PiP: Sapphire R9 290 Tri-X

Discussion in 'Računari i komponente' started by Stevie_Ray, Dec 11, 2022.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bice uskoro na prodaju, krajem godine cu dolazit dole.

    [​IMG]
    [​IMG]

    I dalje se moze poigrat s njom, narocito 1080p sa FSR. Na olx sam bubnuo neku cijenu ali radije bih da se ovdje proda. Necu je ni donosit ako nema interesa, zato ako nekog zanima, neka se javi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Trebalo bi da moze, nego jel tebi jasno da ce ti trebat minimum 800W napajanje? To je minimum, realno treba 1000W. Ove kartice trose po 300W.
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Oh u pravu si to mi ne pade na pamet, nisam nikad imao dvije grafike u racunaru :D
    A skoro uzeh ovu Intertech RGB od 600W, rekoh bice makar malo futureproof za neki buduci upgrade :)
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa kupis jednu karticu, crossfire nije nikakva sreca. Nije dzaba napusten. Novije kartice vise i nemaju podrsku.
     
    RaP likes this.
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Posto niko ne procjenjuje, 170KM za hwb.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    160KM ili da je dzaba ne donosim.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. Tyger

    Tyger Aktivista

    Iskreno pre velik je to potrošač s obzirom na performanse.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa i RTX3090 je prevelik (da, pise se "prevelik") potrosac obzirom na performanse. Pa sta?

    R9 290 trosi u gamingu oko 230W. Max sto povuce je 300W.
     
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Jebote, k'o inverter kad grije na -1 :D
     
    dmr and Stevie_Ray like this.
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    3080ti zna povuc i 350W :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    3090 zna povuc 450


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Moze i 3080ti blizu 400W ako joj dopustim :). Najbolja investicija mi je bila napajanje od 1000W jos prije 10-15 godina, svi su govorili sta ce ti toliko :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Reznor likes this.
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja i dalje mislim da je sve preko 500W previse, ako "pametno" odaberes komponente.

    Moj novi GPU trosi oko 200W (220W je max) i CPU overclockan max 100W, u gamingu oko 40-45W.

    Posto je napajanje 750W, PSU fan se i ne upali, pali se tek preko 450W loada.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pricam o high end grafama :) Cpu nije problem posebno sto radi na vrlo niskom naponu 1,13V :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ja sam htio uzeti tu, jer vec imam jos jednu identicnu radi crossfire koju sam kupio malo prije ovog oglasa, ali s obzirom da ko sto kazes crossfire je mrtav standard, a i koristim je na Linuxu, ne bih imao koristi, a i morao bih uzeti i novo napajanje, sracunao sam da mi je neki min 750W da se ne brinem hoce li se preopteretiti, Intertech sa RGB i Gold je oko 200 KM.
    Ali sto se tice consumptiona, procitah da je pod opterecenjem max ~320-350W potrosnja iako je peak 403W, s tim da je average oko 200W, u idle do 100W barem kako meni senzori pokazuju. Kazu da trosi manje nego druge R9 290, isto tako se i manje grije u odnosu na referentne kartice drugih proizvodjaca.
    Meni ne radi jedan fan pa mi ne prikazuje rpm, narucio sam nove fanove, ali i sa tim temperatura u idle je oko 45C, u loadu ide oko 70C max, Frostpunk na max detaljima.
    Za mene koji nisam previse zahtjevan korisnik, ispunjava moje potrebe

    https://www.anandtech.com/show/7601/sapphire-radeon-r9-290-review-our-first-custom-cooled-290/4
     
    Last edited: Dec 20, 2022
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije idle 100W, kakvih crnih 100W. Idle je 20W mozda, ne znam tacno jer mi nije vise u racunaru. 300W moze povuc u Furmarku jedino, u igrama je nesto preko 200W, 230 mozda.
     
  18. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ali sve napojne najefikasnije rade na nekom opterećenju od ~50%

    Dobro, jest u pitanju par procenata, ali headroom nije loš s obzirom i da je sama efikasnost bolja na tih ~ 50%
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ja i kad sam kupovo 1000W napajanje logika je bila bit ce tise ako nista :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije 50% nego sve izuzev jako malog i jako velikog loada.

    Uglavnom previse diskusije oko potrosnje, potrosnja ove kartice i jest razlog zasto je ovako jeftina, da manje trosi bila bi skuplja. Ali svako sa 500W+ napajanjem moze gonit ovu karticu.
     
Thread Status:
Not open for further replies.