Podesavanje Internet Connection Sharinga - nesto nece

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Nihad, Jun 4, 2006.

  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    Valjda je ovo prava kategorija foruma za ovaj problem.

    Pretplacen sam kod Europroneta na uslugu kablovskog Interneta.
    Modem sam prikljucio na racunar (Windows 2000) preko USB porta i instalisao drivere, tako da se modem prikazao kao mrezni adapter (u Device Manageru se nalazi u Network Adapters kategoriji).
    Naravno instalisam sam RASPPPOE protokol, i vec 15 dana to sve radi kako treba. Nije tu problem.

    Ovaj racunar je u umrezen "crossover" kablom sa drugim racunarom u kuci (Windows NT4). Ja zelim da podesim da i taj racunar ima vezu na Internet preko ovoga glavnog racunara. Eh tu sam zaglavio. Nemere.

    Evo kako su stvari podesene:

    Glavni PC:

    1] Local Area Connection (mrezna karta na kojoj je crossover):
    + Client for Microsoft Networks
    + File and Print Sharing
    - PPP Over Ethernet Protocol
    + TCP/IP (MANUAL: IP 192.168.0.1, SUB 255.255.255.0, DNS prazan)
    Na ovome spoju NIJE ukljucen ICS

    2] Internet Connection (modem koji glumi mreznu kartu):
    + Client for Microsoft Networks
    - File and Print Sharing Protocol
    + PPP Over Ethernet
    + TCP/IP (AUTO: IP AUTO, SUB AUTO, DNS AUTO)
    Na ovome spoju sam UKLJUCIO ICS

    Takodjer postoji "dial-up" spoj prema Europronetu kojeg je napravio RASPPPOE i ja tu nista nisam dirao. Primijetio sam da i on u svojim postavkama ima da se ukljuci ICS na njemu ali nisam siguran da li to trebam raditi, jer onda mi nudi da odaberem za koji adapter da dodijelim ICS.




    Pasivni PC:

    On ima samo jedan spoj, to je preko mrezne karte na glavni PC.

    Kod NT-a je to dosta drugacije, ali uglavnom: NEMA instalisan RASPPPOE, a TCP/IP sam bio prvo postavio na MANUAL (IP 192.168.0.2, SUB 255.255.255.0), pa sam probao i AUTO (znaci da trazi DNS servera koji je ustvari glavni PC jer ima ukljucen ICS server). GATEWAY je u svakom slucaju postavljen na 192.168.0.1.

    Kada probam ucitati neku web stranicu preko IEa ili Opere sa pasivnog racunara, jednostavno se nista ne desi. Ne ucita se ni jedan bajt ali mi ni ne javi nikakvu gresku.

    Obadva ova racunara se regularno vide u Windows Exploreru, medjusobno vide fajlove, nalaze se u istoj radnoj grupi itd.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Stavi na guest kompu DNS 192.168.0.1

    Ima li host (glavni) firewall?
     
  3. Nihad

    Nihad Aktivista

    Rijesio sam u medjuvremenu!

    Ja sam sve ovo postavio prema uputstvu sa Interneta (kojeg je neko ustvari kopirao sa Microsoftovog sajta). Izgleda da to uputstvo odgovara za americka ISPove kod kojih si spojen cim upalis racunar, tj. nema ovih fiktivnih dial-up veza kao na telefonskom modemu.

    Zbog toga sam ja bio ukljucio ICS na spoju "Internet Connection", to je onaj spoj racunar-modem.

    Sta sam uradio, iskljucio sam ICS tu i ukljucio ga direktno na dial-up spoju kojeg je napravio RASPPPOE.
    Evo sad radi ko pista. Da vidis kako Opera 5.12 leti na masini od 200MHz.

    Dok sam ovo radio namjerno sam ugasio firewall (ZoneAlarm Pro 4.0), a sada cu probati i sa firewallom da vidim moze li, ali mislim da ce to biti laksi dio price.
     
