Polovni dSLR aparati kod nas?

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by azzaro, Jul 14, 2007.

  1. azzaro

    azzaro Aktivista

    Pretpostavljam da profesionalci saltaju izmedju sebe ali eto da vidimo jel ima neka prodavnica polovnih profi aparata (canon olympus itd) ?
    Za entuzijaste sto bi se reklo :D
    thx
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja nisam cuo za takvo nesto, a i ako ima oderace te sa cijenom sigurno (samo pogledaj cijene u oglasima). U svakom slucaju nek ti Canon i Nikon budu na prvom mjestu, jer to nije mala investicija. S druge strane, bolje ti je uzeti neki stariji i dobar objektiv nego obratno, jer objektivi ne zastarjevaju za razliku od samih aparata.
    Ako imas koga u inostranstvu da ti dobaci Nikon D40, to bi bilo fino jer je najjeftiniji SLR na trzistu. Mene je kit paket sa 18-55 objektivom izasao $900 CAD, a za tu lovu tesko da moze bolje. Izbjegavaj Sony/Olympus.
     
  3. azzaro

    azzaro Aktivista

    Tako sam i mislio, jer sam vec jednom kupovao Canon ali u Austriji (GrazCamera)i bili su puno jeftiniji od nasih dilera.
    Konkretno svidio mi se Canon eos400d i nije me briga sto je entrylevel ali sad citam da se kit paket isporucuje uz nesto losiji objektiv (with 18-55 mm lens)
    mada i neznam koliko je to "lose" za prelazak sa kompaktnog aparata.

    Pronadjem malkice bolji objektiv Canon EF-S 17-85 mm 4.0-5.6 IS USM
    i cijena samo objektiva ispada 559 eur, plus tijelo 628 eur.
    Zanimljivo kako li onda zacijene kit objektiv ako je komplet (eos400d+lens) 694 eura.
    Sony ufali svoju alfa seriju ali meni tu nesto nestima...
    Ipak sto kazes Canon, Nikon a donekle i Olympus imaju tradiciju.
    Belaj, treba dobro odvagat u sta ulozit pare.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Canon nema bas sjajne objektive (pogotovo kit paket gdje je 18-55 bukvalno beskoristan kad se uporedi sa fenomenalnim Nikonovim 18-55 II), tako da bi trebao gledati druge proizvodjace. Za tih 559 Eura mogu (mozes) dobiti Nikonov 17-200 VR u US valuti sto je ipak SF objektiv za taj Canonov. U svakom slucaju, za pocetak ako prelazis sa kompaktnog i taj kit ce vrlo dobro raditi svoj posao, ali ne ocekuj previse. Manji sum na fotografijama je zagarantovan doduse. Jos jednom - Olympus ne gledaj osim ako su UltraZoom aparati u pitanju, a to ti ne treba.
    Moj savjet je Nikon D40 kit - jer dobijes ne bas previse losije tijelo od 400D, a dobijes mnoooogo bolji objektiv (koji pojedinacno kupljen ima finu cijenu) i za manje love (ako je suditi po americkim cijenama). A ako hoces malo vise da se protegnes, onda uzmes samo 400D i neki ne-Canonov slabiji objektiv.
     
  5. Shenron

    Shenron Komšija

    EOS350D + taj 18-55 za koji kazes da je los, slike i pri manjem svjetlu ispadnu odlicno. A sa 70-200 pri jako losem svjetlu (koncert) slike imaju shuma, ali jako malo.

    Evo par slika od frenda ESO350D+18-55
    http://www.max-save.org/images/799251IMG_5785.jpg
    http://www.max-save.org/images/143515zalazak.jpg

    a evo jedna sa igranjem LED-icama po noci
    http://www.max-save.org/images/143454lol.jpg
    malo munje, isto 18-55
    http://www.max-save.org/images/932559IMG_5065.jpg
    http://www.max-save.org/images/567126IMG_5074.jpg

    A da ne spominjem koliko objektiva ima za Canon. Pa biras koliko imas para, koliko para toliko muzike, al tako je kod svih DSLR-ova.
    Ovoga, samo sam htio reci da 18-55 nije neupotrebljiv i beskoristan. Daje slike puno bolje od bilo kojeg kompakta.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Naravno da je bolji od kompaktnog, ali daleko je losiji Canonov 18-55 od Nikonovog 18-55 ili 18-70, a oba su isto dio kit paketa.
    I za pocetak ne bi bilo lose da uzmes nekoliko filtera.
     
  7. azzaro

    azzaro Aktivista

    Evo pregledao sam ponudu i ima nesto cudno u vezi Nikona :mrgreen:
    Zapravo imaju haman dvije verzije modela 40, i druga je 40x

    1. Nikon D40 Kit 18-55 inkl. Objektiv AF-S DX 18-55mm................ 499 eur
    a ovaj model ima 6 MPx (3008x2000 Pixel) SD card

    2. Nikon D40x Kit 18-55 Kit, inkl. Objektiv AF-S DX 18-55mm........ 699 eur
    ovaj malo jaci senzor 10,2 MPx (3872x2592 Pixel) SD, SDHC

    Eh ima i kombinacija sa dva objektiva sa popustom u cijeni.

    3. Nikon D40x Kit 18-55+55-200 inkl. Objektive AF-S DX 18-55 + 55-200m
    ovaj ide za 869 eura.

    Pored ovih imaju i D80 ali on je puno skuplji.

    Mozda je najbolja verzija ovaj D40x sa 2 objektiva?
    (imam osjecaj da bi Canon ovdje vec kostao duplo u odnosu na Nikon)
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako nemas love za D200 onda idi na D40 kit. Uzmi komotno taj prvi, jer osim vise megapiksela D40x nema nista bitno bolje (i regularni D40 podrzava SDHC btw), a 10MP ti definitivno ne treba u entry SLR modelu (povrsina fotografije je neznatno veca). Taj 55-200 u trecem slucaju nije nesto. Idi na tu prvu varijantu. Neces se pokajati. Mene sluzi perfektno, a kasnije uzmes jos neki wide objektiv, ili neki drugog tipa zavisno od onoga sta budes najvise volio fotografisati.
    Uglavnom sam prosudi da li slijedece funkcije vrijede 200E (meni ne naravno):
    I super ako ga nadjes bas po toj cijeni, jer je mene u martu dosao preko 600E.
     
  9. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    @ azzaro, [email protected]. Lik prodaje polovnu rač opremu i aparate može nabaviti. Mom ahbabu je nabavio Canon 350D za 500KM.

    Pa eto ako te zanima, obrati se.
     
  10. Shenron

    Shenron Komšija

    350D za 500KM? Jel dobio kakav objektiv uz to?
     
  11. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Izvini nije me odavno bilo. @ Shenron, dobio onaj "standardni" objektiv, nema velik mikro makro (EDIT:18-55mm, ako se ne varam).

    EDIT: Jeste, objektiv je 18-55mm.
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ihh bilo bi fino da je to standardni. obicno u kit paketu dolazi 18-55 ili 18-70. u svakom slucaju odlicna cijena.
     
  13. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Evo ima još jedan aparat, Nikon 8700, sa torbom i to. - 450 KM
    Za više informacija zovite 061/355-661 (Muamer).
     
  14. belmac

    belmac Guest

    pozdrav ljudi! i ja sam zaista zainteresovana za kupovinu polovnog , po mogučnosti dSLR aparata. mada me dosta brine kvalitet, odnosno ispravnost tih aparata, mada i porijeklo. uz dužno poštovanje svima! cijene me tjeraju na to :roll: