pomoc za router

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by korisnik, Feb 26, 2015.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ako ces nesto tako pro grade, ganaj ubiquiti. Uglavnom su fat access points, znaci imaju ugradjen kontroller. Koliko god ih na switch povezes, same se uvezu na prvu koja je konfigurisana, i vuku konfig s te. Ja mislim da nove kostaju tu negdje oko 200-250km.

    Imas i novije cisco i aruba AP koje rade isto, ali nisu na tom nivou sto se tice cijene :)
     
  2. black

    black Komšija

    Svida mi se sto na plafon mogu montirati , imam jedan mali hodnik u sredini kuce taman bi sve jednako pokrio a kabl bio preko tavana doveo. Gledao sam i Ubiquiti ali skupi su im ovi jaci modeli sto su dual band a posebno ac model.

    Jedino sto bi malo pouzdanije wireless radio.
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sto ce ti AC :) AC standard je ok na 5 metara od AP, sa slobodnim poljem operacije, znaci da nemas nista izmedju svoje antene i AP. Poslje toga si na N 5ghz brzinama. Nemam ni jedan AC device kuci, tako da ne ganjam to.

    Zadnja wireless mreza koju sam instalirao je bila preko 2000 cisco 3501 AP, na 100ish razlicitih lokacija naravno, ali su jedne te iste SSID bacali svi. Nisu ove AP za stanova vjeruj mi. Mislim sigurno ces imati dobro pokrice u stanu, ali pojake su one. Kad rade pojedinacno, softver pojaca effekat na max, dok kad ih ima vise, cisco clean air kontrolise non stop jacinu signala, da ne smetaju jedna drugoj. Imao sam kuci 2x 3501 sa 2505 kontrollerom, jedna u kuhinji, jedna u hodniku, pa im je bilo previse :) Gipsani zidovi, sve prolazi kroz njih.
     
  4. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Procitao sam vase postove 2 puta ali mi nista nije jasno sad :mrgreen:
     
  5. black

    black Komšija

    Reci koliko si para spreman izdvojiti i da li bi provlacio mrezni kabl kroz kucu.
     
  6. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    da bih imao net u oba stana, stabilan i sa punim pokricem ne bih mi bilo zao ni 200-250.

    edit:

    sad sam testirao sa routerom BH Telecoma, onaj ZTE, bijeli. Imam onaj osnovni paket sa 5mbps, u dnevnoj kod routera daje mi oko 12 ping sa preko 5.20-5.30 mbps download.

    Kada odem sa laptopom drugi stan sa 3 zida, cigla i beton, i nekih 15m hvata mi sa oko 30-35 ping i nekih 2.xy mbps.
     
  7. metallac

    metallac Aktivista

    Da ne otvaram novu temu imam jedno pitanje:

    Koji ruter preporucujete pomocu kojeg mogu pojedinim klientima ograniciti brzinu. Znaci imam sada net 11 mbps i necu da mi jedan PC vuce svu tu brzinu, nego da ga ogranicim na npr max 1 mbps preko IP ili MAC adrese?
     
  8. black

    black Komšija

    Za 250 KM mozes uzeti dva TP Link WR1043. Jedan konfigurises kao router a drugi kao access point. Modem od BHT bi stavio u bridge mode ili bi mozda cak uzeo od TP Linka mali adsl modem jer onaj ZTE je bas smece sto se stabilnosti tice. Bonus ti je ako koristis zicu izmedju ta dva sto mozes izmedju racunara koji su ukopcani sa 60-100 MB/s razmjenjivati podatke. Imam Access Point koji je jednake gradje kao ovaj gore router pa ako si zainteresovan posalji poruku.
     
  9. metallac

    metallac Aktivista

    Kablovski net je kod mene... Nadao sam se da ima neko jeftinije rjesenje tipa neki ruter do 100 KM sa tom opcijom :) Za taj drugi PC ja dajem od sebe gratis net, pa necu da mi vuce sve nego samo da ima za surf 1 mbps ;)
     
  10. black

    black Komšija

    Ima TP Link WR941ND za 60-90 KM nov i on ima ogranicavanje bandwidtha ali samo po IP adresama , tako da moras prvo DHCP rezervaciju napraviti.
     
  11. metallac

    metallac Aktivista

    Hvala!

    Jos samo jedno pitanje: Sta je potrebno da se napravi kao guest wifi tj da imam 2 wifi mreze u kuci - jednu da kazem svoju, a drugu kao za goste gdje je limitirana brzina. I onda kada mi neko trazi password da ga mogu odmah preusmjeriti na guest wifi gdje je npr brzina 1 mbps max?

    EDIT: Mislim da sam rijesio to (mozda na glup nacin ali valjda ce raditi). Uzeo sam drugi stari ruter koji mi je skupljao prasinu, povezao ga prvo na PC i stavio mu IP 192.168.2.1 i u QoS opciji postavio upload i download po 0,7 mbps. Zatim sam ga povezao na glavni wifi router i vidim da radi ok. Samo nzm da li ce biti neki konflikt medju wifi mrezama posto su jedan do drugoga?
     
  12. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    to je ovaj? http://www.plus.ba/proizvod/router_tp-link_tl-wr1043nd_300mbps4xgbpslan1xwanieee802.11nusb3x3dbi

    ma necu spajati racunare izmedju 2 stana.. bitno mi je samo da mogu hvatati u drugom stanu internet bez gubitka brzine i konekcije.
     
  13. black

    black Komšija

    Skines Fritz WLAN aplikaciju pa vidi preklapaju li se.
     
  14. black

    black Komšija

    Pa uzmes jedan i postavis ga na neko centralno mjesto , ako ne budes zadovoljan uzmes jos jedan ali mislim da bi i sa jednim trebao biti zadovoljan. Sa dva imao bi bolju pokrivenost ali svakako ti je losa konekcija. Stavis isti SSID tako da ti telefon automatski na jaci signal kaci.