pomoc: dual channel

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by denis123, Jul 28, 2009.

  1. denis123

    denis123 Novi član

    problem je sljedeci, imam dvije plocice kingston 512 ddr1...maticna ploca je a8r-mx vintage...ima 4 slota za nadogradnju memorije.
    trenutno radi u single modu, bilo bi pozeljno da radi u dual channel modu...cpu-z pokazuje da se plocice nalaze na slot-u 3 i 4 ( prva dva slota do procesora ). plocice sam stavljao u dva slota koja su iste boje, u mom slucaju plave. trenutno sam stavio u plavi i crni slot, i dalje pokazuje single channel. u bios-u nemam opcije, ako uopste i postoji, da prebacim sa single na dual. ako moze pomoc kako ovo da rijesim, sve informacije koje vas interesuju pitajte. hvala
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Isao si dobrom logikom, memorijski moduli za ostvarivanje dc podrske se u vecini slucajeva stavljaju u utore iste boje. Dakle, ako si probao sa "plavim" utorima i nije radio dc, savjetujem da sada probas sa oba modula u crnim DIMM utorima.

    Zadnji BIOS + zadnji CPUZ se podrazumijeva.
     
  3. denis123

    denis123 Novi član

    sa crnim utorima nisam jos probao jer trenutno skupljam informacije, pa kad ga otvorim da isprobam sve solucije...
    jel mislis da trebam imati zadnje verzije BIOS-a i cpu-z???
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Ako nije proslo u plavim utorima, logicna stvar je da odmah probas s drugom kombinacijom. Treba ti 2 minute da to probas. BIOS i CPUZ sam spomenuo cisto pod pretpostavkom da imas neke prestare verzije koje ne vrse ispravna ocitanja, mada sumnjam da je to slucaj.
     
  5. denis123

    denis123 Novi član

    probacu poslije, evo trazio sam odmah noviju verziju biosa da skinem za svaki slucaj, al cini se da nema. cpu-z novi skinuo pokazuje single mod i dalje, znaci ovo sam uradio jer mi je zacas bilo, kasnije cu malo tezi dio posla probati :D u svakom slucaju hvala, probacu ovo pa cu se javiti jel uspjelo ili ne.
     
  6. denis123

    denis123 Novi član

    probao, ponovo isto...znaci sad su plocice u crnim slotovima, nova verzija cpu-z pokazuje single mod. probacu naci novu verziju biosa pa ga fleshati...ili ima nekih jos rijesenja, nebi bas volio oko biosa cackati osim ako se bas mora.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Sad si u sustini probao sve kombinacije (crni, plavi, mjesovito). Mozes jos da konsultujes prirucnik od ploce da vidis sta tamo pise na ovu temu. U BIOS-u nemas opciju za postavljanje rezima rada memorije. Novi BIOS je bila jednostavno ideja ukoliko na nekom nivou postoji neka nekompatibilnost.
     
  8. denis123

    denis123 Novi član

    koliko sam ja shvatio po prirucniku, trebalo bi raditi u kombinaciji boja, znaci npr plava plava...vidjecu jos sta mogu uraditi, hvala drug na pomoci u svakom slucaju, ako se neceg sjetis samo pisi, svaka informacija dobro dodje
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    posudit od nekog drugu memoriju pa probat? :|
     
  10. denis123

    denis123 Novi član

    trenutno nemam od koga, obicni je ddr u pitanju, jedva sam nasao i ovu drugu plocicu
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Je li tebi prijavi 1GB memorije u Windowsu? Jesu li moduli identicni? (pogledaj i chipove)
     
  12. oxygenn

    oxygenn Novi član

    Ako si dovoljo izguglao vidio si da je ta tvoja ploca pravljena kod asusa za oem proizvodzace te da je podrska od strane asusa jako jako slaba - http://www.cisnetpc.com/support.html

    Neki su probavali sa flashanjem biosa slicnih ploca ali na vlastiti rizik - ne znam da li ti se isplati shebati plocu radi dual chanela

    Pozdrav
     
  13. denis123

    denis123 Novi član

    izvinite sto se nisam javljao. kompjuter prepozna 1gb memorije gdje god stavim plocice tj u bilo koji utor, sad sam vidio na cpu-z sljedece:
    PLOCICA 1:
    DIMM # 1
    SMBus address 0x52
    Memory type DDR
    Manufacturer (ID) Samsung (CE00000000000000)
    Size 512 MBytes
    Max bandwidth PC3200 (200 MHz)
    Part number M3 68L6523CUS-CCC
    Serial number F60AD769
    Manufacturing date Week 07/Year 06n
    Number of banks 1
    Data width 64 bits
    Correction None
    Registered no
    Buffered no
    Nominal Voltage 2.50 Volts
    EPP no
    XMP no
    JEDEC timings table CL-tRCD-tRP-tRAS-tRC @ frequency
    JEDEC #1 2.5-3-3-7-0 @ 166 MHz
    JEDEC #2 3.0-3-3-8-0 @ 200 MHz

    PLOCICA 2:
    DIMM # 2
    SMBus address 0x53
    Memory type DDR
    Manufacturer (ID) Kingston (7F98000000000000)
    Size 512 MBytes
    Max bandwidth PC3200 (200 MHz)
    Part number K
    Serial number 8029405D
    Manufacturing date Week 21/Year 08n
    Number of banks 2
    Data width 64 bits
    Correction None
    Registered no
    Buffered no
    Nominal Voltage 2.50 Volts
    EPP no
    XMP no
    JEDEC timings table CL-tRCD-tRP-tRAS-tRC @ frequency
    JEDEC #1 2.0-2-2-6-0 @ 133 MHz
    JEDEC #2 2.5-3-3-7-0 @ 166 MHz
    JEDEC #3 3.0-3-3-8-0 @ 200 MHz

    dakle razlicite su, iako na samsung plocici stoji naljepnica kingstone :shock: