Pitanje (Zamjena N96 za iPhone 3G 8 GB)

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Hansel, Jan 28, 2010.

  1. Hansel

    Hansel Komšija

    Zanima me vase misljenje. Vrijedi li mi, odnosno da li bi trebao zamijeniti svoju Nokiu N96 16 GB (sa full opremom) za iPhone 3G 8 GB. To bi bilo bez doplate, dok bi mogao dobiti i iPhone 3G 16 GB za neku manju doplatu.

    Nekako mi je iPhone sminka mobitel, sa velikim i preglednim display-om, pa me zato privlaci. A vidio sam da fakat ima dosta mogucnosti. Doduse ima i Symbian na N96 ali opet mi se ovaj cini nekako prakticnijim.

    Ova N96 mi je poprilicno spora, bez obzira sto sam uradio update software-a na najnoviji. Sa druge strane prednost je veoma dobra kamera rezolucije 5 MB koja pravi solidne fotografije s obzirom da je fotoaparat u pitanju. A i video zapis je zaista ekstra, tecnon framerate-a (ako se moze tako reci).

    Vase misljenje, da li bi trebao mijenjati jer imam priliku?

    Hvala.
     
  2. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    pa ako ti se svidja jer je sminka mobitel onda uzmi :D ja iskreno ne bih , te aplikacije i onako dosade i sve se opet svede na pozive i sms :)
     
  3. Hansel

    Hansel Komšija

    Stoji to manje vise. Ali velik display mi je privilegija jer ja na poslu stalno gledam serije na mobitelu :D Jer ovaj racunar u firmi se svako malo koristi, pa se ja fino zavalim negdje u cosku i gledam da li serije, da li filmove. Iako će većina reći da nije to to, meni jeste. Jer i N96 ima solidan ekran i onaj naslonjač pozadinski pa se moze fino smjestiti bas nekih 30 cm od očiju. Čak mi i čitanje subtitle-ova nije problem, jer imam oko sokolovo.

    Ali ovaj iPhone ima znatno veci display pa bi mi to bilo jos bolje.
     
  4. Sp3x

    Sp3x Aktivista

    radi veceg displaya se svakako isplati ako ces vec gledat stalno nesto, 0.7" razlike u velicini

    sta ti znaci to sa full opremom, to ljudi kod mobitela stalno spominju, pa nije auto, mobitel ko mobitel. slusalice i eventualno autopunjac i kablovi +-
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Veci display je + ali i potrosnja baterije!

    I jadna li je firma u kojoj ti radis,tok drugi rade ti gledas filmove :lol:
     
  6. Hansel

    Hansel Komšija

    Ma u pravu si. Ali eto, nekako mu pridonosi vrijednosti. Kada kažeš ''full oprema'' znači da je sve u full dobrom stanju. :D

    Nego šta bi, nego šta bi.

    Hm..Imas pravo i to za bateriju. Ali nadam se da je i za iPhone lako naci dodatnu bateriju kao i za Nokiu.
     
  7. GV

    GV Komšija

    Mislim da se baterije na iPhonu mijenjaju isključivo u servisu, nije ih moguće prosto zamijeniti kao na ostalim mobitelima.
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kako mislis da promjenis bateriju na iPhoneu? Ne ide to tako lako da se samo poklopac skine i zamjeni baterija. Imas eksternih baterija za iPhone u vidu kucista.
     
  9. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Imaju rjesenja poput ovog ali ne znam koliko je ovo isplativo.

    Na Apple-ovoj stranici za trajanje baterije kod 3G modela navode 7 sati, (10 kod 3GS), i recimo ako traje 5 od tih 7, treba da ti je dovoljno. To je da odgledas Kuma i jos jednu dramicu od 2 sata, a nemas valjda toliko slobodnog vremena pa da vise od toga provedes gledajuci :)

    EDIT: Baha prije.
     
