Pomoc u vezi DDR3

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by zwix89, Apr 27, 2012.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Filizofija i IT i nisu bas nesto srodni.
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ja, u prvom sam se i ja zaletio, ali nisi ni ti pravu.

    Ovdje je profil 1600 mb/s Corsair RAMA = PC3-10.700 (memory bandwith) / CL-9 / 1333 mb/s / omjer 1:5 sa 2600K.

    http://www.guru3d.com/articles-pages/gi ... iew,8.html

    Drugo, znam.

    A trece, hvala na sugestiji :wink:
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Hajd ponovo pregledaj taj review i vidjet ces gdje grijesis, na trecoj slici Dram frekvencija 665.2*2=1333mhz.

    A evo ti sa oficijelne stranice onaj 1333mhz gskill ram o kojem je Kolins govorio
    http://www.gskill.com/products.php?index=541
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    dodatno pitanje oko meme. ja imam memu 1600 ku ali kad se racunar boota pise 1333 unengadge nesto ovako sta god to znacilo. . .

    Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja ovaj svoj kada dignem na 1600MHz, StarCraft mi izbacuje, tako da ga drzim na 1333MHz, i onako nikakve razlike nema, bar za ono sta ja radim :)
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma minimalno kuleru, da vidis kakva je razlika u benchevima izmedju 1600 i 2166 mhz, sjebes se kad skontas da ljudi placaju haman pa duplo za brzi ram heh.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    cini mi se da je brzina rama bila dosta vise izrazena kod AMD-a jer je on odavno ima integrisan memorijski kontroler u procesoru, i tu su se najvise isticale nize latencije, ne znam kakva je sad situacija sa Intelom, kad je i on integrisao mem kontroler u CPU. Da li su se povecale nesto posebno performanse, da li je bolje na RAM-u imati veci takt a usto i vece latencije ili manji takt a usto i manje latencije... sta postize bolje perfomanse. ili to pak zavisi od samog dizajna aplikacije, tehnologije u kojoj je radjena ista i sl....
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja ne znam sto mi pravi problem na stock frekvenciji, ali iskreno i ne zanima me. Moduli su isti, ali 2x2GB i 2x4GB pa je mozda tu problem, ali ovako mi radi super, i ne osjetim nikakvu, ali bas bas nikakvu razliku u radu....
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Neznam koja je maticna i ram u pitanju, ali najvjerovatnije moras u biosu postaviti na 1600mhz.

    Jel podignes i voltazu sa frekvencijom?
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ne diram voltazu, samo ga stavim da radi na native frekvenciji... Trebalo bi da radi bez problema, a naponi nisam ni pokusavao da diram. Iskreno, ne znam ni koliko bi ga trebalo dici...
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Trebalo bi da pise na memoriji koja je voltaza i latencije, predpostavljam da je 1.5V, podignes ga na 1.55V ili 1.6V i vidis kako ce ici, inace DDR3 moze komotno do 1.65V.
    Edit: ovo se naravno odnosi ako su isti keksovi memorije posto vidim da ti je u potpisu 12GB.
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    2x4GB i 2x2GB Sve kingston hyperx blue...
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa eto kingston HyperX blue na 1333mhz rade na 1.5V, a na 1600mhz na 1.65V, CL9.
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Brzina RAMa najviše utiče na integrisanu grafu kod AMDa. Recimo FM procesori od AMDa traže što bržu memu. Ovako se stvarno ne isplati davati velike pare za nešto brži RAM.
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    FSB ili Front-Side Bus je rad izmedju jezgre procesora i ostalih kompjuterskih komponenti kao sto je ram memorija...

    Odmah da napomenem kako sam imao vremena samo za auto test, a za manuelni nisam (igranje sa latencijama).

    Osnovne vrijednosti FPS-a (Frames per second) sa 9-9-9-24 na 1333 mb/s, PC-3 10.700, 667 MHz :
    1. minimalni 37
    2. maksimalni 150 (+/-3 u svim testovima)
    3. prosjecni 70

    1600 / 9-11-11-29 = 1 + 22%, 2 isto (bottleneck), 3 + 1%.
    1866 / 9-13-13-34 = 1 + 23%, 2 isto , 3 gotovo isto.
    2133 nisam testirao...

    Sa 37 na nesto vise od 45 mnimalnog FPS-a uz konstantnu 99% iskoristenost grafike, procesor vecinom 60%, samo 1 klikom misa / izmjenom u biosu.

    Jos cu testirati sistem, a sada se pitam kako bi reagovao jedan FX 4100 ili 6100 koji se mogu klokati, imaju slicnu cijenu i FPS performanse u igrama naspram i-3 2100 na jednu ovakvu slicnu promjenu !?
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da, samo sto nema FSB-a vise.

    Doduse zamijenjen je efikasnijim alternativama.
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, istina je to. Ali komunikacija-rad procesorske jezgre sa ostalim komponentama i dalje postoji.

    LINK: http://www.tomshardware.com/reviews/gam ... 120-8.html

    Primjer, pregledaj cijelu temu iz linka gore.

    Na cijeloj temi sam primjetio da sam ja procentualno dobio vise promjenom brzine rama, nego li gore u cijeloj temi sto je 2500K na 4GHz bio bolji od 2400. Vjerovatno su koristili isti ram za oba procesora.

    Kako god...ima jos raje koja moze napraviti slicne tesotove pa bujrum da vidimo i druge rezultate.
     
  18. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ovo unengadge je vjerovatno unganged, što znači da svaka jezgra procesora ima pristup samo jednom keksu memorije. Ganged znači da sve jezgre procesora ima pristup čitavoj memoriji (svim keksovima). Meni je čini mi se bilo brže koristeći Unganged mode (Bolji za multitasking), mada su današnji programi većinom napravljeni sa multitaskingom uzetim u obzir, tako da nećeš pogriješiti ako staviš tu postavku na Unganged mode.
     
  19. kio

    kio Komšija

    Da ne otvaram novu temu, sta mislite kada ce cijena rama da opadne, jer je u zadnjih 6 mjeseci otisla 35-40% :roll:
    Je li i ovo posljedica poplava :)
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Koji je to RAM poskupio 30-40% ?