  4. Benq

    Benq Komšija

    Hej hajd meni pomozi ako mozes ,ja sam namjestio mrezu preko cross kabla i racunari se vide preko explorera normalno, al ne ide mi podesavanje cable modema preko usb-a, mozes li mi objasnit kako da instaliram taj RASPPPOE i kako se to konfigurise? Jer radim isto sto i ti znaci na glavnom racunaru je modem na usb i cross kabal prema drugom kompu, sve sto mi treba je instalacija interneta preko USB-a i sherovanje internet konekcije prema drugom kompu.
     
  5. Nihad

    Nihad Aktivista

    Imas li instalacijski CD od modema? Je li ti Motorolin modem?

    Instalacija je malo specificna.
    Modem NE SMIJE biti prikljucen na racunar prije nego sto instalises drivere. Ako si vec instalisao modem, onda ukloni modem iz device managera, pokreni instalacijski program sa CDa i odaberi Uninsteller halat. On ce onda u potpunosti ukloniti modem.

    Onda ugasis racunar i otkopcas modem sa njega i ugasis modem. Upalis racunar i pokrenes instalationi program sa CDa. Odaberes instalaciju drivera i onda ce te program voditi dalje kroz postupak. Negdje u toku instalacije program ce ti reci da upalis i PRIKLJUCIS modem na racunar. Prati uglavnom sve sta ti govori.

    Kad se instalacija zavrsi resetujes masinu i onda bi se trebao modem pojaviti u device manageru u kategoriji mreznih adaptera.

    P.S.: Meni se desilo da mi na kraju instalacije instaler nije uspio obaviti komunikaciju sa modemom, ali ja sam to ignorisao. Ignorisi i ti ako bude jer vjerovatno je stvar u tome sto je on odmah pokusao testirati modem a OS jos nije bio resetovan.

    Nakon resetovanja trebao bi dobiti jos jedan mrezni prikljucak. Ako vec imas Local Area Connection za krosover, onda bi se trebao pojaviti Local Area Connection 2 ili 3 itd. Pogledaj u njegovim postavkama da li je kao adapter naveden modem. Ako jeste, ovaj dio je dobro prosao.

    Ostatak uputstva za softversko podesavanje varira od OSa do OSa, i zavisi djelimicno od ISPa.

    Dalje se snadji sam na http://www.europronet.ba/info/uputstva/

    Pri dnu stranice imas uputstva za kablovski internet.

    Kad to sve sredis i Internet ti proradi na glavnom racunaru, javi se da sredimo ICS.
     
  6. Benq

    Benq Komšija

    U redu sad cu to sve odradit step by step pa ako negdje zapne bio bih ti zahvalan na pomoci ;)
     
  7. Nihad

    Nihad Aktivista

    Samo me nemoj tjerat da opet ovoliko pisem :roll:

    Eto imas moja uputstva za modem, imas uputstva sa Europroneta za podesavanja protokola, imas moje zabiljeske kako sam podesio ICS, vala imas sve.

    Ako ti na kraju price ne proradi, onda napravi izvjestaj slican mom pa cemo vidjet.

    Navedi koji su OSovi u pitanju.
     
  8. Benq

    Benq Komšija

    Oba su XP-a, a ovo cu sutra u toku dana spava mi se sad nemogu.
     
  9. Benq

    Benq Komšija

    Eh ovako da aktiviram staru temu :), znaci umrezio sam kompove ovim redoslijedom: kablovski modem-switch i kabal iz switcha u glavni racunar i internet konekcija normalno radi preko mrezne karte, eh sad sam stavio jos jedan kabal iz switcha da ide u drugi komp. I naravno kad sam konektovao glavni racunar onaj drugi nema sanse jer izbacuje poruku da je konekcija vec uspostavljena, znaci konekcija moze samo na jednom ili samo na drugom racunaru nikako na oba istovremeno. Eh sad mene zanima kako da podesim da konekciju imam na oba racunara istovremeno, racunari su umrezeni i vide se bez problema. Znaci ako moze samo pomoc kako da napravim taj ICS ili sta vec pa da imam konekciju na oba racunara?
     