  10. apdejt

    apdejt Overclocker

    Pa moze li se to ukljuciti u struju i gledati kada si vec na poslu ili je to problem.
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    baterija na iPhonu 3G je beton, ja ga punim svaka 3 dana po sat-dva, a mozes ga preko USB spojit na taj racunar i telefon se puni.
     
  12. Hansel

    Hansel Komšija

    Ok je onda.

    Mislio sam na zamjenu baterije u vidu kupovanja nove. Da ne bude neke frke poslije pa da je moram posebno naručivati i plaćati.

    Evo sad sam se čuo sa momkom. Znači, moj mobitel i neka simbolična cijena, dodatnih 70 KM.

    Budući da su ovdje komentari pozitivni, uzet cu to.

    Jedino moram nesto improvizovati na iPhone-u jer nema onaj zgodni naslonjac pozadi kao sto ima N96 sto mi je bas prakticno.

    [​IMG]

    Ali smislit cu vec nesto...:)
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ja ne bi nikad mijenjao N96 za iPhone, a jos pogotovo da doplacujem, ali na tebi je :D
     
  14. Hansel

    Hansel Komšija

    Zamjenim ja (i doplatim naravno) ovu svoju N96 za iPhone jucer. Odem kuci sav sretan i nafuran da malo procaprkam i instaliram sta itd. Nakon nekih 15 minuta aparat se ugasi iako je baterija kao bila napunjena. Upalim bez punjena i opet radi...Radi sada nekih 10 minuta i opet se ugasi. Stavim da dopunim bateriju ali poslije toga opet isto. Zovnem lika da ga pitam zna li on ''slucajno'' sta o tome, na sto mi on kaze da se to zna nekada desiti pa da tada moram ugasiti aparat i ostaviti malo...da ostoji.

    Istog momenta mu kazem da se nadjemo i da vratimo jedan drugom aparate i onu doplatu, na sto on poce malo da nesto lafinja kao vec je odradio to sa nekim drugim.

    Onda mu se na malo ''drugaciji i jasan nacin'' izjasnim na sto ce on eto, kao nazvati tog momka i donijeti mobitel do roka koji sam mu dao, a nije ga puno imao. Ccc...Za novac koji sam dao za ovu N96 fakat se ne bi fino proveo (pogotovo za to sto sam ja jeben :D ). Srecom pa sam prije toga racunao na moguca sranja pa sam neprimjetno obiljezio i mobitel i bateriju (malom parnicom na nevidljivim i specificnim mjestima) tako da znam da je moj.

    U glavnom, sada ponovo veselo i zadovoljno gledam filmove na svojoj novoj i stabilnoj N96 koja je jos pola godine pod garancijom...valjda :D

    I skontao sam jos jednu stvar jer sam sa ovim iPhonom otisao do jednog poznaninka koji radi u mobitel servisu: ''Kod nas nema adekvatnog servisa za iPhone i to je donekle njegov nedostatak u odnosu na Nokiu i dr.
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    ja jos nisam cuo da je neko imao problema sa iPhonom, sto se tice njegovih hardverskih komponenti. Mozda mu je taj lola instalirao nesto krekovano/sugavo pa ga to zeza. Trebao si ti mu reinstalirati firmware pa onda da vidis. al nek si vratio, sto je sigurno - sigurno je.
     
  16. Hansel

    Hansel Komšija

    Stvar je u tome sto sam ja tek tada skontao da ja nemam sutra/prekosutra gdje i kome otici ako bi sta bilo, pa cak i mojom krivicom. Ovako sa Nokiom uvijek imam servis i mogucnost zamjene nekih dijelova i sl.

    Mada cu gledati da prodam ovu Nokiu pa da kupim iPhone od nekoga povjerljivog ili ako uspijem da uzmem nov preko nekoga. Jer fakat mi se svidio jer ga ima moj prijatelj. Ogromna je razlika u svim aspektima...kako po pitanju software-a tako i vizuelno, a velicina display-a pogotovo.
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Pa ako cemo iskreno, jedino se moze pohvaliti velikim displayom + TS. Ostalo nista posebno sto nema tvoja Nokia.