Prijedlog i savjet za laptop

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Oct 28, 2015.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    jbg, otvaram ipak posebnu temu, možda niko više ne čita onu generalnu "kupovina laptopa" :), pa ću samo c/p sa iste:

    trebala bi mi preporuka za laptop do nekih 800KM (može i nešto malo više, ali ne previše), namjenjen ženskoj osobi, koristio bi se u standardnom ženskom fazonu, dakle internet, office, muzika i obavezno da ima cd/dvd rw... rečeno mi je ništa high end, nego nešto što zadovoljava prethodno spomenute kriterije i da nije spor :).

    naravno, mora biti iz neke provjerene radnje u sarajevu, pa ako može uz preporuku i link na predloženi laptop.

    po netu čitam najviše u tom nekom cjenovnom rangu preporučuju toshibu i asus, pa eto molim vas neke smjernice u tom pogledu, slab sam s laptopima i njihovim komponentama :)
     
  2. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    U tom cjenovnom rangu sve ce biti slicno.
    Moj bi savjet bio samo da se ganja najduza garancija i da ima SSD radi brzine rada na laptopu, sve ostalo ce manje uticati na brzinu u radu u ovom segmentu...
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Kakav ssd za tu cijenu? Za te pare u radnji pokusavas Celeron izbjeći :)
     
  4. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja bih ti preporucio HP 250 G4 (M9S74EA) + ssd imas u imtecu

    Dobijes origigi sistem i brzo surfanje ispod 750km
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    E to, ovaj gore link sam naveo samo kao primjer, ali to su smjernice kada bih trazio laptop u ovom cjenovnom rangu.
     
  7. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    sad ste me skroz zbunili :)

    prvo bih htio da poredam i razjasnim neke stvari redom:

    - koju uopšte marku preporučujete u tom cjenovnom rangu po kvaliteti izrade i garanciji? ono što sam laički čitao po netu recenzije, većinom u ovom segmentu preporučuju toshibu i asus. sad se pojavio taj HP kojeg je @stihoklepac predložio, a ja o HP i acer laptoptima sve najgore slušao, konkretno za HP pregrijavanje i sl. i vidim samo 12 mjeseci garancija konkretno za HP;

    - šta je bolje ići, na slabiji cpu (tipa taj celeron) i ssd ili da ganja neki pentium quad core ili i3? @selvin gore veli da treba bježati od tih celerona, pa je i meni sad nejasno. djevojka ima već eksterni HDD, tako da ne znam koliko bi joj koristilo da uzme ssd ako su u tom cjenovnom rangu malog kapaciteta (ne vidim konkretno na imtec stranici koje su ssd diskovi za laptope), neći da mi sutra kaže da nema prostora na laptopu, ako shvatate šta hoću reći, osim ako ja nisam pogrešno shvatio ssd.

    - treća stvar, gledajući imtec, unixexpert, plus, ne vidim ni jedan laptop u tom cjenovnom rangu da ima ugrađen fabrički ssd, da li to znači da bi morali otvarati laptop i vaditi hdd iz njega i staviti ssd? malo mi to bezveze, uzima nov i da ga odmah u servisu otvaraju i mijenjaju komponente.
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ne moze niko odluciti za tebe :wink:

    Dobio si smjernice, po meni je najbolja opcija jeftiniji laptop uz dodatak SSD i odmah da ti ga ugrade cime ne narusavas garanciju, i sta ima veze ako se odmah otvori, nece mu plocu vaditi samo otvori jedan poklopac :)

    Koju marku nemam pojma, ja licno bih isao koji ima najduzu garanciju jer mislim da je u tom cjenovnom rangu sve u "5 deka"
     
  9. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pa nisam očekivao da će to biti najbolja varijanta, mislio sam da će debata ići oko proizvođača, procesora i sl., zato sam sad zbunjen :)

    gdje mogu vidjeti ponudu ssd za laptope?

    i jel definitivno to najbolja opcija da joj najbrže radi u tu svrhu korištenja? ne bih da me neko proklinje narednih nekoliko godina :)
     
  10. anel007

    anel007 Komšija

    svaki 2.5" ssd moze u laptop :wink:
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Lenovo G50-30 je odličan entry laptop, bolji od Dell-ovih, HP-ovih i Toshibinih modela npr.
    A za par dolara se može uzeti i dodatni sata "bay" za hdd koji se stavlja umjesto dvdrw uređaja, tako da imaš i ssd i hdd u jednom uređaju. Tako sam ja uradio u dva navrata i odlično je radilo.
     
