Popravak ostecenog HDD-a u BiH

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Tir Anasazi, Dec 23, 2009.

  1. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Nedavno mi je rikn'o eksterni USB HDD Toshiba 1,5 TB (sam disk je SAMSUNG) tako sto ga je kolega istekao iz USB porta bez opcije "Safely remove hardware" dok je isti jos kopirao podatke. Na istom je bilo dosta podataka koje sam uspio sve backup-ovati, medjutim sam windows ne prepoznaje disk niti ga moze formatirati. Prikazuje CRC error i 3366 bad sektora, ali to je sve sto mogu napraviti sam, dakle samo vidjeti stepen ostecenja.

    U programu kojim sam izvrsio restore podataka prikazuje mi 9% disk health (critical), dok je za ostale naravno 100%. Jasno mi je da je Samsung prilično smetljarska marka kada su diskovi u pitanju, ali me interesuje da li se igdje u BiH moze odnijeti na eventualnu opravku, ili da se bar spasi dio diska koji nije pod bad sektorima. Uzet je u Njemackoj prije par mjeseci ali nemam svakako racuna tako da je garancija van opcije, ukoliko bi i uvazili garanciju zbog nestrucnog rukovanja. Iako ne znam da li se to u ovom slucaju moze pratiti nazad do uzroka ostecenja.
     
  2. GW

    GW Moderator

    Samsung diskovi nisu loši, to je samo tvoje (pogrešno) mišljenje.
    Garancija na disk ti neće vratiti podatke. Sve što ćeš dobiti je novi disk.
    Gore si napisao da si spasio podatke, pa si onda napisao da treba spasiti podatke... :?:
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Dole je izgleda mislio da spasi dio diska, valjda misleci da moze koristit daj dio koji je jos "zdrav" :D
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sorry sto uskacem u temu ali imam jednog maxtora koji je bio podjeljen na 4 particije i u jednoj je imao bad sector,ja sam ga izvadio iz jednog komp i donio kod sebe i u disk menadzmentu mu pobrisao particije i odna ga provjerio sa HDtune i nije pokazao ni jedan bad sector al kad ga pokusam formatirati windows javlja unable to format.

    Ima li neki alat sa kojim bi pokusao da formatiram koji je mozda bolji od windowsovog alata.
     
  5. nivla

    nivla Komšija

    probaj sa gparted
     
  6. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    HD Regenerator
     
  7. GW

    GW Moderator

    To je neispravan disk i ne bi se trebao koristiti. A što se tiče HDTune-a, nije on baš 100% pouzdan.
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ma znam da je on pečenjak al da si od njeg napravim memory stick da imam za koji HD film prebaciti pa i ako ne se sta zezne nije bed.

    EDIT: evo naložio sam ovaj HDD regenerator da pokrpi maxtora ako mogne i vec nasao stotinjak bad sectora i kao popravlja :roll: trebace mu dan da sredi :D

    Toliko o pouzdanosti HD tune-a,ili mozda disk mora biti formatiran da bi HDtune otkrio bad sector. :wink:
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Jesi li pogledao imaju li neki Maxtor/Seagate alati za provjeru diska i neki low level format ili slicno?
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nisam,sad za sad sam ostavio ovaj HDD regenerator da popravlja,mislio sam da ce mu trebati dan da zavrsi al cini mi se da ce trebati vise.Pogledacu ima li nesto od maxtora. :wink:
     
  11. GW

    GW Moderator

    Sretno sa tim. :lol:
     
  12. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Vezano za mišljenje o Samsungu može biti da je dijelom i subjektivno pošto mi je ovaj crk'o, ali generalno u njih nemam pouzdanja jer su mi i kod jarana koji se bavi prodajom racunarske opreme bili problemi sa Samsung diskovima (doduše manjih kapaciteta), te ih je čak morao izbaciti iz ponude jer su mu konstantno vraćani sa kvarovima i zahtjevima za garancijom i zamjenom za drugi tip diska.

    Što se drugog pitanja tiče u prvom pasusu sam naveo da su spašeni svi podaci, a kao što Selvin reče u drugom sam mislio na sam disk. Kolega s posla mi reče da ima neki program koji može koristiti neoštećeni dio diska, ali se transfer podataka može obavljati samo preko tog programa i ne mogu se vršiti instalacije, već samo koristiti kao klasični storage ili čitaj "špajz" :)
    Obzirom da mi nije znao reći o kojem se programu radi, dobro mi došao help. Naručio sam već disk od 2TB koji će ovu crkotinu odmijeniti, ali mi je žao ovaj tek tako baciti, nije korišten 10 dana.

    Mislim da je glavni problem kod ovako velikih storage-a USB port, u buduće ću vjerovatno ganjati samo eSata da se ne bih zaj....ao.
     
  13. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Imas SeaTools za dos koji ima low level format, a moze i za maxtora.

    http://www.seagate.com/www/en-us/support/downloads/seatools
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo da javim da sam "ozivio" disk i uspjesno prepacio 232gb podataka iz jednog kompa u drugi uz pomoc maxtora.Definitivno ne bih ostavio na njemu vazne podatke ali moze posluziti kao kamion prikoličar. :D
     
  15. shakury

    shakury Guest

    Izvanjavam se sto uskacem u temu!
    Imam HDD 250GB SATA Prije neki dan crko ispod na plocici se grije chip
    Uglavnom da li ima neko u BiH ko bi mogao da skine podatke sa njega jer su mi izuzetne vaznosti??
    Unaprijed Hvala Svima
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pronadji potpuno isti disk kao taj tvoj,isti model,ista serija,isti firmware i prebaci plocicu sa njeg i trebalo bi da mozes pristupiti svojim podacima :wink:
     
  17. GW

    GW Moderator

    Prije da neće. Ta metoda ne vrijedi za novije diskove pošto firmware drže ili na magnetnim pločama ili kombinovano ploče/elektronika.