Pomoć oko biosa

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Damme, Feb 8, 2009.

  1. Damme

    Damme Novi član

    Imam problem sa računarom. Neće da podigne Windows. U biosu vidi hard disk. Pokušavao sam update BIOS-a, ali neće da to uradi. Pri pokretanju se ne ćuje beep koji bi se trebao ćuti. Na tastaturi se upale sve lampice. Računar je ThinkCentre M50 - 8189 Tower. IBM ili Lenovo. Ne znam koja je ploča. Na njoj piše IBM, ali ne mogu naći podatke o njoj na netu. Probao sam sve kodove sa matične. Ništa. Po karakteristikama najsličnija je ovim dvjema: Infoway ST4342, STI-GA-8I865GME-775. Ima neku svoju verziju BIOS-a, ali najgore je što je na njemačkom. Ako neko može pomoći, bio bih zahvalan.
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    napravi chkdsk za početak pa vidi ako to može šta popraviti, ako ne ide probaj reinstall windowsa.
     
  3. Damme

    Damme Novi član

    Probao sam sa instalacijom windowsa ali ni mukajet. neće da krene uopšte. Kako da uradim chkdsk? Ne snalazim se baš u ovom njemačkom biosu. Pod kojim opcijama bih trebao tražiti?
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    treba ti ubcd ili hiren's boot cd i preko njih čekiraj disk... nema toga u bios-u :wink:
     
  5. Damme

    Damme Novi član

    Evo probao sam sa ubcd. Ništa. Dakle ne boot-a uopšte ništa. Ima neki svoj program koji zamjenjuje klasični bios, ali, kao što rekoh, na njemačkom. Ispiše mi sve podatke o sistemu i kaže da će startati sistem, no međutim ništa. Još jedna čudna stvar je što se ne može ugasiti na dugme, nego moraš izvući napojni kabl. Čim uključiš napojni kabl on se odmah upali, bez pritiska na dugme. Ako neko ima još prijedloga, bio bih zahvalan. Pozdrav
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    uf... mbo možda, možda ram, možda psu.

    provjereno za lenovo nije dobro kad se odmah pali.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    mozda je u bios-u podeseseno ono AC power loss ON :) to je meni na poslu, posto gazda gai produzni kad krene, ja kad ujutro dodjem samo upalim produzni i komp se pali automatski :)
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    pa difoltu nije... ne znam sada za m50 kako je.
     
  9. Damme

    Damme Novi član

    Eh kad bi mi još na njemački znao prevesti, pa da tražim. U svakom slučaju hvala, pokušaću sa nekim izrazom tipa Netz ili tome slično. Inače u Biosu prijavljuje sve komponente onako kako su i na Lenovo stranici upisane za ovaj model. Bilo bi dobro i kad bih mogao utvrditi koji je dio crko (ako je crko), pa da znam šta da mijenjam. Pregledao sam malo i napojnu i utvrdio da je naopačke postavljena u kučište. Čovjeku od kojeg sam uzeo računar je crkla napojna i on je stavio novu Codegen 500W. Probao sam je okrenuti na pravu stranu ali se onda nije mogla zašarafiti. Našao sam na Lenovo stranici da ovaj računar koji je inače u miniATX kučištu koristi PS3 napojnu. Da li mi može neko reći da li je PS3 različita od ove klasične ATX napojne koju ja imam? Ako neko ima još kakav savjet, hvala unaprijed.
     
  10. Damme

    Damme Novi član

    Uspio sam ga odraditi!!! Hvala svima koji su pokušali da mi pomognu. Može lock.
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Pa sto ne napisa u cemu je onda bio problem/rjesenje?
     
  12. Damme

    Damme Novi član

    Nisam napisao jer nisam siguran. Nosio sam ga kod majstora, koji po njemu ništa nije mogao uraditi i promijenio mi je samo sata kabl i nije ništa naplatio. Kad sam ga probao kod kuće, skontao sam da sam uspio dobiti beep pri bootanju, što ranije nije bio slučaj. I uspio sam ga ugasiti/upaliti na dugme. Onda sam mu uradio update BIOS-a na Englesku (Američku) verziju koji sam skinuo sa Lenovo stranice. Dalje je sve bilo lakše. Podesio BIOS. Instalirao Windows, pri tom oderao disk i sad radi ko curica. Eto, to bi bilo to.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Znaci citav fol je bio u promjeni prioriteta pri bootu da bootas s CD/DVD medija da instaliras Windows ponovo, a sto nisi mogao da nadjes na njemackom.
     
  14. Damme

    Damme Novi član

    Ne, to sam mogao naći i na njemačkom (čak je i tu u pod meniju start). Nego kao što rekoh u jednom od prethodnih postova, nisam mogao dobiti taj jedan beep, računar se samo palio/gasio na napojnom kablu, nije mogao boot-at ni kad mu postaviš redoslijed bootanja. moguče da je nešto bilo sa prekidačem napajanja (Power buton). Moguće kad mu je taj majstor probavao nešto uraditi, da je vratio žice od tog prekidača na svoje mjesto.