Pomoc oko sastavljanja file servera

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Vedo, Dec 4, 2018.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Slijedeca je situacija:
    Kolega ima advokatski office, 9 racunara + server HP Proliant ML350P G8 kojeg je platio 6-7.000 KM prije par godina. Na tom serveru se skladiste svi fajlovi (99% su Word dokumenti).

    Zali se da mu je pretraga jako spora (serveru sa tim Word fajlovima se pristupa mrezom sa drugih racunara), u serveru su mehanicki, serverski diskovi. Ono, ukuca zeljeno prezime, server treba da nadje word gdje se spominje to prezime itd, to mu predugo traje sa trenutnom masinom. Mreza u officu mu je gigabitna.

    Posto word textualni fajlovi zauzimaju minimum mjesta, mislio sam da mu predlozim neku masinu koja bi imala u RAID 1 (znaci da uvijek ima sigurnosnu kopiju) sacinjenu od 2x 512 GB Samsung 970 Pro NVME PCIe M2 diska. Njima je valjda citanje i pisanje po par GB/s, a pogotovo je brza pretraga (seek time) koliko skontah.

    E sad, citao sam oko PCI laneova itd, ispade da je X299 platforma najbolja, nema tih nekih lane ogranicenja.

    Sta vi predlazete? S obzirom da je taj HP server vec dosta star (Xeon E5 -2620 u njemu), da li bi dobio enormno na brzini (za njegove ove potrebe) ako sastavimo kakvu masinu sa npr:
    Core i7-7800X
    X299 ploca
    2x8 GB DDR4 3000 MHz
    Seasonic SS-520GB, 520W
    2x SSD SAMSUNG 512GB 970 PRO M.

    I treba li mu i7 za ove svrhe (hoce li bit ikakve razlike napsram i3, i5 i sl)? Koliko rama mu treba? Znaci da ne gledamo u koju stoju, ako ce se dobiti osjetno na performansama.

    Mozda i ovaj HP server nadogradit sa SSDovima, iako citajuci po netu, HP nesta to blokira svojim firmwareima itd. A ne znam jel i igra ikakvu ulogu CPU i ram sto su postari u ovoj primjeni.
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Je li taj string iz pretrage dio naziva fajla ili dio sadrzaja fajla? Ako je dio naziva, kad klikne na search polje u gornjem desnom uglu file explorera, pijaviti ce mu se meni Search gdje u podmeniju Advance moze iskljuciti iz pretrage arhive, sistemske fajlove i sto najvise usporava pretragu, file content, tj. da mu ne pretrazuje sadrzaj fajlova. Ja na file serveru imma oko 140000 fajlova i uposlenici su se zalili na sporu pretragu, jer je od windows 7 pa nadalje iskljuceno indexiranje na sherovima. Kod mene su klijenti bili win7 pa onda win10, svi pro 64bit. Nema ovo toliko veze sa brzinom mreze. @Esh ti moze vise reci o ovime.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Trazi se u samom fajlu gdje se spominje npr ime i prezime, ne u samom nazivu fajla.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    E onda teško da možeš nešto napraviti. Sistem mora pretražiti sadržaj desetina hiljada fajlova, tražeći u svakom fajlu određen string. Možeš jedino isključiti da ti ne pretražuje sistemske fajlove i arhive. Najvise bi dobio ugradnjom pciex diskova cini mi se.


    [​IMG]
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    A dobro, sta kazes onda za ovaj gore moj prijedlog, ovi 2x 970 Pro + Corei7?
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Prije svega, provjerite da li je instaliran Windows search servis (pogledaj opis servisa) , ako je u pitanju windows server 2008 i noviji. Nije dobro imati windows search servis i indexing servis istovremeno i preporučuje se windows search servis sam.



    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    [​IMG]
     
  7. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Prije svega, kao što kolins reče, pciex diskovi (čak i sata ssd bi donijeli dosta poboljšanja) HDDove ostaviti i na njima raditi backup... Nakon toga krenuti sa optimizacijom searcha.
    Najbolje bi bilo, kao što si predložio, sastaviti novi stroj, krcat novim tehnologijama (threadripper / i7, kila RAMa, NVME diskovi u RAIDu, HDD Backup(najbolje na nekoj drugoj mašini), brandirana kvalitetna PSU, i oplesti malo optimizacije.
     
    Last edited: Dec 4, 2018
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Jel overkill kakav Core i7 sa 6/8 jezgri za ove potrebe? Hocel ta pretraga raditi osjetno brze spram npr. i3 + 2x 970 Pro?
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Taj problem uopšte nije hardvesrki nego softverski. Treba mu neki document management sistem koji ima integrisan full text search za indeksiranjem. Ja sam radio pretrage na 2m dokumenata sa solr-om bez problema na mašini koja je x puta slabija od te.

