Porez

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Jul 16, 2010.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Dolazi mi na Fotolia (stranica za prodaju slika) poruka kako trebam ispuniti jedan od forumara u vezi placanja poreza. Da budem iskren, skoro nista ne razmume sta mene konkretno kaci.

    Da li mi neko moze reci provjereno da li mene moze kaciti placanje poreza na ovakav nacin ?
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Ne znam o kakvoj se formi radi, no generalno si duzan prijaviti porez (lokalno) po honoraru ili prodaji necega, odnosno nakon uplate od strane pravnog lica na tvoj racun. Najbolje ti je da odes u lokalnu PU i objasnis situaciju sta prodajes, koliko zaradjujes i nacin na koji bi se to moglo regulisati.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Dug je teks, prvi dio:

    Selling creative content licenses is an economic activity and, as a Fotolia contributor, income derived from these sales in the US may be subject to U.S. IRS (Internal Revenue Service) withholding tax. Due to the importance of the obligations and the specificities of your situation, we recommend you read the following information very carefully.

    Ima za odredjene korisnike, iz koje drzave, da li organizacija i izmedju ostalog:

    YOU ARE NOT A RESIDENT OF A COUNTRY THAT HAS A TAX TREATY WITH THE USA

    Da li nasa drzava ima taj.. porezni "dogovor" ? Pitao sam jednom u vezi ovoga i bilo mi je receno da mene to ne kaci.
     
  4. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Hajd sto se brines, i da ti obracunaju porez kako ce ti ga naplatiti :)
    Salu na stranu, mislim da postoji odredjena "granica" kad si duzan da prijavis porez, npr. 10.000 USD prihoda godisnje ili tako nesto. Prvo to provjeri :)
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Mozda budu odbijali od zarade.

    Mozda u ponedjeljak svratim u PU (ne znam da li sutra rade) pa da vidim sta oni kazu.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Moze pod kljuc. Kako sam malo bolje skontao, odbijat ce mi ako sam njihov gradjanin ili sta vec. Ako ne podliježem njihovim poreznim zakonima, onda da popunim formular kako mi ne bi odbijali od prodanih slika.