  10. Chem

    Chem Komšija

    kupi wireles ili neki mini router od 100-tinjak maraka i rijesio si problem nema sanse da ne uspije :mrgreen:
    koliko sam ja upucen a moze biti da grijesim,pito sam par momaka i rekli su da to ide tesko s kablovskim netom,vele mi da je ADSL da to ide u sekundi :?
     
  11. Nihad

    Nihad Aktivista

    Nisam ni ja to prakticno radio, ali po onome sta znam (i sta su mi mnogi rekli) da bi obadva racunara bili regularno u mrezi, a takodjer NEZAVISNO i ISTOVREMENO pristupali internetu, umjesto "switcha" moras imati "router".
     
  12. Chem

    Chem Komšija

    razlog je jednostavan ti imas izlaz na samo jedan acc tj IP u tom momentu kad imas ruter on ti je izlaz na net a ostale kacis na router znaci zbavi 100 -ju i zavrsi poso :mrgreen:
     
  13. Benq

    Benq Komšija

    Zvao sam europronet i kazu da je moguce ostvariti konekciju preko switcha na oba racunara al tako da primarni racunar mora biti stalno upaljen dok god se koristi konekcija na drugom racunaru u mrezi. A ako hocu neovisno konektovanje ONDA mi treba router. Pa moze li ko objasnit kako to da napravim znaci da se drugi racunar ukljuci na net preko prvog racunara koji je vec ostvario konekciju. Pokusao sam sa ICS da napravim u postavkama konekcije medjutim izbaci mi poruku da ima neki kao konflikt sa IP adresom 192.168.0.1 a tu IP ja nisam dodijelio ni jednom racunaru... Zna li neko sta moze bit?
     
  14. Nihad

    Nihad Aktivista

    Pa ako hoces ICS, onda ne mozes tako spojiti mrezu.

    Ako su ti sam dva racunara u citavoj prici, onda makni switch odatle. Ne treba.

    Spoji ta dva racunara izvrnutim kablom, a u glavni racunar ubodi modem preko USBa, ili ubaci jos jednu mreznu pa prikaci na nju. Onda prvo fino podesi internet na glavnom i uvjeri se da sve radi.

    Tek tada pristupi podesavanju ICSa. To uradis tako sto odes u "properties" internet konekcije koji su napravio (npr. "bneqova konekcija na europronet" ako si je tako nazvao) i tamo negdje u onim tabovima imas "enable internet connection sharing". Upozoriti ce te sta moras osigurati da bi to radilo. Ako sve odradis po tome, to bi trebalo biti to.
     
  15. Benq

    Benq Komšija

    E hvala pokusat cu tako pa javim ;)
     
  16. Benq

    Benq Komšija

    Eh ovako pokusao sam sve, povezao sam racunar sa drugim racunarom mreznim kablom i umrezio ih vide se u mrezi sve odlicno sheruje. Konekciju sam stavio da mi ide preko USB-a kao sto si mi i predlozio i to radi. Eh problem je slijedeci; sherovanje konekcije mi ne ide nikako... prvo sam uradio ICS na mreznoj kartici u racunaru i konekcija nece na drugom kompu..pa sam onda ICS stavio na modem koji glumi mreznu karticu i to nije pomoglo..i onda sam stavio ICS na samu konekciju i ni to nece. Svaki put kad napravim ICS na drugom racunaru se pojavi nova konekcija Gateway u Network Connections i pokaze mi se dole u trayu kod sata kao da je konektovan al ne mogu da otvorim ni jedne stranice znaci desava mi se isto kao kod tebe konekciju imam sad i na sekundarnom racunaru al sta god krenem otvorit u IE-u ne moze kao da i nije konektovan..

    Znas li mozda sta bih trebao uradit da i to proradi?

