Porez na internet

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Oct 27, 2014.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Pricamo o prometu nebitno kako se ostvario tako da je steam, torent ili youtube isti djavo. Jel' ima negdje deklarisana razlika prometa ?
     
  2. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    Koliko znam da nigdje nije deklarisana potrosanja, i sta sve spada u to. Makar ti samo citao mailove trosis promet. U sustini nije mi jasno zasto se operateri zale, konkretno sada mislim na internet provajdere. Koliko sam upoznat (ispravite me ako grijesim) svaki korisnik po nekoj formuli moze potrositi prometa onolika kolika mu je brzina, sto znaci da ako imas 15 Mbps, mozes potrositi 150GB ( to je kao ta neka fer osnova) i nakon toga ti opada brzina. Eh sada imamo korisnike koji imaju takve brzine a potrose samo oko 10%, a vecina korisnika je takvih, i postoji ona druga vrsta koja trosi vise od predlozenog. U sustini im dolazi na isto, ako ne i bolje.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja opet kažem ako Mađari počnu naplaćivati promet, očekujte da će svi Kablovski interneti poskupiti i/ili da će uvest limite na saobraćaj
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    e to bi bilo back to the stoneage :D
     
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Sta ti je internet :D
    Masovni protesti zbog toga :D

    http://www.klix.ba/vijesti/svijet/masovni-protesti-u-madjarskoj-porez-na-internet-kap-koja-je-prelila-casu/141028171
     
  6. Neso

    Neso Komšija

    Pa kako nece moj prijatelju. Htjeo to i sam priznat ili ne postali smo ovisni o netu maksimalno. Svaka familija u prosjeku ima 2 racunara u kuci, 3 do 4 smartphona i svi ti uredjaji su maksimalno ovisni o netu. Sta ce mi npr. telefon od milju maraka ako sa njim nemam flat pristup a o racunarima da ne govorim. Jbga previse se to integriralo u zivote i svakodnevnicu.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Nije to klasicna bolesna ovisnost vec je net postao svakodnevni alat. Bilo u kući, vani ili na poslu. Standardi su se promjenili i sada oni hoce da nas vracaju u nazad.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa valjda hoce vise para a ne da nas vracaju nazad!?
     
  9. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Jasta neg gube . Prije 7 godina odem u Holandiju potrosim oko 200 eura na bonove , nekad i vise . SMS te opali skoro 2 km . Sad odem WIFI Tito i batina , nit uzimam broj nit mi treba :D Sad zamisli koliko turista tako ima ... plus da ne pricamo o morskim turistickim zemljama :D
    Ima tu neke veze :D
     
  10. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma zapalit ce ih ba neko cccc
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa i prije su htjeli. 1GB preko limita, cener. Net bi bio nesto jeftiniji ali su se standardi promjenili pa nisu filmovi po 200MB vec po 900+ MB. Igre nisu 8GB na dva DVD-a vec po 50GB itd tako da.. kako sam i rekao, vracaju nas u nazad.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ovi u Madjarskoj hoce 2,3 KM vise mjesecno, nije to ko prije.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne, hoce po svakom gigabajtu podataka marku.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma nije eto procitaj to zadnje sa klixa
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, haman je doslo do izmjene. Ali svejedno, jos jedan u nizu udara na internet. Od net neutrality problema pa do ovoga. Neizvjesna buducnost neta kako god.
     
  16. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma to ti je da dajes dodatno ako imas internet 2.5 marke ,ako sam dobro skontao.. Mada... ko ce ga znati
     
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Sa aspekta poreza internet je jedan tj saobraćaj je jedna od najprofitabilnijih "sirovina" na tržištu.
    Skontaj da ti na 1l benzina od 2.40 km imaš preko 1.60 doprinosa a na npr 1GB Ultra net paketa ti je 10km sa pdv-om.

    Mađari kontaju ako te deru na struji, plinu, gorivu što te ne bi gulili i na internetu.
    Nemojte pogrešno misliti da ja ovo podržavam, nego ako razmišljaš kao država nesposobna za reforme koja je ove godine imala deficit od 600 Miliona KM šta im je lakše?
    Otpustit 10.000 birokrata?
    Prodat neku državnu firmu ili koncesiju?
    Opteretit novim porezom dodatno preopterećene doprinose?
    Ili uvest par feninga na internet?

    Ne kažem da će to uraditi, ali ako razmišljaš kao država kojoj nikad dosta para....
     
  18. Mujka

    Mujka Komšija

    to ti je isto kad te doktor zakrpi tj developer patchuje niko nece da rijesi UZROK PROBLEMA
    nego de ti to prikrpi kako moze ...
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ne protestuju ljudi uopste zbog interneta, to je prelilo casu... Imaju velikih politickih problema vec godinama i polu-diktatora na vlasti.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    pametan svijet, a nije ko kod nas. Nista ne stima kako treba i opet na demonstracije izadje samo 5 hiljada ljudi u gradu od 120 hiljada.