Predstavljeni novi AMD procesori

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Jan 26, 2010.

  1. Esh

    Esh HWB

    Link: http://www.hardwarebase.net/novosti.php ... st_id=2063
     
    Last edited: Feb 11, 2018
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    moze li jedno pitanje, onako pocetnicko pravo.

    posto sam malo ispao iz fola, da li ovo sad ispada phenom/athlon kao nekada athlon/sempron, tj sada je athlon entry level procesor? sta je sa sempronom? i sta to ima phenom u odnosu na athlona? ne treba mi sad esej :) ako moze samo u dvije recenice po cemu je bolji
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    I (jednojezgreni) Sempron jos postoji u AM3 verziji. Samo dva modela doduse ako se ne varam.
     
  4. dzan

    dzan Novi član

    athlon nema L3 cache.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Phenom II X4 9xx - punokrvni deneb sa 6MB L3 cache memorije (izuzetak su 920 i 940, koji imaju ddr2 kontroler, i ne rade na am3 plocama)
    Phenom II X4 8xx - deneb sa 4MB L3 (2MB je iskljuceno, ostalo je isto)
    Phenom II X3 7xx - trojezgreni deneb sa kompletnih 6MB L3
    Phenom II X2 5xx - dvojezgreni procesor sa kompletnih 6MB L3 (jezgro je nazvano Callisto)

    Svi Phenom II procesori fizicki imaju kompletno deneb jezgro, pa postoji potencijalna mogucnost otkljucavanja zakljucnih dijelova (jezgra ili cachea).

    Athlon II X4 6xx - propus jezgra, derivat deneba, nema L3, 4x512KB L2
    Athlon II X3 4xx - rana jezgra, opet derivat deneba, nema L3, 3x512KB L2
    Athlon II X2 2xx - regor jezgra, opet derivat deneba, nema L3 ali zato ima 2x1MB L2

    Sto se athlona tice, otkljucavanje L3 cachea je moguce samo kod procesora sa deneb jezgrom, a generalno se radi o prvim primjercima u prodaji. Rapravljalo se o tom i na forumu. Rana procesori imaju potencijal za otkljucavanje zakljucanog jezgra, dok kod regor procesora nisam naletio na pouzdano uspjesan rezutlat. Tu je jos i Sempron 140, jednojezgreni procesor koji se otkljucava u dvojezgrenog athlona. Eto toliko od mene.
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    e hvala svima :)