podgrijani athlon

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by amkan, Apr 4, 2006.

  1. amkan

    amkan Novi član

    Nisam odavno vrtio prime kod sebe na racunaru pa reko da probam sinoc, kad imam sta vidit. Temperatura proca mi se digla do 61°C.
    Koliko znam kad sam nekad ranije pustao prime max temp. je bila oko 54°C. Kuciste je dobro provjereno i cisto od prasine. Vjerovatno se ona zvaka na box culeru istrosila.
    Mislio sam uzeti artic silver 5 termanlnu pastu da zamjenim onu zvaku, pa moze li mala uputa oko stavljanja paste (vasa iskustva).
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    uzmi arctic ceramique i stavi malo na cpu, razmaši prstom u tankom sloju i operi prst :D
     
  3. GV

    GV Komšija

    I na kuler također, staviš na CPU i malo provrtiš da izbiješ vazduh.
     
  4. drdamir

    drdamir Aktivista

    Prvo doooobro ocisti i CPU i heatsink, zatim razmazi malo paste po heatsinku i to ili gumenom rukavicom ili navuci kakav najlon na prst, pa onda papirnom salvetom obrisi visak, najbolje jednim pokretom. Na CPU na sredinu stavi malo paste, otprilike kao zrno - dva rize, pa sastavi sve skupa, ali ne pomjeraj previse heatsink. Poenta je da on svojim pritiskom pravilno rasporedi pastu. Kad zakacis cooler i sve spojis malo pomjeri sve lijevo-desno, ali samo malo i to je to.
     
  5. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Ne, ni slucajno ne smijes prati prst :lol:
    Mnogi tvrde da su temperaturne razlike izmedju pojedinh pasti ogromne, u sta ja licno sumnjam, Par celzijusa je logicno ali neki tvrde caki po 7-8, za mene je to suplja, to je mozda razlika izmedju termalne i kaladonta :) Ne mogu se sjetit' idle i load temperatura kad sam kod prijatelja sastavljao njegov sistem sa 2600+ i mjenjao pastu. Kod mene stock cooleri ostaju tek toliko dugo da MB po prvi put posta 8)

    Kontam da dugo vremena imas taj sistem pa je lako moguce da moras prst koristit' :)

    Posto svi znamo kako je syss detaljan i pedantan 8) (https://forum.hardwarebase.net/viewtopic.php?t=3652&start=20&postdays=0&postorder=asc&highlight= slobodno ga poslusaj.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Nek namaze onu Termostab prstom, meni svaki put bogdica kane na prst, za teset sekundi oguli kozu sa jagodica.
     
  7. amkan

    amkan Novi član

    hvala na tako iscrpnim odgovorima. sto se tice prsta necu ga prati. Ipak je ta pasta od srebra :D
    Nego sta je najbolje za ciscenje procesora od stare zvake. Alkohol ili aceton - stapic za uho. ili nesto slicno?
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Zavisi jel ti se pasta skorila. Ja uvijek ocistim benzinom za punjenje upaljaca, a poslije toga medicinskim alkoholom , zato sto u bezinu ima masnoce.

    Obje tecnosti se jako brzo osuse. I onda proces kako je drdamir naveo. Ja bih samo popravio malo, da umjesto papirne salvete koristis pamucnu krpicu ili ono krpicu za naocale.
     
  9. Chem

    Chem Komšija

    pa koja je po vama pasta najbolja ako ima uopste razlike
     
  10. jeretik

    jeretik Komšija

    Kad je to tako, pasta je u pitanju, jasta

    Kod mene je isklustvo bilo dosad da otprilike svakih godinu dana moram mijenjat pastu

    Pocistis je alkoholom i stapicom za usi baaaa
     
  11. GV

    GV Komšija

    Obrni ga kratko u veš mašini ili Fairy-em :roll:
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Arctic Silver Ceramique je super pasta i malo kosta. :mrgreen:
     
  13. amkan

    amkan Novi član

    sutra mi dolazi artic silver 5
    pa cemo da vidimo :roll:
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ta je malo i bolja, ali malo je gusca, te se teze nanosi i skida.
    Svakako dobra pasta.
     
  15. postal dude

    postal dude Aktivista

    novinom obrises staru pastu ;)
    samo pazi da ti na procesoru neostane naslikan paravac ili tihic
    neznam odkuda je dosla sva ova prinova?
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nisi cest gost. Ima prinove koliko hoces :mrgreen: :mrgreen:
     
  17. postal dude

    postal dude Aktivista

    sad cemo mi to malo pritegnut ;)
    gologuzi maloljetnici
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    jel to silver stavljaš na bartona?

    ako je onda sam ti dobro preporučio ceramique koji ne provodi struju... pogotovo ako je proc bez ikakve zaštite jezgre - malo se omakne spoji L bridgeve sa bojlerom i odeš u doćan po novi cpu :wink:
     
  19. Chem

    Chem Komšija

    au sto ne rece prije ja sam mjenjao vec jednom al nisam ni gledao dali provodi struju
    :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja sam vukao T-bread B i poslije bartona na Titan silver grease od 2001 i nikad nisam imao problema. Nema to veze ako stavis pastu kako treba. Pa silver paste su se pocele proizvoditi i prodavati malo prije ovih procesora sa IHS-om. Samo staviti pastu kako treba i nema problema.

    Ako iscjedis cijelu tubu na proc, nece ti ni IHS pomoci.

    Inace ove paste koje ne provode struju se najcesce koriste na memoriji na grafama i chipsetima. Tamo je najlakse zamazati kojekakve kontakte, pogotovo na TSOP memoriji.