    Glavni racunar:
    IP: 192.168.0.3
    Subnet mask: 255.255.255.0
    Default Getaway: tu nisam nista stavio

    Drugi racunar:
    IP: 192.168.0.4
    Subnet mask: 255.255.255.0
    Default Getaway: nista nisam upisao..

    Problem je sto kad krenem na ICS on mi jednostavno stavi sve moje postavke IP adrese na automatski ponovo..al se racunari vide u mrezi.

    Dakle samo mi treba pomoc sta da uradim pa da i sa tim drugim racunarom mogu da surfam, ICS ukljucim, na drugom racunaru se pojavi konekcija za net aktivna kod sata ali apsolutno nista ne mogu otvorit. Molim pomoc hica mi je :)
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Stavi na drugom geataway 192.168.0.3
     
  18. Benq

    Benq Komšija

    Pokusao sam to ali isto se desava konekcija radi bez problema a ne mogu ni jednu stranu otvorit...
     
  19. Nihad

    Nihad Aktivista

    Ne valja ti to.

    Nisi uradio kako sam ti rekao. Rekao sam da ICS ukljucis na KONEKCIJI koju si napravio, a ne na mreznoj karti, modemu ili necem trecem! Mozda si sada pobrkao komplet mrezu. Nadaj se da nisi.

    Preporucujem ti da ovo odstampas.

    Za glavni racunar:

    Sada idi provjeri sve te uredjaje i konekcije i na svima iskljuci ICS.
    Resetuj racunar.
    Ukljuci ICS na konekciji za internet. Ako hoces oznaci i onu opciju "enable on demand dialing".
    Resetuj racunar.
    Provjeri da li mu je IP adresa na mreznoj karti (local area connection) 192.168.0.1. Ako nije postavi je. Subnet je 255.255.255.0, gateway je prazan, isto tako i DNS.
    Iskljuci PPPoE na mreznoj karti.

    Idi na spoj za modem (NE na internet konekciju nego na spoj racunar-modem) i tamo iskljuci File and print sharing. PPPoE mora biti ukljucen. U postavkama TCPa mora biti sve auto.

    Idi u postavke internet konekcije. Iskljuci File And Print Sharing. Postavke TCPa trebaju biti na auto.


    Sporedni racunar:

    Idi u postavke mrezne karte (to ti je vjerovatno i jedina "konekcija" koja tu postoji). File And print sharing ukljuceno, PPPoE ne treba (ako ga slucajno imas, a ne bi trebao, iskljuci).
    U postavkama TCPa ide sljedece:

    IP: auto
    Subnet: auto
    Gateway: 192.168.0.1


    Po uputstvima stvar bi trebala raditi ako i ovome racunaru zadas rucne IP adrese i to, ali ni kod mene nije tako htjelo. Morao sam sekundarnom racunaru postaviti na auto. Gateway naravno mora biti "rucan".

    Zbog toga mi OS na sekundarnom racunaru javi gresku ako ga upalim a primarni nije upaljen, jer onda niko ovome nema da dodijeli IP adresu. Sreca pa je to samo pozadinska greska koja se ne javi na ekranu nego samo zabiljezi u event log. Ako kasnije upalim i primarni, sve radi OK, tako da me bas zaboli neka stvar za to.

    EDIT: Na kraju UGASI obadva racunara. Onda upali primarni, pa kada se skroz upali, upali i sekundarni.
     
  20. Benq

    Benq Komšija

    [​IMG]

    Eto to je taj sporedni racunar al i dalje ne mogu da otvorim ni jednu web stranicu.

    Host racunar:
    IP: 192.168.0.1
    Subnet: 255.255.255.0

    Guest racunar:
    IP: 192.168.0.2
    Subnet:255.255.255.0
    Gateway: 192.168.0.1

    I dobio sam konekciju kao na slici gore ta u sredini... medjutim jos uvijek nemam pristup netu iako ima konekcija..?