Podesavanje wireless routera preko Telemacha

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by emirr, Jan 27, 2011.

  1. emirr

    emirr Aktivista

    Pozz imam par pitanja posto sam laik sto se tice wirelessa dobio sam ruter kao na slici dole i sad zelim da na net idem preko njega trenutno sam na telemach-u i na net idem preko njihovog motorolinog modema usb kablom...ako moze malo detaljnije kako podesiti da sve fercera :) imam instaliran driver za wireless na laptopu a sistem je win 7 pro.
    [​IMG]

    hvala unaprijed
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Prvi put!! Kako?

    prvi put moras polako i njezno..

    Ukljucis wireless na modemu i stavis SSID zastitu
     
  3. emirr

    emirr Aktivista

    Re: Prvi put!! Kako?

    Ukljucio njezno priznajem srklet me uhvatio :D
    ovo dobijem i kliknem connect trazi mi security key
    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us
     
  4. emirr

    emirr Aktivista

    Re: Prvi put!! Kako?

    Evo usao u postavke rutera i kako sad podesiti ruter
    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Re: Prvi put!! Kako?

    Kad sam vidio naslov u krajnju ruku sam pomislio da se radi o sexu.

    Valjda ako ti trazi security key, onda si kad si ukljucivao wireless mrezu,
    podesio i taj key u postavkama negdje. Te postavke routera mi izgledaju
    pravo smijesno, kakvo je to cudo od routera.
     
  6. emirr

    emirr Aktivista

    Re: Prvi put!! Kako?

    corego CG-WLBARGO Wireless Broadband Router...sad ne trazi key uredno uđem u postavke rutera ali ne znam konfigurisati... :(
     
  7. emirr

    emirr Aktivista

  8. pac

    pac Komšija

    Jesil zvao telemach da prijavis mac adresu rutera?
     
  9. emirr

    emirr Aktivista

    Nisam moram ih zvati?
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ili mozes pokusati u opcijama routera naci emulaciju MAC adrese, pa unijeti adresu sa modema. Morati ces i rucno unijeti adrese u WAN postavke, osim ako nisu sta mijenjali kako sam ja promjenio ISP-a.
     
  11. emirr

    emirr Aktivista

    Pokusao sam i to i ne moze...ostaje mi njih zvati a dok mi dragana objasni ne gine mi 5 km kredita :D
     
  12. vnm_

    vnm_ Komšija

    ja sam danas zavrsio kod rodice sve prema uputama u ovoj temi:

    viewtopic.php?f=29&t=25574

    mac adresu nisam morao klonirati, samo dynamic dns i promjena adrese routera u neku 77.77.2xx.xx
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  13. hajros

    hajros Novi član

    samo da vas pohvalim i meni je ovo pomoglo :D
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  14. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Vidim da je nekima pomogao moj post ali evo da se ispravim i popravim malo bolje postavke.
    Nije bitno da se ruter postavi tj njegova LAN adresa na isti subnet kao i modem.
    Evo mojih postavki:
    Dakle,ostavi ruter kako i je na lan ip 192.168.1.1 tj na subnetu 255.255.255.0.
    Stavi ruter na dynamic IP i trebao bi sam da povuce od modema postavke.Ako to ne uradi rucno kucaj u WAN postavke rutera IP adresu,subnet,ali subnet tvoje ip adrese a mislim da ti ona pocinje sa 77.77 a to je dakle na 255.255.252.0 subnetu.Ukucaj rucno i DNS-ove telemacha.dakle 77.78.192.10 i 77.78.192.20.
    Default GW ne znam koji ti je to mozes saznati ako kucas u command prompt.
    Uglavnom,kompjuteri koji se kace na wireless moraju imati IP koji je na istom gateway-u kao i ruter,dakle 192.168.1.xxx(255.255.255.0) a moja preporuka je da rucno nastimas adrese na kompu koji se kaci bezicno ali i onaj zicno jer i on ide preko rutera.
    Evo i slike:
    [​IMG]
    Nemoj da te zbune ovi moji DNS-ovi.Ja koristim open dns a ti ukucaj one koje sam ti dao.
    I jos da napomenem,kada i ako budes rucno dodijelio racunarima IP adrese,njihov def.gateway ce biti lan IP rutera,dakle 192.168.1.1
     
  15. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Evo fino ovako sam napravio pa da ti je bolje da shvatis:
    [​IMG]
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Jebote, trebaš bit nikola tesla da našteliš taj telemach. Što vam to serviseri ne urade?
     
  17. vnm_

    vnm_ Komšija

    nije ni meni jasno zasto si ga sad zakomplikovao ako moze sa ona dva poteza koje si napisao u prvoj temi... :)
     
  18. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Majke ti drage sta je ovdje komplikovano?Pa jos sam fino slikovito objasnio moze i dijete da skonta :mrgreen:
     
  19. vnm_

    vnm_ Komšija

    moze se skontati, ali moras se sloziti da je komplikovanije nego ono prvo sto si napisao, sto je meni i drugom forumasu pomoglo :)
     
  20. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma samo je bitno da radi:)