    Edit: nemam nekog iskustva sa Windows search servisom, niti kako on radi u mrezi. Vrlo moguce da mora biti pokrenut na lokalnom racunaru a da search preko mreze ne indeksira.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    Hajd baci onda neki link molim te, jel 'nauka' podesit taj solr da odredjeni folder i njegove podfoldere indexira itd?
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Windows search servis mora biti pokrenuti na mašini na kojoj se nalaze fajlovi tj. na serveru, i prilikom instaliranja servisa moraš odabrati particiju koju će search servis pratiti (obično D particija, jer nitko normalan ne drži share folder na sistemskoj particiji).
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Nego niko mi ne odgovori konkretno xD

    Ima li veze CPU i ram sa ovim pretrgama?

    Ako se da 3K KM za novi PC sa ta 2x 970 Pro hoce li biti bas osjetna razlika u pretragama?

    I Selvine, imas li kakav tutorial, da probamo prvo tako rjesiti problem? :)

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Vedo, pa je li uključen Windows search servis? Djabe ces dati bruku para na hardver, kad najveći posao odrađuje softver. I nisi rekao koji je OS na serveru (ja sam pretpostavio da je neki Microsoft). Možda je neki Linux sa SMB-om, pa ovo što pričam pada u vodu haha :)
     
  14. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Windows indexing service ti koristi poprilično meme i procesora prilikom samog indexiranja. Kako se izmjene i updatei samih podaka obavljaju redovno, logično je očekivati da procesor, ram i disk budu dodatno opterećeni. Moj savjet je ... nabavi neki i5 novijih generacija sa bar 8GB RAMa i SSDom samo kao test i napraviti test lab (simulirati sve radne procese)... Provrtiti malo uz neku minimalnu optimizaciju i vidjeti kako se ponaša. Ako bude skok u performansama mjerljiv onda imaš i razloga zašto uložiti u malo ozbiljniji sistem (threadripper / i7, kila RAMa, NVME diskovi u RAIDu, HDD Backup (najbolje na nekoj drugoj mašini ili, ako nije prevelik database, napraviti backup na cloud), brandirana kvalitetna PSU, i oplesti malo optimizacije.
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Mozda ovo pomogne da zaobidjes Windows Indexing, jer je Windows Search servis u sustini novija i bolja verzija Windows indexing servisa (koji se koristio za Vistu i starije MS OS-ove).

    Windows Search Service is a new indexing solution that is included in Windows Server® 2008 as a role service in the File Services role. It creates an index of the most common file and non-file data types on your server—such as e-mail, contacts, calendar appointments, documents, photos, multimedia, and other formats extended by non-Microsoft files. Indexing files and data types enables you to perform fast file searches on your server from computers running Windows Vista, or from computers running Windows XP or Windows Server 2003 with Windows Desktop Search installed.

    Indexing Service is an indexing solution that is included with Windows Server 2008 and was part of previous releases of Windows.

    Which indexing solution should I install?
    You should install Windows Search Service, unless you have a customized or non-Microsoft application that requires you to run the legacy Indexing Service on your server. Windows Search Service offers several enhancements over Indexing Service, especially in the areas of extensibility, usability, and performance.

    If you have applications that require Indexing Service, we recommend that you upgrade them to be compatible with Windows Search Service.

    Can I install both indexing solutions?
    You cannot install Windows Search Service and Indexing Service on the same computer. Both indexing solutions consume system resources when they are actively indexing volumes and folders—having both of them running at the same time could considerably affect system performance.



    Soruce:

    https://social.technet.microsoft.co...ervice-vs-windows-search?forum=w7itproinstall
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Sutra idem do njega pa cu da vidim softversku stranu servera, on se ne razumije bas u te stvari pa mi ne zna ovako reci.

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    slozio bih se sa selvinom, brute force nije rjesenje, osim ako nema kuda sa parama pa da odradi malo iz***avanja :D
    morao bih da znam vise detalja za neki prijedlog, ali nema smisla ni ovako igrati se gluhih telefona, on ne zna nista, ti znas nesto, mi ponesto ...
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Solr ne moze sam biti, integriše se sa nekom aplikacijom, njega sam naveo kao primjer full text search servisa. A za neku aplikaciju/dms koja to ima vec built in, a da je free, ne znam, mogu zagooglat malo kad budem za računarom. Generalno mu ne bi bilo loše da ima neki DMS jer pretpostavljam da on ima 140k fajlova nabacanih na file server?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  19. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Slazem se da je rjesenje vise u softweru, licno koristim elasticsearch na masini koja je slabija od tog HP servera i dobivam rezultate za manje od sekunde.
    Ovaj program se moze koristit za indexiranje office dokumenata:

    https://github.com/dadoonet/fscrawler
     
  20. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ma ima sigurno jednostavno i poprilicno jeftino rjesenje, samo treba biti detaljno upucen u problematiku i dati prijedlog.
    Gdje se nalazi kancelarija?