su : grafička , ram...da li će u bilo kom smislu škoditi tim komponetama ili je to samo tsavr procesora?

    Hvala...i molim vas ako možete da mi odgovorite po rednim pitanjima.Ako može ponavljam...pozdrav...
     
  11. BeastMaster

    BeastMaster Aktivista

    Primerak koji sam ja probao 2500+ je na 1.85v bez problema radio na 2.4GHz (default je 1.65v).

    Slobodno ga možeš overiti preko FSB-a, ako ti to ploča dozvoli (zbog PCI magistrale). E sad, na 2400MHz ne piše 3200+ već na 2200MHz :) i tu bi trebao bez većih problema da radi .

    To ti već zavisi od ploče i šta ti ona dozvoljava, ali u principu sve novije ploče menjaju FSB u stepenu od 1 MHz.

    FSB/magistrala memorije/PCI klok.

    Pun kapacitet memorije izvlačiš jedino ako ti memorija i procesor rade sinhrono (na istoj magistrali) inače ako CPU radi na 166MHz a memorija na 200 dobitak teži 0.

    Ako nisi kupio ploču, predlog je da uzmeš neku nf2 ploču (Epox ili Abit) jer je kod njih automatski PCI zaključan na 33 MHz bez obzira na magistralu, a AGP određuješ sam.

    Veći je dobitak u brzini rada procesora podizanjem magistrale nego množioca, ili ti procesor koji radi na 2.2GHz na 200Mhz FSB-u je brži u odnosu na procesor koji takođe radi na 2.2Ghz ali na 166MHz FSB-a.


    Sa memorijom je u direktnoj vezi, dok za ostatak hardwera zavisi od ploče.

    Pozdrav
     
  12. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Ej hvala puno...

    E svaka ti čast.Mnogo hvala na pojašnjenju.

    Ok shvatio sam ovo a ti me ispravi ako griješim.

    1.Uz Barton 2500 + kupiti Abit nForce 2 ploču ( naravno koja ima podržava FSB 400 a time i DDR400) , sad ne znam jeli bilo koju Abit nForce 2 ili ima neka posebna.Ali otom potom.

    2.Podići procesor ovako: 11x200= 2200 i time omogućiš Ramu da radi na 200 MHz što i jest njegova brzina , u slučaju DDR400.Jer ako ostae 166 I memorija će raditi na 166 kao DDR333.OK.

    3.prepostavljam nabaviti neki jači cooler, ali ipak i nije neki clock u odnosu na one za koje sam čuo od nekih životinja koji ga podignu i na 2600MHz.

    Ako nisam u pravu...

    Hvala.
     
  13. BeastMaster

    BeastMaster Aktivista

    Re: Ej hvala puno...

    Ili uzmi Abit NF7-S ili, opet malo subjektivan predlog (jer sam svojom pločom prezadovoljan), uzmi Epox 8RDA+.

    Pa skoro da je tako, u principu jeste najbolje da rade i cpu i memorija na 200, ali nije ne moguće da se namesti i da cpu radi na 166 a memorija na 200, ali se time ne dobija ništa, nf2 ploče imaju mogućnost i obrnutog asinhronog rada za razliku od VIA ploča (npr da CPU radi na 200 a memorija na 166...).

    Nabavi obavezno neki jači cooler jer se bartoni greju više od procesora sa thoroughbred jezgrom.

    Pozdrav
     
  14. Esh

    Esh HWB

    samo da potvrdim da kod nForce 2 ploca mozes podesiti cpu to dram ratio tako da ti npr. cpu radi na 200, memorija na 166 i obrnutno, kao sto je vev BM detaljno opisao.
     
  15. abasi

    abasi Aktivista

    Epox 8RDA+ i AMD 2500+ ili 2700+ (barton oba ) + ATI 9500pro i vise..

    Najbolja mi je konfiguracija !!!

    :D :D

    Ostalo po izboru.
    Npr: Maxtor 80 GB, 17 LG ili Samsung, ....
     
  16. Esh

    Esh HWB

    pa da, to je bas onako neki fin best buy
     
  17. abasi

    abasi Aktivista

    Sa kojim se sigurno moze biti miran 1 godinu ! :D

    8)
     
  18. dottler_

    dottler_ Novi član

    nikad ti nemozesh biti miran, jer znash da ti komshija sa sedmog ima Radeon 9900Pro i da igra HL2 na 100fps. ;)
     
  19. Esh

    Esh HWB

    haha, pa dobro nismo svi tako osjetljivi :}

    doduse, kad me neko zgazi pulsom jer ima ping 20, a ja 120.. eh onda sam ljut:D