  12. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    @neo

    jeli misliš na ovaj: http://www.winwin.ba/laptop-i-table...ntel-dc-n2840-4gb-500gb-intel-hd-6765617.html ? da nije malo previše slab ovaj cpu, jer vidim da za malo veću cijenu ima quad core celeron sa 2mb cacha.

    nego evo s obzirom da je većina preporučila kombinaciju sa ssd-om, malo sam istraživao i testovi pokazuju značajnu brzinu u korist laptopa sa ssd-om ALI kad je ista konfiguracija u pitanju. mene zanima u tom kontekstu zar ne bi onda došao otprilike na isto ako bi uzeo recimo dual core celeron i ssd, a s druge strane recimo neki sa i3 procesorom i običnim hdd-om? zar ne bi taj dual core celeron bio "usko grlo" za ssd i praktički sistem doveo u ravan sa i3 i običnim hdd-om, ako razumijete kakvu komparaciju pokušavam napraviti? na netu ne mogu naći nikakve komparacije takva dva sistema u pogledu performansi, većinom iste ili slične konifguracije testiraju sa i bez ssd-a.
     
  13. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Polazimo od prve stvari koju si naveo, " koristio bi se u standardnom ženskom fazonu, dakle internet, office, muzika i obavezno da ima cd/dvd rw."

    Kada je ovo gore u pitanju tu dual core celeron sigurno nece biti "usko grlo" a citav sistem ce raditi dosta brze i ugladjenije sa SSD-om.

    Evo ja npr imam na jednom racunaru sistem win7 na obicnom hdd i win10 na SSD. Kada kliknem npr browser, mail klijent, i npr open office zaredom da otvori cekam jedno 3 do 5 minuta da sve dodje na svoje. Na istom racunaru sa SSD sve se instant otvara. Znaci isti ram, isti procesor, ista grafika, sve je isto samo razlika na cemu se vrti sistem i da ne povjerujes da radis na istom racunaru kada je u pitanju SSD.
     
  14. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ok, onda definitivno ide ta varijanta.

    dajte samo onda preporuku koji celeron da gledam i koji ssd, u smislu da li kingston, transcend ili neki treći? jeli dovoljno 120gb?

    što se proizvođača laptopa tiče, pošto tražim za drugog i druga osoba će dati novac iz svog džepa, volio bih ipak da ima makar 2 god. garancije, ne bih ove sa 12 mjeseci.

    i naravno, hvala vam svima na dosadašnjoj pomoći :smt002
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    N2840 sa SSD-om, 4GB memorije i svježe instaliranim Win10 radi odlično čak i na 1080p monitoru priključenim na HDMI. Na 768p ekranu radi još brže.
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Dovoljno je 120 GB za office, net itd.

    Samsung Pro serija su najbolji SSDovi. http://www.olx.ba/artikal/16401789/ssd- ... 28gb-novo/
     
  17. black

    black Komšija

    Kingston uzmi , nece trpiti previse opterecenja svakako.
     
  18. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    @neo

    pošto se skoro svaki drugi dan mijenja raspoloživost laptopa na stanju, zamolio bih da mi se navede koje još procesore da gledam. kakvi su ovi N3540 quad core pentiumi, zatim ovaj N2940 quad core celeron? pa da onda presurfam radnje i stavim par linkova, da vidim koji onda tačno laptop da se uzme.



    @vedo i @black

    znači samo samsung i kingston da gledam kao vendora, ništa treće? valja li EVO serija od samsunga i hyperX od kingstona? kontam možda da joj uzmem 240-250gb ssd ipak da mi ne bi poslije za prostor kukala, a ove serije su malo povoljnije.

    i još jedno vrlo bitno pitanje, može li se svaki ugraditi u laptop?
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    N2940 i 3540 su bolji od ovoga što sam naveo, ovaj je bio samo za primjer da radi dobro u kombinaciji sa ssd-om. Ako dvdrw nije potreban, ja bih to izbacio i na njegovo mjesto stavio fabrički hdd, a na primarni sata slot stavio 128gb ssd.
     
  20. black

    black Komšija

    Crucial je isto dobra marka za SSD.